תחבורה

למדריד יש מערכת תחבורה ציבורית מפותחת, יעילה וזולה יחסית, המגיעה לכל האטרקציות הראשיות בעיר ובפרווריה. האוטובוסים, המטרו והמוניות נגישים ונוחים ועדיפים על רכב שכור. התחבורה הציבורית במדריד פועלת תחת הגג של CTM –Consoreio deTransportes de Madrid  .
פרטים על התחבורה הציבורית במדריד (גם באנגלית), הגעה ליעד הרצוי,לוחות זמנים, מחירים, קווי האוטובוס והמטרו ניתן לקבל באתר www.ctm-madrid.es  או בטלפון 91-580-4260. 
רכבת תחתית: אם תרצו להגיע במהירות ליעדכם תוכלו להשתמש בשירות המטרו המצוין. הרכבת התחתית פועלת מ-6:00 עד 1:30. ברוב הקווים, ובעיקר בשעות השיא בבוקר, רכבות מגיעות בתדירות גבוהה מאד – כל 2-3 דקות, בשעות השיא בצהריים בתדירות של כל 6-4 דקות ואחרי חצות כל 15 דקות.
לרכבת התחתית של מדריד, השנייה בגודלה באירופה אחרי הרכבת התחתית של לונדון, יש 13 קווים המגיעים לכל אזורי העיר ופרווריה. בתחנות הרכבת מותקנים שעונים המציינים את הזמן עד להגעתה של הרכבת הבאה. 
לרכבת התחתית כ- 20 תחנות קישור לרכבת הפרוורית ו-3 תחנות המקשרות אותה לרכבת הקלה המובילה לפרוורים המערביים של העיר.
מדריד מחולקת לאזורים תפעוליים, ומחיר הכרטיס ייקבע על-פי מספר האזורים שתעברו במשך הנסיעה. במידה ותעברו בין אזור תפעולי אחד למשנהו תאלצו לשלם מחיר כפול. כרטיס תקף מרגע כניסתכם לתחנה והעברתו בקורא הכרטיסים ועד יציאתכם מהתחנה, או לחילופין נסיעה במטרו בטווח של 3 שעות, המוקדם מבין השניים. ניתן ומומלץ לכל מי שמתכנן לנסוע ברכבת התחתית, לרכוש במחיר מוזל כרטיס היפה לעשר נסיעות או לתקופה מוגדרת (כגון מספר ימים) עבור תיירים לאזור MetroMadrid או למערכת כולה. ניתן לרכוש כרטיס כזה במשרדי הכרטיסים, במכונות האוטומטיות במטרו, בדוכני עיתונים, ובדלפקי מודיעין של אוטובוסים הנמצאים בטרמינלים המרכזיים במדריד.
אוטובוסים: דרך טובה להגיע ליעד וגם להכיר את העיר בדרך היא באמצעות האוטובוס. צבעם של האוטובוסים של חברת האוטובוסים העירונית – EMT אדום והם פועלים מ-6:00 עד 23:30  (השעות משתנות בהתאם לקו). האוטובוסים פועלים בנתיבים משלהם ולכן מושפעים פחות מעומסי התנועה. אל תשכחו ללחוץ על הפעמון היות והאוטובוס לא עוצר בתחנות בהן אף אחד לא ביקש לרדת. במשך הלילה פועל שירות לילי מצומצם של קווים החוצים את העיר והוא נקרא בפי תושבי מדריד "הינשוף". כל הקווים הליליים מתרכזים בכיכר סיבלס Plaza Cibeles) ) באותם מועדים, כדי לאפשר מעבר מקו לקו. כיכר סיבלס נמצאת במרחק הליכה קצר מהאזור בו מתרכזים חיי הלילה של העיר. מפות, לוחות זמנים ופירוט הקווים השונים של האוטובוסים במדריד ניתן לראות באתר www.ctm-madrid.es . מחיר כרטיס רגיל הוא 1.60 יורו.  ניתן לרכוש כרטיס היפה לעשר נסיעות ב- 19-7 יורו, או כרטיס המאפשר נסיעה חופשית באזור מסוים בכל אמצעי התחבורה במדריד (115-41 יורו, בהתאם לאזור).
