הרשמו עכשיו אפליקציית שיחור לסמארטפון - לאייפון ולאנדרואיד

היסטוריה

שורשיה של מילאנו במאה החמישית לפני הספירה, אז התיישבו באזור שבטים קלטים-גאליים. כמאתיים שנה מאוחר יותר הגיעו אליה לגיונות צבא הרפובליקה הרומית, שגם העניקו לה את שמה - "מדיולנום" (Mediolanum), על שום מיקומה המרכזי שהפך אותה אז, ובמשך מאות שנים, לנכס אסטרטגי ראשון במעלה. תחת שלטונו של ההגמון אמברוג'ו הקדוש (Sant’Ambrogio), אחת הדמויות הפוליטיות הבולטות של התקופה, הפכה מילאנו גם למרכז כלכלי חשוב. לאחר שנפלה האימפריה הרומית במאה החמישית, דעכה העיר, אך היא שבה והתאוששה במאה השמינית, ובמאה ה-12 התבססה כמרכז הפוליטי של  הליגה הלומברדית (ברית בין ערים שנועדה להגן עליהן מפני צבאותיו של פדריקו ברברוסה). 
במאה ה-13 שלטה בעיר משפחת ויסקונטי רבת העוצמה, ובמאה ה-15 עברה השליטה לידי משפחת ספורצה (Sforza). בתקופה זו שגשגה מילאנו והוקמו בה מבנים מפוארים (כמו הדואומו, לדוגמא) ומערכת תעלות הקיימת עד היום, המכונה "נאבילי" (Navigli), אשר שימשה בעיקר למסחר. 
מילאנו נהנתה מעצמאות עד 1535, ואז סופחה לספרד. 200  שנה לאחר מכן היא הועברה לידי אוסטריה, וממנה לידיו של נפוליאון, שב-1796 כונן את מילאנו כבירת הרפובליקה הציס-אלפינית. שלוש שנים לאחר מכן קבע בה את מושבו בנו החורג ששלט בממלכת איטליה.
לאחר שהאוסטרים תפסו שוב את השלטון ב-1814, עלתה מילאנו ופרחה כבירת ההשכלה של איטליה, כערש הלאומניזם האיטלקי החדש וכקרקע פורייה לעלייתם של גדולי המשוררים והסופרים האיטלקיים בני אותה תקופה. במחצית השנייה של המאה ה-19, במהלך מאבקה הממושך של איטליה לעצמאות, אולצו ההבסבורגים לצאת ממילאנו, וכל חבל ארץ לומברדיה (בו שוכנת מילאנו) סופח למלכות בית סבוי, יחד עם חבל פיימונטה וסרדיניה - שלאחר מכן היתה לממלכת איטליה.
מילאנו היתה גם מקום מושבו של העיתונאי הצעיר בניטו מוסוליני (Benito Mussolini), שפוטר ממשרתו בעיתון היומי 'אוונטי' והורחק מהמפלגה הסוציאליסטית. ב-1914 הוא הקים עיתון חדש בשם  'העם האיטלקי' (Il Popolo d'Italia), שמאוחר יותר הפך לרוח החיה של המפלגה הפשיסטית. ממקום מושבו במילאנו התווה מוסוליני ב-1922 את קווי המדיניות המהפכנית שלו, שזיכו אותו בכוח אבסולוטי באוקטובר אותה שנה.
במלחמת העולם השנייה נפגעה מילאנו קשות מהפצצות בעלות הברית, אבל לאחר כמה שנים נבנה מחדש מרכז העיר כולו, תוך שמירה על קווי המתאר המסורתיים, ושיפורם. אחרי המלחמה המשיכה מילאנו לצמוח ולהתעשר, וכיום היא נחשבת לאחת הערים העשירות (והיקרות) ביותר באירופה. 
במילאנו היתה קהילה יהודית עוד בימי הרומאים. ב-1895, כשמילאנו הפכה לחלק מממלכת איטליה החדשה, קיבלו היהודים שיוויון זכויות, שהביא לתקופה של פיתוח מסחרי ותעשייתי, וגידול הקהילה. בסתיו 1943 ערכו הנאצים מצוד אחר יהודי העיר, שבמהלכו נהרס בית הכנסת  הגדול. בסוף המלחמה נרשמו במילאנו 4,484 יהודים ואליהם הצטרפו באופן זמני יוצאי מחנות הריכוז בלומבארדיה. כיום מתגוררים בעיר כ-10,000 יהודים והיא נחשבת לקהילה היהודית השנייה בחשיבותה באיטליה.  
בעשורים האחרונים נחשבת מילאנו למרכז העצבים הכלכלי של איטליה. כאן נמצאים הבורסה, מטות חברות הענק וכאן מתקיימים האירועים החשובים ביותר בתחומי התעשייה, האופנה, האמנות ועוד. זוהי העיר המאוכלסת ביותר באיטליה, המונה כ1.4 מיליון איש אך בפועל, באזור שסביבה מתגוררים כמעט 5 מיליון איש נוספים, ורבים עובדים בעיר או בפרבריה. 
 
 
 
אירועים קרובים
Festa del Naviglio
בשבוע הראשון של יוני מתקיים פסטיבל צבעוני וחגיגי ברחובות...
 
טיפים
כיף גדול! מקסים, פסטורלי, רומנטי. אנחנו ישנו בסטרזה ועשינו את הטיול באיים...
רצינו לרכוש כרטיסי רכבת לפירנצה, ניגשנו למשרד, תור ארוך מאוד השתרך מעבר...
כדאי לדעת כי ישראלים שאינם תושבי האיחוד האירופי זכאים לפטור ממס ערך מוסף...