שבדיה

בירה: שטוקהולם
מיקום: אירופה
שטח: 450,295 קמ"ר
אוכלוסין: 9.1 מיליון
מטבע: 1 קרונה שוודית = 100 אורה
שפות: שוודית (רשמית), פינית וסאמית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: שוודיה היא מונרכיה חוקתית על בסיס דמוקרטי פרלמנטרי, לפי החוקה שנחתמה בשנת 1985. הפרלמנט, הריקסדג, מורכב מבית אחד. ראש המדינה הוא המלך, שתפקידיו בעיקר ייצוגיים. שוודיה מחולקת ל-24 מחוזות. לכל מחוז יש ממשלה מקומית, מושל ופרלמנט. האוכלוסייה הומוגנית מאוד. כמעט כל התושבים הם שוודים, והמיעוטים הלאומיים כוללים כמה אלפי סאמים (לאפים) בצפון המדינה ופינים. כ-90 אחוזים מהתושבים מתגוררים בחלקה הדרומי של המדינה. דת המדינה היא הנצרות האוונגליסטית-לותרנית. שוודיה חברה באיחוד האירופאי.

כלכלה ותחבורה: הכלכלה מבוססת על המשאבים הטבעיים העשירים, הכוללים מחצבי ברזל, עץ ואנרגיית מים. התעשיות החשובות במדינה הן תעשיית העץ ועיבוד המתכת, ייצור המכונות וייצור המכוניות המפותחים מאוד, תעשיית הכימיקלים ותעשיית האלקטרוניקה. מרכזי התעשייה מרוכזים באזורים העירוניים שבחופה הדרומי של שוודיה. רק רבע מהשוודים מועסקים בתעשייה. יותר מ-60 אחוזים מועסקים במגזר השירותים. החקלאות מספקת את צורכי המזון הבסיסיים של המדינה, והיא אפשרית רק בדרום. שותפות הסחר העיקריות הן מדינות האיחוד האירופאי, נורבגיה וארצות הברית. 
לשוודיה יש רשת כבישים נרחבת המקשרת אותה ליבשת אירופה. עם זאת, בצפון המדינה נסלל רק מספר קטן של כבישים ראשיים. גשר ארסונד שאורכו 16 קילומטרים מחבר בין העיר השוודית מאלמו לבירת דנמרק קופנהגן. 

היסטוריה: ההיסטוריה של שוודיה עד המאה ה-19 מאופיינת בשאיפות התרחבות ושליטה של שליטי המדינה. שטח המדינה מיושב זה אלפי שנים. מהמאה השמינית עד המאה ה-11 הרחיבו ויקינגים שוודים את גבולות המדינה מערבה ומזרחה, והגיעו אפילו עד רוסיה ואוקראינה. לאחר מכן הגבירו המלכים ושליטי המדינה את כוחה של שוודיה. מהמאה ה-14 ועד המאה ה-16 אוחדה שוודיה עם דנמרק ועם נורווגיה מספר פעמים. בשנת 1523 פרש המלך גוסטב הראשון מהאיחוד, והכריז על מדינה שוודית עצמאית. לאחר מכן, במאות ה-16 וה-17, הוביל בית המלוכה את המדינה למעמד של מעצמה. במשך תקופה קצרה שלטה שוודיה בשטחים נרחבים בסקנדינביה, בחוף הבלטי ובגרמניה, אולם עד מהרה שקע כוחה של המדינה, ובתחילת המאה ה-18 היא איבדה חלק גדול משטח האימפריה שלה לרוסיה ולפרוסיה. במאה ה-19 עלה המרשל הצרפתי ברנדוט לכס המלכות, והונהגו רפורמות חוקתיות. במלחמות העולם הראשונה והשנייה שמרה המדינה על ניטרליות מוחלטת. שוודיה הואשמה כי סיפקה לגרמניה הנאצית חומרי גלם חיוניים וסחרה עמה במהלך מלחמת העולם השנייה, אולם מנגד, שימשה המדינה כמקום מפלט לרבים מקורבנותיו של המשטר הנאצי, וביניהם כמעט כל יהודי דנמרק (כ-8,000 איש) שהוברחו למדינה וניצלו מהשמדה. לאחר המלחמה, בשנת 1951, פתחה שוודיה במגעים לשיתוף פעולה כלכלי עם דנמרק ועם נורווגיה, ובשנת 1960 הייתה שוודיה אחת החברות המייסדות של ארגון אפט"א: האיחוד האירופאי לסחר חופשי, שממנו התפתח האיחוד האירופאי. אוצרות התרבות ההיסטוריים של המדינה קשורים קשר הדוק למונרכיה. אחד מהם, מתחום הארכיטקטורה, הוא טירת גריפסהולם. 

גאוגרפיה: שוודיה ממוקמת בצד המזרחי של חצי האי הסקנדינבי. את החלקים הצפוניים והמרכזיים של המדינה מאפיינים בעיקר ההרים הסקנדינביים: רמות הרריות (פיֶיל) שגובהן יותר מ-1,000 מטרים. במישור החוף הצר יש אזורים מיוערים וביצתיים השופעים אגמים ונהרות. אזורים אלה משתרעים עד מפרץ בותניה ומעבר לו. מהבירה שטוקהולם עד דרום המדינה משתרעות שפלות, שביניהן אגמים סגורים גדולים וקרקע הררית. בסמוך לחופי שוודיה אפשר למצוא איים סלעיים רבים (שֶרֶן). האגמים ונרן ווטרן הם האגמים הגדולים ביותר במדינה. אגם ונרן הוא גם השלישי בגודלו באירופה. ההרים הסקנדינביים משמשים מחסום אקלימי, ובגלל גובהם יוצרים אקלים יבשתי מתון בעיקר.