אוטובוס התיירים (Hop-on Hop-Off) הוא הדרך הנוחה, הממצה והזולה להשתתף בסיור מודרך בעיר. זהו אוטובוס דו קומתי, שקומתו העליונה פתוחה לתצפית. בכל מושב יש אוזניות בהן אפשר לשמוע הסברים על האתרים השונים בכמה שפות (לא כולל עברית). שני אוטובוסים מסוג זה, פועלים בעיר – האחד מסייר בעיר העתיקה והשני בעיר המודרנית. השרות פועל כל השנה למעט ב-1 בינואר וב-18 בספטמבר, בקיץ בין השעות 9:30-חצות, בחורף בין השעות  19:00-10:00, באביב ובסתיו בין השעות 21:00-10:00. סיור יוצא כל 20 דקות והוא אורך כ-75 דקות. מחיר כרטיס למבוגר ליום אחד 17.50 יורו וליומיים 22 יורו, לנוער (16-6) ובני 65+ 9 יורו ליום אחד ו-11.49 יורו ליומיים . אפשר לעלות ולרדת מהאוטובוסים בכל אחת מהתחנות המצוינות ולהמשיך לאחר מכן באחד האוטובוסים הבאים.
מוניות: אפשר לעצור מונית שצבעה לבן עם פס אדום ברחוב, להזמין בטלפון, או לגשת לתחנת מוניות. על השמשה הקדמית של מונית פנויה מוצג שלט ובו כתוב Libre (פנוי) ועל גג המונית נדלקת נורה ירוקה. המחיר לנסיעה קצרה במרכז העיר הוא 5 יורו. המונה צריך לציין תעריף 1 בין השעות 22:00-6:00, תעריף 2 בין השעות 22:00- 6:00 או בין השעות 22:00-6:00 בחגים. שימו לב שבשעות היום לא יחייבו אתכם לפי תעריף 2. יש תוספות מיוחדות למחיר במקרים מסוימים, כמו כניסה לנמל התעופה ותחנות הרכבת, או תוספת למטען. חברות מוניות :   Radio Taxi – 91-447-5180 ,  91-447-3232 ; Euro Taxi – 91-547-8200 ; Tele taxi – 91-371-3711. במדריד נהוג להוסיף למחיר הנסיעה 5% - 10% טיפ.
השכרת רכב: השכרת רכב במדריד כדאית רק אם בכוונתכם לצאת מהעיר. שימו לב לכמה הדגשים חשובים: החברות המקומיות זולות יותר מהבינלאומיות, אך אמינותן של הקטנות שבהן מוטלת בספק, יש תעריף מיוחד לסופי שבוע ולחגים ודמי הערבון משתנים מחברה לחברה. אפשר לשכור רכב בסניפים של חברות ההשכרה הבינלאומיות שנמצאים בנמל התעופה ובעיר, בהן Avis, Hertz, Europcar. במקביל, פועלות גם חברות מקומיות כמו National Atesa. אם בכוונתכם לשכור רכב, מומלץ לעשות זאת בארץ, טרם נסיעתכם. רישיון הנהיגה הישראלי תקף גם בספרד.
במרכז העיר קשה מאד למצוא חניה בשעות היום ומומלץ לא לבזבז זמן ולפנות הישר למגרשי חניה מסודרים (שגם בהם זה לא מובן מאליו למצוא מקום פנוי).
במרכז העיר אפשר לחנות עם אישורי חניה, אותם ניתן לרכוש בקיוסקים ובדוכני העיתונים.
אופניים: אופניים הם כלי תחבורה שזוכה ליותר ויתר פופולריות לאחרונה. מספר רחובות באזור העתיק נותנים עדיפות להולכי רגל ונוסעי אופניים, נתיבים חדשים נסללו לאורך הנהר והם מקשרים בין פארקים חשובים, ויש רחובות שקטים וצרים שממילא התנועה בהם איטית ודלה וגם בהם ניתן לרכב באופן חופשי. שרות השכרת אופניים ציבורי אמנם לא קיים אך ניתן להשכיר אופניים בחברות להשכרת אופניים. ניתן להשכיר אופניים לחצי יום, ליום או לשבוע. חברת Bike Spain  - http://www.bikespain.info טל' 91-559-0653
Bravo Bike S.L. - http://www.bravobike.com טל' 91-758-2845
 
 
טיפים
מוזאון ריינה סופיה לאומנות מודרנית היה בעייני המוזיאון הכי שווה במדריד....
פארק זה הוא לונה פארק בנושא יצירות של האחים וורנר בראדרס (סופרמן,באטמן...
רשת נהדרת הכוללת בתוכה מספר רב של סניפים במדריד. בסניף שקרוב לרחוב הראשי-גראן...