הרשמו עכשיו אפליקציית שיחור לסמארטפון - לאייפון ולאנדרואיד

היסטוריה

מוסקבה נקראת על שם נהר המוסקבה. התיעוד ההיסטורי הראשון של העיר הוא משנת 1147, כשהנסיך יורי דולוגורוקי ((Yury Dolgoruky קרא לנסיך הרפובליקה הפאודלית של נובגורוד למשתה במילים "בוא אלי, אחי, בבקשה בוא למוסקבה".
חשיבותה האסטרטגית של העיר דרבנה את הנסיך לבנות חומות עץ מסביבה כדי להגן עליה מפולשים. חומות אלה נבנו ושודרגו שוב ושוב במהלך המאות הבאות. 
החל משנת 1236 מזרח אירופה חיה תחת איום צבא של בני השבטים המונגולים. מוסקבה נהרסה כליל כשהצבא המונגולי שרף את העיר עד היסוד ורצח את מרבית תושביה, כולל מושל העיר. המונגולים היו מעוניינים בפוטנציאל הכלכלי של מוסקבה: מיקומה האסטרטגי על גדת נהר הוולגה, ממנו הגיעו ונשלחו סחורות הפך אותה לנכס חשוב. נסיך מוסקבה איוון דנילוביץ' קיבל ברצון את תפקיד גובה המסים  עבור המונגולים. עם השנים העיר שגשגה וכוחה הפוליטי עלה. היא הפכה לנסיכות משגשגת עד שתחת שלטונו של איוואן הראשון, היא החליפה את מקומה של טבר כמרכז הפוליטי של נסיכות ולדימיר-סוזדל והפכה לאספן המיסים היחיד של השליטים המונגולים-טטריים.
היריבות בין מוסקבה למונגולים נמשכה גם במהלך המאה ה-14. מוסקבה זכתה לעדנה כשבקרב של 1380, ניצח הנסיך דמיטרי דונסקוי את המונגולים כשהוביל צבא רוסי מאוחד לניצחון חשוב על הטטריים בקרב קוליקובו. הישג זה לא שבר את המונגולים שהגיבו על ידי העלאתה של מוסקבה באש. לקראת המאה ה- 15 שאיפותיה הפוליטיות של מוסקבה מתממשות כשהיא מקבלת מעמד של נסיכות עצמאית והופכת לכוח המרכזי ברוסיה.  ב- 1480 תחת שלטונו של איוון השלישי הביסה מוסקבה את המונגולים ללא קרב ו-200 שנות שלטון מונגולי באות לקיצן. מוסקבה הפכה לבירתה של מה שתהיה לימים רוסיה המודרנית.  כדי לחגוג את הניצחון המרשים אייון השלישי מייבא כוח עבודה של אומנים מאיטליה: בעלי מלאכה ובנאים שישפצו את המבצר שלו בעיר. חומת הקרמלין הידועה ומגדלי השמירה המרשמים נבנו בתקופתו, כשמחוץ לחומה החל להיווצר רובע מסחרי של סוחרים ורוכלים והעיר התפתחה מהמרכז החוצה. 
מעבר להיותה מרכז הכוח פוליטי מוסקבה הפכה גם למרכז דתי. במאה ה-15 הוקמה הכנסייה הרוסית האורתודוקסית  שעמדה בזכות עצמה כעצמאית מול הכנסייה היוונית אורתודוקסית. כאשר קונסטנטינופול נפלה לידי הטורקים בשנת 1450 מוסקבה קיבלה על עצמה את התואר "רומא השלישית" היורשת הטבעית של הנצרות. תחת שלטונו של איוון האיום הוקמו בעיר שלל כנסיות ומנזרים מפוארים. בתחילת המאה ה- 15 העיר גדלה ומונה 50,000 תושבים, שהפכו, במהלך המאה ה-17, ל-200,000 וזיכו אותה בתואר העיר הגדולה בעולם. 
אך לא לעולם חוסן. ב- 1571 חוטפת העיר מכה אנושה כאשר הטטריים מקרים תוקפים אותה ושורפים אותה כמעט לחלוטין. העיר כולה עולה בלהבות, פרט לקרמלין. 
המאה ה-17 סוערת לא פחות ועשירה בהתקוממויות מפורסמות. פטר הגדול, שהקים את סנט פטרבורג ב- 1703 שאף להפוך את מוסקבה לעיר מודרנית. הוא הקים את המבנה הגבוה ביותר בעיר, מגדל שוקרב, ולצידו ייסד את המכללה למתמטיקה וניווט. עם זאת, פטר הגדול תמיד סלד ממוסקבה, עקב כך העתיק את הבירה לסנט פטרסבורג ומוסקבה חדלה לתפקד כבירת רוסיה בשנת 1712. קרנה של העיר ירד, מה גם שמגפת המוות השחור, שקטלה מיליונים באירופה ובאסיה, הגיעה לעיר וכילתה כמחצית מאוכלוסייתה. עד המאה ה-19 העיר מתאוששת ומוקמים בה האוניברסיטה, העיתון והמוזיאון הראשון והסצנה האינטלקטואלית פורחת בה. 
