www.shichor.co.il

מינכן, בירת מדינת בוואריה שבפדרציה הגרמנית, היא עיר שידעה תהפוכות רבות מימי הביניים עד סוף המאה ה-20. החל מהשריפה שהחריבה אותה עד ליסוד, דרך מלחמת שלושים השנים וימי הפוטש של היטלר, כמו גם הפגיעה הקשה שספגה במלחמת העולם השנייה והטבח של אולימפיאדת 1972. כל אלה מספרים את סיפורה של עיר שהיתה עדה להיסטוריה חורצת גורלות, אך גם לימים של ניצחונות ושגשוג גדול.  
נהר איסר חוצה את מינכן מדרום לצפון. אזור העיר העתיקה, השוכן על הגדה המערבית של הנהר, הוא החלק המעניין במיוחד עבור תיירים ואפשר לגלותו ולהכירו ביומיים של הליכה רגועה. את סיפורה המרתק של העיר כדאי להתחיל ממש במרכז העיר העתיקה, ב, שכבר במאה ה-12 היתה מוקד חיי המסחר והחברה של המטרופולין, ומעמדה לא השתנה עד היום. מסביבה תמצאו רחובות הומים, חנויות, מסעדות ובתי קפה למכביר. 
כאן נמצאים גם ו הצנוע יותר, ממנו ניתן להיכנס למוזיאון הצעצועים המפורסם. בכיכר ניצבת גם , הכנסייה העתיקה ביותר בעיר. בכל יום (מלבד ראשון) מתמלא הכיכר בדוכני הססגוני. 
בשנת 1327 נשרפה העיר עד היסוד ועל חורבותיה נבנתה עיר חדשה. אחד המבנים המפוארים ביותר שהוקם במאה ה-15, כחלק משיקום העיר, הוא . מצמד מגדלי הכנסייה  נשקף נוף מרהיב של כל האזור, שכן בעיר חל איסור על בנייה שתאפיל על המקום הקדוש.  
תור הזהב של העיר הגיע במאה ה-18: שריד מאותה תקופה של שגשוג הוא . באותן השנים נפתחו לקהל גם העצומים – קילומטרים של דשא מטופח ומפלים יפיפיים.
בשנת 1818 נבנתה בעיר כיכר מקס-יוזף על שמו של המלך מקס יוזף הראשון, שפסלו ניצב במרכזה. בכיכר נמצאים גם ו וכן , אוצר גלום של ציורי קיר מדהימים ואוספי אומנות עתיקים. 
באמצע המאה, המשיך המלך מקסימיליאן השני את ניסיונות חידוש העיר, ובנה את בית מקסימילאנאום המרשים. כיום משמש הבניין מקום מושבו של הסנאט ובית הנבחרים של בוואריה. באותה המאה נבנתה גם המדמה את סגנונו של האקרופוליס היווני. בתקופת הרייך השלישי נערכו כאן עצרות ענק של המפלגה הנאצית, וכיום המקום מתפקד כרובע המוזיאונים והגלריות של העיר (Kunstareal). 
המאה ה-20 ומלחמת העולם השנייה השאירו חותם של הרס וחורבן על העיר וסביבותיה. ב- Jacobs Platz, אחד המוקדים העיקריים של ליל הבדולח, ניצב שנחנך מחדש רק ב-2006. עבור התייר הישראלי צפויה גם חוויה מטלטלת בביקור ב שבפרברי העיר.       
בשנת 1972 ארחה מינכן את המשחקים האולימפיים, שנועדו להלום את אופייה של  "גרמניה החדשה". בעיר הוקם במיוחד לשם כך אך עבור ישראלים,  לב הביקור כאן יהיה האנדרטה לציון הרצח הנורא של 11 חברי המשלחת הישראלית לאולימפיאדה. 
מינכן של המאה ה-21 היא עיר החיה בהווה. הבווארים הם עם שמח ותוסס הנהנה משתיית בירה ואכילת מאכלים משמינים (ומעליהם הרבה כרוב כבוש). רובע שוובינג, מצפון למרכז העיר, הוא אחד המקומות הטובים ביותר לבלות בהם לילה של שתייה וריקודים. גם סביב משגשגים חיי לילה ופועלות מסעדות לכל דורש, שבהן תוכלו לטעום את מנות כמו כופתאות מלוחות ומתוקות, נקניקי בקר וחזיר, הרבה תפוחי אדמה  וקרם בוואריה, כמובן. אם הגעתם לעיר באוקטובר, אל תפספסו את ה, שבמהלכו מיליוני אנשים לוגמים אלפי ליטרים של בירה מקומית. 
הבווארים ידועים גם כצרכנים טובים , רבים מהם פושטים מדי יום על רחוב Kaufingerstrasse, שבו עשרות בוטיקים ורשתות אופנה מוכרות. ריכוז גדול ונוח של שופינג במקום אחד נמצא תחת קורת הגג של מרכז Perlacher Einkaufszenrtrum שבמזרח העיר. סמוך אליו נמצא הקניון הגדול - יותר ממאה חנויות על פני שלוש קומות.