כסף

 מטבע: יורו

 כרטיסי אשראי:  כרטיסי האשראי הבינלאומיים מתקבלים בגרמניה, אך השימוש בהם פחות שכיח מהנהוג בישראל. סניפי רשתות, מסעדות ומקומות גדולים בערים יקבלו בשמחה כרטיסי אשראי, אך לא כך עסקים קטנים ובינוניים. לפיכך, כדאי להתעדכן מראש על מדיניות המקום בנוגע לתשלום בכרטיס אשראי. החתימה הנדרשת בתשלום אשראי היא לרוב חתימה דיגיטלית על מסך, ולעתים תידרשו גם להקליד את מספרכם הסודי.

בנקים: הבנקים פתוחים בדרך כלל בימים ב'-ו' בשעות 08:30-12:30, 13:30-15:30 ובימי חמישי עד 17:00 או 18:00. לעתים שעות הפתיחה נדיבות יותר במרכזים גדולים. כספומטים פועלים במשך כל שעות היממה.

 המרה: רצוי לרכוש יורו בארץ לפני הנסיעה, כדי לא לשלם עמלת המרה גבוהה יותר בגרמניה. משרד המרת כספים נקרא Wechselstube. בנמלי התעופה ובתחנות הרכבת המרכזיות נמצאים סניפים של Reisebank. המחאות נוסעים אינן יעילות בגרמניה, שכן רוב בתי העסק לא מכבדים אותן, והבנקים גובים עמלה גבוהה עבור פדיונן. עם זאת, תוכלו להמירן בסניפי שונים של Reisebank. 

החזר מע"מ: בגרמניה מוטל מע"מ (MwSt, Mehrwertsteuer) על רוב המוצרים. תיירים יכולים לקבל החזר מס עבור מוצרים שרכשו בגרמניה, אך לא עבור שירותים. כדי לקבל החזר מע"מ יש לבקש מהחנות אישור ובו פירוט הרכישות, סכום הקנייה והתאריך שבו בוצעה. לא כל החנויות מוכנות לספק את המסמכים המתאימים, וחלקן דורשות לשם כך קנייה בסכום מינימלי. את המוצרים שרכשתם יש להראות לפקיד המכס בנמל התעופה ולהחתימו על הטופס שקיבלתם בחנות. את הטופס החתום יש לשלוח בחזרה לחנות, וזו תשלח בדואר את ההחזר הכספי או תזכה את כרטיס האשראי. חלק מהחנויות מאפשרות קבלת החזר כספי במזומן בנמל התעופה.

תשר: במינכן מקובל שהתשלום כולל כבר את דמי השירות. עם זאת, במסעדות ובבתי קפה וברים נהוג לעגל כלפי מעלה את הסכום לתשלום, עד לעשרה אחוזים ממנו. גם במוניות נהוג לעגל את הסכום או להוסיף עליו במקרה שניתן שירות מעל ומעבר. במלונות יוקרה ודומיהם העניקו תשר לסבל הנושא עבורכם את המזוודות (נהוג לתת יורו אחד לכל מזוודה), וכן לחדרנים ולנותני שירותים אחרים. בנוסף, מנהג רווח בגרמניה הוא להשאיר טיפ בצלחת שליד חדרי שירותים ציבוריים.

 

 

 
 
טיפים
כדאי לדעת כי תיירים זכאים לפטור ממס ערך מוסף על הקניות שהם עורכים. לפרטים...
מקום שלא נמצא בקרבת מינכן, אבל מומלץ בחום! פארק השעשועים Fantasialand שליד...
כשעה נסיעה ממינכן נמצאת עיירת אינגולשטאט בה נמצא מפעל ייצור של מכוניות...