כסף

מטבע: יורו
 
המרת כספים:
ניתן להמיר כספים בנמל התעופה של מרסיי Aéroport de Marseille Provence , בתחנת הרכבת המרכזית Marseille St Charles , בבנקים ובמשרדי המרת כספים פרטיים, שבדרך כלל נותנים שערים טובים יותר מאלו של הבנקים. 
 
בנקים:
מרבית הבנקים במרסיי פתוחים בימי ב'-ו' בין השעות 16:30-9:30 קחו בחשבון שרב העובדים יוצאים להפסקת צהריים של שעה לפחות. חלק מהבנקים פתוחים גם בשבתות. סניפי בנק הממוקמים בנמל התעופה ובתחנת הרכבת מקבלים בשעות גמישות בהרבה בין השעות 22:30- 6:30. 

כרטיסי אשראי:
כרטיסי אשראי מקובלים ברב בתי העסק והאטרקציות במרסיי. מכשירי כספומט נמצאים בעיר לרוב, אך השתדלו לא לשאת עמכם סכומי כסף גבוהים מדי מחשש לכייסים. 
 
החזר מע"מ:
תושבי מדינות מחוץ לאיחוד האירופי זכאים להחזר מע"מ (VAT, המוכר בצרפת כ-détaxe או TVA) על קניות שהם עורכים בצרפת. שיעור המע"מ משתנה לפי סוג המוצר ועומד לרוב על 15-12 אחוז. בקניית מוצרי מותרות, המע"מ עשוי להגיע עד 33 אחוז. ההחזר תקף רק עבור מוצרים שתוציאו החוצה מצרפת (ובכל מקרה אינו תקף עבור מזון, מוצרי טבק, נשק, כלי רכב או מוצרים המוגדרים "אוצרות תרבות"), ורק אם סכום הרכישה (בקנייה אחת) עולה על 175 יורו. בעת הקנייה, אם אתם עומדים בסכום הנדרש, בקשו מהמוכר בחנות למלא עבורכם טופסי החזר מס (הטפסים זמינים כמעט בכל החנויות הגדולות). בדרך כלל יהיה עליכם להציג דרכון. עם צאתכם מהמדינה הציגו את הטפסים במכס. את הטפסים שהוחתמו במכס שלחו בדואר בתוך שלושה חודשים חזרה לחנות שבה קניתם והכסף יוחזר לכם בצ'ק או בזיכוי כרטיס האשראי.
 
תשר:
באשר לטיפים (פורבואר בצרפתית - Pourboire), במסעדות השירות כלול בדרך כלל במחיר הארוחה ואין ציפייה לטיפ נוסף. עם זאת, במידה ואתם מתכננים לחזור לאותה מסעדה או בר, כדאי בכל זאת להשאיר סכום קטן כטיפ (יורו אחד לערך) הצוות יעריך זאת והכרת התודה תורגש בפעם הבאה שתבקרו שם. לנהגי מונית מקובל להשאיר טיפ בשיעור של 10% מסכום הנסיעה וגם למדריך בסיור או במוזיאון מקובל לתת טיפ קטן.
 
 
טיפים
כדאי לדעת כי ישראלים שאינם תושבי האיחוד האירופי זכאים לפטור ממס ערך מוסף...
בעיר מספר סניפי בית חב"ד, המרכזי נמצא ב-3 Rue des Électriciens, טל' 33-6-2570-3212. לפרטים...