רומניה

בירה: בוקרשט
מיקום: אירופה
שטח: 238,391 קמ"ר
אוכלוסין: 21.8 מיליון
מטבע: 1 לאו = 100 באני
שפות: רומנית (רשמית), שפות מיעוטים
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: בשנת 1991 נחקקה ברומניה חוקה חדשה, לאחר נפילתה של הדיקטטורה בראשות צ'אושסקו בשנת 1989. הפרלמנט מורכב משני בתים: בית הנבחרים והסנאט. הנשיא נבחר בבחירות ישירות. מבחינה אדמיניסטרטיבית, המדינה מחולקת ל-40 מחוזות (ז'ודטים), וביניהם אזור הבירה בוקרשט. רומניה היא מדינה בעלת גיוון אתני רב. מלבד הרומנים שהם 90 אחוזים מהאוכלוסייה, חיים בה מגוון מיעוטים וביניהם הונגרים, צוענים וגרמנים טרנסילבניים, המרוכזים כולם במערב המדינה. הרומנים מוטרדים מאוד מהבעיות ומהמחלוקות של המיעוטים הלאומיים. מחצית מהאוכלוסייה מתגוררת בערים. רוב תושבי רומניה משתייכים לכנסייה הרומנית-אורתודוקסית. בשנת 2007 הצטרפה רומניה לאיחוד האירופאי.

כלכלה ותחבורה: מתחילת המאה ה-20 עשתה רומניה מאמצים רבים להתקרב כלכלית למדינות מערב אירופה. למרות תהליכי התיעוש, שליש מכוח העבודה במדינה עדיין מועסק בחקלאות, שהיא הענף הכלכלי הדומיננטי. הצפיפות בערים המרכזיות גדולה, והטכנולוגיה של רשת התחבורה והתעבורה אינן תואמות את הסטנדרטים האירופאים. בשנת 2000 נחלצה רומניה ממיתון ממושך וקשה, ומאז החלה הכלכלה לפרוח במהירות. עם זאת, המדינה עדיין נגועה בסימפטומים של המשטר הקודם גם בגלל עוני רב וביורוקרטיה חונקת. 

היסטוריה: העם הרומני והשפה הרומנית התעצבו בין המאה השביעית לתשיעית. במאה ה-14 נוסדו הנסיכויות מולדביה וולאכיה, המדינות הראשונות שהתקיימו בטריטוריה. אולם התפתחותו הכלכלית והפוליטית של האזור נקטעה, עקב הכיבוש והדיכוי הטורקי במאות ה-16 וה-17 והמלחמות התכופות בין רוסיה לטורקיה, שערערו את היציבות באזור במאה ה-18. בשנת 1848 התחוללה מהפכה של מעמד הביניים נגד השלטון הטורקי, אולם היא לא השיגה תוצאות של ממש. רק בשנת 1859, לאחר שהובטחה אוטונומיה לשתי הנסיכויות, הן הורשו להתאחד, וכך נוסדה רומניה המודרנית, אשר בשנת 1881 הפכה לממלכה עצמאית. במלחמת העולם הראשונה נלחמה רומניה לצד מעצמות ההסכמה המנצחות, וזכתה להרחבת שטחה על חשבונן של הונגריה ורוסיה. לאחר מלחמת העולם הראשונה עלה ברומניה שלטון פשיסטי בראשותו של מרשל אנטונסקו. במלחמת העולם השנייה היה אנטונסקו בעל ברית של היטלר, ותמך בהתלהבות בהשמדת יהודי המדינה. במהלך המלחמה נרצחו 300,000 יהודים רומנים מתוך האוכלוסייה הגדולה של 600,000 יהודים שחיו במדינה. לאחר מלחמת העולם השנייה השתלט הצבא האדום על רומניה. בשנת 1947 הוכרז ברומניה על רפובליקה עממית, ולמעשה על הפיכתה למדינה קומוניסטית וגרורה של ברית המועצות. עם זאת, בשנות ה-60 התוו שליטי רומניה הקומוניסטיים מדיניות חוץ עצמאית, והפגינו סימני מרי כלפי ברית המועצות. שליטה של רומניה משנות ה-60 המאוחרות ועד להתמוטטות המשטר הקומוניסטי ב-1989 היה ניקולאי צ'אושסקו. הוא שלט במדינה ביד ברזל, ולא היסס להפעיל את המשטרה החשאית, הסקוריטטה, כדי לדכא את מתנגדיו מבית. עם המהפכה הדמוקרטית בשנת 1989 הוצא צ'אושסקו להורג. 

גאוגרפיה: תצורת השטח היא רב-גונית ומאופיינת בשפלות, בגבעות ובהרים. בצפון-מערב המדינה מתנשאים הרי הקרפטים המיוערים, והם יוצרים קשת גדולה באזור. ולאכיה היא אזור השפלה ברומניה, והיא משתרעת מדרום לקרפטים. לאורך חוף הים השחור, שאורכו 245 קילומטרים, אפשר למצוא את אחד הנופים הטבעיים האחרונים באירופה: דלתת הדנובה ששטחה 5,650 קמ"ר. נתיבי המים החשובים ביותר ברומניה יוצרים כאן אזור מוצף וגדוש במים, עם אלפי הסתעפויות ואגמים. הודות לכך אפשר למצוא כאן את המצבור הנרחב ביותר של קני סוף באירופה, צמחייה ובעלי חיים ייחודיים. האקלים ברומניה יבשתי מתון, החורף קר יחסית והקיץ חם מאוד.