הרשמו עכשיו אפליקציית שיחור לסמארטפון - לאייפון ולאנדרואיד

היסטוריה

עדויות להתיישבות באזור מרסיי מתוארכות כבר לתקופה הפרהיסטורית, אך העיר עצמה הוקמה בשנת 600 לפני הספירה על ידי היוונים שביקשו להקים בה נמל ונקראה מסליה. בתקופת האימפריה היוונית והרומית וגם אחריהן, התפתח הנמל, נבנו בו ביצורים מסיביים והוא הפך לנמל החשוב באירופה ובים התיכון כולו. צמיחתו של הנמל הביאה כמובן לפריחת היישוב העירוני הצמוד וההתיישבות במרסיי הייתה הראשונה בתחומי צרפת שזכתה למעמד של עיר ואחת העשירות באזור.
במאה ה- 1 לפני הספירה העיר מרסיי עמדה לצידו של פומפאוס הגדול כשזה התעמת עם יוליוס קיסר על השליטה ברומא. לאחר שקיסר ניצח במאבק, כבשו כוחותיו את מרסיי בשנת 49 לפני הספירה. מרבית המסחר שנערך בה עבר לרומא ונזק קשה נגרם לכלכלתה. העיר איבדה את עצמאותה  והייתה נתונה לפיקוח הדוק של האימפריה הרומאית. 
לאחר נפילת האימפריה הרומית מרסיי מצאה עצמה לעיתים קרובות ללא הגנה מפני השבטים הברברים שביקשו לכובשה. למרבה המזל מעמדה כאחת מנקודות הגישה המשמעותיות למסחר בים התיכון אפשר לה להתאושש במהירות מכול מתקפה ולא פעם השמירה העיקשת שלה על ניטרליות אפשרה לה לספק סחורה לשני הצדדים בזמן עימות. 
הביצורים שנבנו בעיר עמדו איתן ולמרות שרק חלקים קטנים ממרסיי נכבשו לעיתים, ליבה של העיר לא נכבש מעולם. 
גם במהלך מסעות הצלב הייתה מרסיי אחת מספקיות הציוד העיקרית והצלבנים החזירו טובה לעיר על ידי חיזוק הביצורים בה, מה שהפך אותה לבלתי חדירה לתוקפים. החיסרון היחיד של ביצורים אלו היה בכך שתוואי החומות (שהתבסס על החומות הקדומות מתקופת האימפריה היוונית) הגביל את צמיחתה והתרחבותה של העיר. 
המגיפה השחורה שהפילה חללים רבים באירופה במאה ה- 14, הגיעה לאירופה ככל הנראה מנמל מרסיי. תושבי העיר נפלו קורבן למגיפה שהופיעה שוב בשנת 1720 וגרמה לתוצאות מחרידות. מרסיי התאוששה מהר יחסית מהמגפה והסחר הימי התרחב למקומות נוספים כמו מרכז ודרום אמריקה והאיים הקאריביים. העיר שגשגה יותר מאי פעם , מצבה הכלכלי משך אליה מהגרים מאפריקה ומהמושבות הצרפתיות, כמו גם שותפים למסחר בכל רחבי העולם. 
מרסיי הפכה לחלק מצרפת בשנת 1480, אך עד מהרה יצא לה שם של עיר מרדנית, כזו המזלזלת בממשל. תושבי העיר אימצו בהתלהבות את המהפכה הצרפתית ואף שלחו כ- 500 מתנדבים לפריז לסייע  להגן על העיר ב-1792, בעודם מתקדמים צפונה הם שרו במרץ שיר שהולחן באותה ההתקפה בשטרסבורג  "המרסלייז" ((La Marseillaise שהפך להמנון הלאומי של צרפת.
המסחר עם צפון אפריקה גבר לאחר שצרפת כבשה את אלג'יריה בשנת 1830 וכרייתה של תעלת סואץ ב- 1869, כל אלה משפיעים על כלכלתה והתפתחותה של העיר. 
במלחמת העולם השנייה מרסיי סובלת פעמיים: בשנת 1940 הופצצה על ידי הצבא הגרמני ובשנים 1943-4 הופצצה על ידי צבאות בעלות הברית. 
כיום מרסיי היא עיר קוסמופוליטית ותוססת, השנייה בגודלה בצרפת ויעד אטרקטיבי לחופשות הן עבור תושבי צרפת והן עבור תיירים מכל רחבי העולם. הנמל שלה הוא הנמל המסחרי הגדול ביותר בצרפת ובים התיכון כולו.  
 
 
אירועים קרובים
פסטיבל מוסיקה קדושה
בכנסיות שונות ברחבי העיר ובכנסיית מייקל הקדוש מתקיים...
 
טיפים
כדאי לדעת כי ישראלים שאינם תושבי האיחוד האירופי זכאים לפטור ממס ערך מוסף...
בעיר מספר סניפי בית חב"ד, המרכזי נמצא ב-3 Rue des Électriciens, טל' 33-6-2570-3212. לפרטים...