קרואטיה

בירה: זגרב
מיקום: אירופה
שטח: 56,594 קמ"ר
אוכלוסין: 4.48 מיליון
מטבע: 1 קונה = 100 ליפה
שפות: קרואטית (רשמית), שפות מיעוטים
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: קרואטיה היא דמוקרטיה פרלמנטרית. במאי 1991 נפרדה רפובליקת קרואטיה מיוגוסלביה על פי חקיקת הפרלמנט, לאחר ששתי המדינות היו מאוחדות במשך 40 שנה. הפרלמנט נבחר בבחירות כלליות בכל ארבע שנים והוא מורכב משני בתים. מבחינה אדמיניסטרטיבית, המדינה מחולקת ל-22 אזורים, וביניהם הבירה זגרב והרפובליקה הקטנה קראינה הסרבית. כ-90 אחוזים מהתושבים הם קרואטים, ואילו הסרבים מהוים חמישה אחוזים מהאוכלוסייה. הסרבים מרוכזים בעיקר במחוז קראינה השנוי במחלוקת. בקרואטיה חיים גם מיעוטים בני לאומים שונים, כמו סלובנים, הונגרים ואיטלקים. מרבית התושבים הם קתולים. רק מעטים הם אורתודוקסים (סרבים) או מוסלמים (בוסנים).

כלכלה ותחבורה: חלק גדול מהתעשייה הקרואטית הושמד במלחמות הבלקנים שהתנהלו בשנות ה-90. מלאכת השיקום מתקדמת במהירות הודות לסחר החוץ המתפקד היטב. החקלאות היא גורם כלכלי חשוב, והיא מפותחת מבחינות רבות. עבודת אדמה, יין, פירות וגידולי בקר הם יסודותיה של החקלאות בקרואטיה. המרכזים התעשייתיים של המדינה הם הבירה זגרב והעיר רייקה, שם ממוקם הנמל הגדול ביותר במדינה. מרבצי בוקסיט ונפט מונחים ביסודות תעשיות עיבוד המתכות והכימיקלים, הנדסת מכונות ובניית אוניות. בתיירות לחופי הים האדריאטי חל שיפור משמעותי כבר בשנת 1995, השנה האחרונה של המלחמה, והיא בתהליך של צמיחה מהירה.
רשת הכבישים רחבה ומרוכזת בחוף הים האדריאטי ובשפלות הסאבה והדראבה. 

היסטוריה ותרבות: כבר בשנת 500 לספירה התיישבו קרואטים סלאבים באזור שבין הים האדריאטי לנהר הדראבה. הם ייסדו ממלכה שנכבשה על ידי ההונגרים במאה ה-12. במאות שאחר כך נכבשו חלקים מקרואטיה על ידי הטורקים, וחלקים אחרים של המדינה נפלו בידי בית הבסבורג האוסטרי, שכבשו את קרואטיה כולה בסוף המאה ה-17. במאות ה-18 וה-19 התנהלו קרבות חוזרים ונשנים בשלטון הזר בקרואטיה, אולם ללא הצלחה. בשנת 1918, עם סיום מלחמת העולם הראשונה ופירוק האימפריה האוסטרו-הונגרית, הוקמה יוגוסלביה: ממלכתם של הסרבים, הקרואטים והסלובנים. אך עמים אלו לא הצליחו ליישב את המחלוקות ביניהם. במלחמת העולם השנייה היו הקרואטים בעלי ברית של הגרמנים שכבשו את יוגוסלביה, וניצלו את ההזדמנות לרדוף את הסרבים (ואת היהודים). זו אחת הסיבות לעוינות המתמשכת בין הסרבים לקרואטים בזמנים המודרניים. עם כיבוש הארץ בידי הצבא האדום, החלו בפעולות תגמול נגד הקרואטים, ורבים מהם הוצאו להורג. מנהיג הפרטיזנים הקומוניסטים טיטו שהשתלט על יוגוסלביה, ניסה לגשר על הפערים בין העממים העוינים בתוך יוגוסלביה הקומוניסטית. לאחר מותו החלה יוגוסלביה להתפורר, והפירוד הגיע לשיאו במלחמה הארוכה והאכזרית שפרצה ב-1991. הקרואטים ביקשו להכריז על עצמאותם, והסרבים (שהנהיגו את יוגוסלביה) פתחו נגדם במלחמה, שלוותה במעשי זוועה של כל הצדדים המעורבים (הסרבים, הקרואטים והבוסנים) וברצח אוכלוסייה אזרחית. הלחימה בקרואטיה הסתיימה בשנת 1995, ומאז מפנה המדינה את פניה לאירופה ונמצאת בתהליך של שיקום מהיר. קרואטיה ירשה מסורת אמנותית פופולרית מגוונת ומנהגים עממיים שממשיכים להתקיים עד היום, בייחוד באזורים הכפריים. 

גאוגרפיה: החוף האדריאטי מבוקע מאוד ורצוף מפרצים, ואיים רבים פזורים לאורכו. הקרקע מתרוממת בתלילות יחסית עד לפסגות ההרים הדינריים. האזורים הקרואטיים של ההרים, שניצבים לאורך הים האדריאטי כחומה, מתנשאים עד לגובה 1,700 מטרים ומאופיינים בתצורות נוף קרסטיות. בחלק הצפון-מזרחי של המדינה משתטחים ההרים בהדרגתיות, עד לשפלה הפורייה בין הנהרות סאבה, דראבה והדנובה. בחוף הקרואטי אפשר למצוא תופעה גאוגרפית ייחודית: האיים מול החוף, בין הערים רייקה לדוברובניק, פרוסים במקביל אליו, וכך נוצרת מעין תעלה, שמאריכה את קו החוף בכ-4,000 קילומטרים. הרכסים ההרריים של סלובניה עוברים דרך אזורי השפלה. והם כמחצית משטח המדינה. הצמחייה והאקלים בחופי הים האדריאטי הם ים תיכוניים, בעוד שבחלק הפנימי של המדינה האקלים יבשתי יותר, עם תנודות ניכרות בטמפרטורות במשך השנה.