תחבורה

רכב: מילאנו רבתי אמנם ענקית, אך המרכז ההיסטורי בו מרוכזות האטרקציות התיירותיות דווקא קטן יחסית, ומשום כך כדאי להחנות את הרכב ולהגיע ממקום למקום ברגל, או באמצעות התחבורה הציבורית (ובעיקר רשת המטרו Metro). החניון הקרוב ביותר למרכז (במרחק של כ-5-10 דקות הליכה מהדאומו) הוא "פארקג'ו דל צ'נטרו" (Parcheggio del Centro), הנמצא בכתובת Via Calderon del la Barca 2 (טלפון לבירורים 0258328244). חניון נוסף (ויקר למדיי) הוא "פארקג'ו מוסקובה בררה" (Parcheggio Moscova Brera), הנמצא במרחק 5 דקות הליכה מאזור השופינג בעיר ובמרחק 10 דקות הליכה מהדואומו, בכתובת Via Statuo 21. חניון נוסף הוא "קורנליה" ((Cornalia, הנמצא במרחק 500 מטר מתחנת הרכבת של מילאנו, בכתובת Via Emilio 7/9 . בכלל, במילאנו פועלים עשרות חניונים והתנועה בהם מהירה.  
קשה מאד לנהוג במילאנו. רחובות רבים במרכז אסורים לתנועה ומוצבות בהם מצלמות נסתרות המתעדות כל חריגה, השילוט לא ברור, ולחלקים מהעיר ניתן להיכנס רק בתשלום (זוהי יוזמה חדשה משנת 2012 שמטרתה להפחית את הזיהום בעיר). משום כך מומלץ בחום שלא לנהוג בעיר עצמה, אלא להחנות את הרכב מחוץ למרכז ולנוע בעזרת התחבורה הציבורית. 
רכבת תחתית: ה"מטרופוליטנה" (Metropolitana, או בקיצור Metro) של מילאנו היא הדרך הפשוטה והמהירה ביותר להגיע ממקום למקום בעיר. המטרו מורכבת משלושה קווים (1,2,3, המסומנים בצבעים אדום ירוק וצהוב), והכניסה לתחנת המטרו מסומנת בתמרור אדום ועליו האות M.
אל תרכשו כרטיס לנסיעה חד פעמית אלא כרטיס שתקף ליום שלם (בילייטו ג'ורנאלייריו  Biglietto Giornaliero), או ליומיים (בילייטו ביג'ורנאליירו Biglietto Bigiornaliero), כך תוכלו לעשות שימוש בלתי מוגבל בכל אמצעי התחבורה הציבורית בעיר - אוטובוסים, רכבת תחתית וטראם, במשך כל היום. את הכרטיס ניתן לרכוש בכל דוכני העיתונים והטבק (Tbacchi) ובמכונות האוטומטיות בתחנות.
אוטובוסים  וטראם: בעיר פועלים למעלה מ-100 קווי טראם (רכבת חשמלית, או רכבת קלה), ובשילוב עם רשת האוטובוסים בעיר ניתן להגיע עימם לכל נקודה כמעט. עם זאת, מספרן הרב של התחנות והקווים עלול להפוך את החוויה למבלבלת, ומשום כך מומלץ להיעזר בעיקר ברכבת התחתית הפשוטה לניווט, וללכת ברגל ממקום למקום 
אם בכוונתכם לרכוש כרטיס נסיעה יומי וגם להיכנס למספר מוזיאונים, ייתכן וכדאי לכם לרכוש את הכרטיס "מילאנו קארד" (Milano Card), המאפשר שימוש בתחבורה הציבורית ללא תשלום נוסף ומעניק הנחות בכניסה למגוון אתרים וכמה חנויות ומסעדות. ניתן לקנות את הכרטיס בחצי מחיר דרך אתר האינטרנט www.milanocard.it, או במחיר מלא בדוכן Milano Tourismo Infopoint , הנמצא בתחנה המרכזית של מילאנו, בקומה הראשונה. 
רכבות עיליות: ברחבי מילאנו חולפות גם רכבות המכונות "איל פאסאנטה" (Il passante), השייכת לרשת "פרובייה נורד" (Ferrovie Nord).  רכבות אלה אמנם מיועדות לשמש כאמצעי תחבורה בין-עירוני, אולם בפועל הן גם מחברות חלקים שונים של העיר, ומתפקדות כמעין רשת קטנה ועצמאית. ניתן להשתמש בהן באמצעות כרטיס התחבורה הציבורית היומי שרכשתם, כל עוד אתם נשארים בתחומי העיר ו לא ממשיכים עם הרכבת ליעד מחוץ למילאנו.
אופניים: ניתן לשכור אופניים ולנוע איתם בקלות ברחבי מילאנו. אחת החברות הפופולריות ביותר היא BikeMe, המציעה לתיירים את האפשרות לשכור אופניים לשעתיים ובתום השימוש להשאיר אותם באחת התחנות הפרושות ברחבי העיר. לפרטים מלאים בנוגע למיקומן של התחנות והשירות www.bikemi.com. עם זאת, יש לזכור כי התחבורה במילאנו עמוסה וצפופה מאד, וכי לא בכל מקום ישנם שבילים יעודיים לרוכבי אופניים. ההליכה ברגל, לעומת זאת, פשוטה בהרבה.
 
 
 
טיפים
כיף גדול! מקסים, פסטורלי, רומנטי. אנחנו ישנו בסטרזה ועשינו את הטיול באיים...
רצינו לרכוש כרטיסי רכבת לפירנצה, ניגשנו למשרד, תור ארוך מאוד השתרך מעבר...
כדאי לדעת כי ישראלים שאינם תושבי האיחוד האירופי זכאים לפטור ממס ערך מוסף...