בשנת 1800 החליט הצאר אלכסנדר הראשון לחדש את הסחר עם אנגליה תוך הפרת האמנה הרוסית-צרפתית. נפוליאון הזועם שועט לכיוון העיר עם צבא עצום. ב- 1812 כשצבאו של נפוליאון סגר על העיר, תושביה מעלים אותה באש ועוזבים אותה, בפקודת הצאר אלכסנדר הראשון. הקרב המפורסם מסתיים בנסיגת כוחותיו הרעבים והחלשים של נפוליאון, שלא עמדו בחורף הרוסי הקשה וכמעט הושמדו על ידי הצבא הרוסי. 
העיר נבנתה מחדש בקדחתנות בעקבות התבוסה הסופית של נפוליאון. אנדרטאות הוקמו להנצחת הלוחמים, כולל שער הניצחון והקתדרלה המפוארת של ישו המושיע, ועד 1900שנת  מוסקבה מונה כמיליון תושבים.  
שנת 1917 מביאה איתה את המהפכה הבולשביקית ("מהפכת אוקטובר") ומוסקבה הופכת לבירת הרפובליקה הסובייטית של רוסיה והמטה הכללי של הצבא האדום מתמקם בה. בשנות השלושים יוזם סטלין מהפיכה תעשייתית כפויה ואכזרית וגורם לגל הגירה של איכרים מהמרחבים הכפריים לעיר. מחנות עבודה מאולתרים מוקמים כדי לאכלס את המוני המהגרים החדשים. מוסקבה הפכה גם למרכז התעשייה הצבאית. הוקמה בה תוכנית עירונית חדשה – שיישומה בא על חשבון קתדרלות היסטוריות ומונומנטים שנהרסו כדי לפנות מקום לגורדי שחקים בסגנון ניאו-גותי. 
מלחמת העולם השנייה מזמנת לעיר התמודדות נוספת כשהצבא הנאצי צר על פיתחה בשנת 1941. העיר הופצצה מהאוויר, כשסטלין מסרב להתפנות ממנה. 
ב-1 במאי 1944, מדליה על הגנת מוסקבה הוענקה, ומדליה ליום השנה ה-800 של העיר הוענקה ב-1947.  
במהלך המלחמה הקרה הופכת רוסיה, ומוסקבה בראשה, למעצמה צבאית. בעיר קמים  משרדים  המטפלים בנושאים כמו תעופה וחלל, רדיו, אלקטרוניקה וגרעין. עד 1980 לא פחות משליש מהייצור התעשייתי של העיר ורבע מכוח העבודה שלה קשורים לתעשיית הביטחון. 1980 היא גם השנה בה מוסקבה מארחת את המשחקים האולימפיים, משחקים שהוחרמו על ידי מדינות רבות במערב בעקבות פלישת רוסיה לאפגניסטן ב-1979. 
מיכאיל גורבצ'וב עלה לשלטון במרץ 1985 עם מנדט להחיות את המערכת הסוציאליסטית החולה. הוא ממנה את בוריס ילצין למזכיר המפלגה בסניף מוסקבה. ילצין אימץ אווירה פוליטית פתוחה יותר והפך לחביבם של תושבי העיר: לראשונה מזה עשרות שנים יכלו קבוצות להתקבץ ולבטא את דעותיהן בפומבי. 
ב-1991, אירע ניסיון ההפיכה של חברי ממשלה שהתנגדו לרפורמות השלטוניות של מיכאיל גורבצ'וב וילצין. באותה שנה מתפרקת ברית המועצות, ומוסקבה ממשיכה לשמש כבירת רוסיה.
כיום מוסקבה היא עיר מודרנית, מלאה במתעשרים חדשים ובמעמד בינוני מתפתח. טיול בעיר יגלה אוצרות תרבות וקולינריה מרהיבים, ארכיטקטורה מודרנית לצד מבנים היסטוריים וכלכלה צומחת. 
 
 
 
 
טיפים
כדאי לדעת כי ישראלים שאינם תושבי האיחוד האירופי זכאים לפטור ממס ערך מוסף...
מסעדה מומלצת מאוד במוסקבה, מומו. מסעדה זולה וטעימה מאוד! הגשה עצמית. מומלץ!  
ממליצה בחום על שייט בראדיסון רויאל כרטיסים אפשר לקנות במקום, רומנטי ומדהים....