שוויץ

בירה: ברן
מיקום: אירופה
שטח: 41,277 קמ"ר
אוכלוסין: 7.9 מיליון
מטבע: 1 פרנק שוויצרי = 100 ראפן
שפות: גרמנית, צרפתית, איטלקית, רתו-רומנית (כולן רשמיות)
כתבות מגזין
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: שוויץ היא מדינה פדרלית המחולקת ל-20 קנטונים ולשישה חצאי קנטונים. על פי החוקה שנחתמה בשנת 1848 ותוקנה בשנת 1874, שוויץ היא רפובליקה פרלמנטרית שמונהגת בה דמוקרטיה ישירה. האספה הפדרלית, שהיא הפרלמנט של המדינה, בוחרת את המועצה הפדרלית ואת הנשיא. במסגרת הדמוקרטיה הישירה, נהוגים בשוויץ משאלי עם לעתים תכופות הרבה יותר מאשר במדינות אירופה האחרות. האוכלוסייה מפוזרת בצורה לא אחידה. באזור הרי האלפים הגבוהים מתגוררים רק עשרה אחוזים מהתושבים. האזור בין אגם ז'נבה לאגם קונסטנץ צפוף הרבה יותר, ובו מרוכזת רוב האוכלוסייה. כ-6 אחוז מתושבי הקבע הם מיעוטים אתניים. כמחצית מהשוויצרים הם קתולים וכמחציתם פרוטסטנטים. מבחינה אתנית ולשונית, השוויצרים מתחלקים לשלוש אוכלוסיות עיקריות: דוברי גרמנית-שוויצרית (שהם הרוב), דוברי צרפתית ודוברי איטלקית. כמו כן קיימת קבוצה קטנה של דוברי רתו-רומנית (ניב הקרוב לאיטלקית). שלוש השפות הרשמיות נהנות ממעמד שווה המעוגן בחוקה. 

כלכלה ותחבורה: שוויץ ענייה בחומרי גלם. עם זאת, התעשייה במדינה היא אחת המתקדמות ביותר בעולם. כשליש מכוח העבודה מועסק בתעשיות מתוחכמות ומדויקות של מוצרים כגון מכונות וציוד, תרופות, שעונים ותכשיטים. ענפים אלה הם גם מוצרי היצוא העיקריים של המדינה. כשני שלישים מכל המועסקים פעילים במגזר השירותים, כגון ענפי התיירות והבנקאות המפותחים מאוד במדינה. הודות לתנאים הטבעיים של המדינה, החקלאות מתמקדת בגידול בקר. מוצרי החלב המעולים עומדים בבסיס להיטי היצוא המפורסמים של שוויץ: גבינה ושוקולד. 
במדינה יש רשת מעולה של כבישים ומסילות רכבת. האלפים נגישים בזכות מספר רב של מנהרות, מעברים ומסילות ברזל בהרים. מנהרת סנט גוטהרד, שנחצבה בתוך ההר לאורך 17 קילומטרים, היא אחד המעברים החשובים ביותר המקשרים בין הצפון לדרום בהרי האלפים. 

היסטוריה ותרבות: מוצאם של רוב תושבי שוויץ משבטים גרמניים שהתיישבו באזור, אולם כבר בסוף ימי הביניים התנתקו השוויצרים ממהלך ההיסטוריה הגרמנית, והקפידו לא להיקלע למלחמות הגדולות שהתחוללו באדמת אירופה. בשנת 1291 הקימו הקנטונים אורי, שוויץ ואונטרוולדן את הקונפדרציה השוויצרית, שהתבססה על משטר רפובליקאי. בשנת 1499 זכתה המדינה לעצמאות מהקיסרות הגרמנית (שנקראה הקיסרות הרומית הקדושה). כבר בשנת 1515 הכריזו האזרחים השוויצריים על הניטרליות המוחלטת שלהם. בתקופת מלחמות נפולאון הייתה שוויץ לשדה קרב וריבונותה נפגעה. אולם לאחר תבוסת נפולאון הושב השקט על כנו, ושוויץ אף הגדילה את שטחה ל-22 קנטונים. בשנת 1848 נחתמה חוקה חדשה. בשנת 1963 הצטרפה שוויץ כחברה במועצה האירופאית. המדינה מגוונת מאוד מבחינה תרבותית, כיוון שהיא נקודת מפגש בין התרבות הגרמנית, האיטלקית והצרפתית. מנהגים שוויצריים עתיקים כמו השווינגן (היאבקות) הייחודי לשוויץ, שרדו עד היום. מנה מהמטבח השוויצרי שהתפרסמה בעולם כולו היא ה"פונדו", הכולל בגרסתו הפשוטה ביותר גבינה שוויצרית מותכת, שבה טובלים פיסות לחם. פסטיבלים בינלאומיים כגון פסטיבל הסרטים בלוקרנו ופסטיבל הטלוויזיה "ורד הזהב" במונטרה מושכים קהל רב מכל העולם.

גאוגרפיה: אפשר לחלק את שוויץ לשלושה אזורים טבעיים גדולים: האלפים, פנים הארץ והיורה. האלפים הם כמעט שני שלישים משטח המדינה, והם שמכתיבים את הנוף הציורי שלה. ההר מונטה רוזה שגובהו 4,634 מטרים, הוא הגבוה ביותר בהרי האלפים השוויצריים. בפנים הארץ אפשר למצוא את הקרחון הגדול אַלֶטש (ששטחו 28 קילומטרים), נוף מגוון ואגמים רבים. אגם קונסטנץ הגדול מתחלק בין שלוש מדינות שכנות: גרמניה, אוסטריה ושוויץ, כאשר הגבול עובר במים. האלפים משפיעים במידה ניכרת על האקלים במדינה. האקלים בחלק האלפיני הצפוני מאופיין במסות אוויר אטלנטיות קרירות ולחות. לאזור שמדרום לאלפים יש גישה לאקלים ים תיכוני.