תחבורה

לניו יורק אחת ממערכות התחבורה הציבורית המסועפות והיעילות בעולם, וגם היחידה מסוגה שפועלת 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה. חברת התעבורה MTA מפעילה את כל שירותי הרכבת התחתית - הסאבווי (Subway), המכונה בפי הניו יורקים בפשטות "הרכבת" (The train) - וכן חלק ניכר משאר שירותי התחבורה הציבורית. בנוסף פועלים בניו יורק גם קווי רכבת המחברים אותה עם לונג איילנד (Long Island Rail Road), עם מדינת ניו יורק (Metro North) ועם ניו ג'רזי (Path). ישנן גם כמה חברות אוטובוסים פרטיות הפועלות בעיר.

כרטיסי הנסיעה נקראים מטרוקארד (Metrocard) וניתן לרכוש אותם במכונות האוטומטיות שבתחנות הרכבת התחתית, בקופות הכרטיסים או בקיוסקים. כרטיסים המאפשרים נסיעה בלתי-מוגבלת בכל אמצעי התחבורה לפרק זמן קבוע (יום, שבוע או חודש) יחסכו לכם כסף וזמן. הכרטיסים משמשים גם לקווי הרכבת וגם לאוטובוסים.

רכבת תחתית: 
לרכבת התחתית של ניו יורק למעלה מ-20 קווים, חלקם ישירים וחלקם מקומיים. הקווים מסומנים במפת הרכבת התחתית בצבעים שונים. במהלך היום הרכבות נוסעות בתדירות גבוהה ומגיעות מדי כמה דקות. בלילה התדירות נמוכה יותר, ולפעמים יש להמתין כשעה עד להגעת הרכבת. שם תחנת היעד של הרכבת ומספר הרכבת מצוינים על הקרונות, על גבי שלטים אלקטרוניים.
בכל תחנה מצויות מכונות אוטומטיות לממכר כרטיסים, שהתשלום בהן נעשה באמצעות כסף מזומן או באמצעות כרטיסי אשראי. כדי להיכנס לרציף מעבירים את הכרטיס בחריץ מכונה הפותחת את המעבר.
שימו לב למספר הרכבת והקשיבו להוראות הכריזה, שכן בזמן עבודות חידוש, רכבת מקומית עשויה להפוך לישירה ולהפך.

אוטובוסים: 
האוטובוסים בניו יורק נוסעים בכל השדרות הראשיות והרחובות המרכזיים. ומגיעים כמעט לכל מקום בעיר. כל האוטובוסים נגישים לנכים בכיסאות גלגלים. כדי לוודא את יעד נסיעתו של האוטובוס הציצו בשלט האלקטרוני שבחזיתו בטרם עלייתכם עליו.
את כרטיסי המטרוקארד ניתן, כאמור, לרכוש במכונות האוטומטיות שבתחנות הרכבת התחתית או בקיוסקים, אך ניתן גם לשלם במזומן באוטובוס. יש לשים לב: הנהג אינו מחזיר עודף ולכן עליכם להיות מוכנים מראש עם סכום מדויק. חשוב לזכור כי מחירה של נסיעה באוטובוס זהה למחירה של נסיעה ברכבת התחתית, אך משכהּ עשוי להיות כפול.

אופניים: 
למי שאינם מורגלים בנסיעה בעיר סואנת מומלץ להגביל את הרכיבה לפארקים או לדווש במהירות מבוקרת על גדות התעלות והנהר. שבילי האופניים בסנטרל פארק, בבאטרי פארק, בהדסון ריבר פארק ובפורט טיירון פארק מאפשרים נסיעה מענגת בשטחים ירוקים. שביל אופניים מחבר בין באטרי פארק בדרום האי לרחוב 59 מזרח, ומאפשר תצפית מרהיבה על העיר. אם אתם רוכבים בכביש, היו זהירים ודוושו בשוליים.
אפשר לשכור אופניים בכמה מוקדים בעיר. חנות להשכרת אופניים, שגם עורכת סיורי רכיבה מאורגנים למבוגרים ולילדים, היא Central Park Bike Rental הממוקמת ברחוב 57 מערב מספר 15, בין השדרה השמינית והתשיעית (טל' 347-713-0013; www.centralparkbikerent.com). חברות רבות נוספות המשכירות אופניים אפשר למצוא באתר של עמותת Bike New York, המקדמת שימוש באופניים כפיתרון ירוק לזיהום האוויר: www.bikenewyork.org.

מוניות: 
אלה מופיעות בשתי צורות: המוניות הצהובות המורשות והמוניות הלא מורשות. במוניות הצהובות מותקנים מונים המבוססים על תעריפים קבועים על פי חוק, ואלה מודפסים על הדלת. הסכום הנקוב במונה הוא המחיר לכל מספר הנוסעים, ואין מחייבים כל נוסע בנפרד. כמו כן לא מחייבים על המטען שנושא הנוסע. את המוניות הלא מורשות אפשר לרוב למצוא רק בהארלם, בוושינגטון הייטס וברבעים החיצוניים, אך מומלץ להימנע מהן אם אינכם יודעים את מחיר הנסיעה. אפשר לזהות את המוניות הלא מורשות לפי היעדר סימנים מזהים כמו מספר טלפון או המילים Taxi או Car Service. בכל המוניות חייב הנוסע לשלם אגרות בגשרים ובמנהרות.
מונית פנויה כאשר שלט הגג שלה דולק; קשה למצוא מונית כזו בשעות הלחץ או בימי גשם. בניגוד לנָהוג בישראל, כאן יש להוסיף כ-15 אחוז לתעריף הנקוב במונה כתשר לנהג. יהיה קשה לגבות מכם מחיר מופרז אם תדעו היטב לאן פניכם מועדות ומהי הדרך הקצרה ליעדכם.

רכב: 
אם אתם מתכננים לשהות בניו יורק בלבד, מומלץ לא לשכור רכב. העיר צפופה והנהגים בה אינם מסבירי פנים. נוסף על כך, במרכז העיר קשה למצוא חניה ועוד יותר קשה להבין את הגבלות החניה, שחלקן כלל אינן מצוינות בפומבי עבור הנהג הלא מקומי. לאלה מצטרפת התקנה שהונהגה ב-2009 האוסרת כניסת כלי רכב לאזורים הצפופים בטיימס סקוור ובהראלד סקוור. זכרו, כי התחבורה הציבורית נוחה, יעילה וזולה, וחבל שלא לנצל אותה.
אם תרצו לטייל מחוץ לעיר, כדאי - אך לא הכרחי - לשכור רכב מראש, בארץ. הדבר יוזיל את העלויות. סוכנויות להשכרת רכב בניו יורק: Rent-A-Car (טל' 800-261-7331); Avis (טל' 800-230-4898); Hertz (טל' 212-486-5925).

כרטיסי טיסה לניו יורק


 
 
טיפים
כרטיס New York CityPASS מאפשר הנחות משמעותיות בכניסה לשישה אתרים מרכזיים...
התשלום עבור נסיעה במונית הצהובה יכול להתבצע באמצעות כרטיס אשראי, ואפשר...
הכניסה למוזיאונים בעיר עולה לא מעט, אך כולם מאפשרים כניסה ללא תשלום במשך...