הרשמו עכשיו אפליקציית שיחור לסמארטפון - לאייפון ולאנדרואיד

היסטוריה

בניית מצודת פראג בסוף המאה התשיעית לספירה היא האירוע ההיסטורי המתועד הראשון של העיר. תחילתה של המצודה בחלום נבואי שחלמה הנסיכה ליבושה, נצר לשושלת פז'מיסל ששלטה בפראג כ-400 שנה.

את שושלת פז'מיסל החליפה שושלת לוקסמבורג שמוצאה גרמני. הנציג הלוקסמבורגי הבולט ביותר, המלך קארל, הוכתר בשנת 1346, ותקופת שלטונו כונתה "תור הזהב" של פראג. 

בתחילת המאה ה-15 צמחה בפראג תנועת רפורמציה צ'כית בהנהגת יאן הוס (Jan Hus), מטיף בעל רעיונות תיאולוגיים חדשניים שהצליח לעורר את זעמו של הממסד הקתולי-גרמני. הוס הואשם בכפירה, הורשע במשפט ראווה מהיר והועלה על המוקד ביולי 1415. הוצאתו להורג הציתה בצ׳כים מרד כנגד ההגמוניה הגרמנית, והשנים הבאות אופיינו במאבקים עקובי דם בין מיליטנטים הוסיסטים לממשל הקתולי.

לקראת סוף המאה ה-15 עבר הכתר הבוהמי לשושלת האבסבורג האוסטרית. השנים 1611-1576 נחשבו לתור הזהב השני של פראג. הקיסר ההאבסבורגי העביר את הבירה הקיסרית מווינה לפראג, והעיר הפכה להיות מרכז למדעים ולאלכימיה. 

בשנת 1618 התעוררה התנועה הפרוטסטנטית ושוב פרצה מלחמת דת נגד הקתולים - "מלחמת 30 השנים", שהסתיימה בניצחונם של הקתולים. פראג איבדה את מעמדה; אוכלוסייתה הצטמקה לכדי שליש והיא נהפכה לעיירה פרובינציאלית. הפרוטסטנטיות הוצאה אל מחוץ לחוק וההאבסבורגים החזירו את בירתם לווינה. עד לשנות ה-40 של המאה ה-19 היתה פראג תחת שליטה גרמנית קתולית. 

עם ביטול האריסות ותחילת המהפכה התעשייתית, נהרו כפריים רבים לפראג והגבירו את המתיחות האתנית בין הצ'כים לגרמנים. תנועת "התחייה הלאומית הצ׳כית" שהוקמה בשנת 1861 הביאה לאובדן השליטה הגרמנית בעיר. בתחילת המאה ה-20 היוו הגרמנים כחמישה אחוזים בלבד מאוכלוסיית פראג.
בשנת 1918 הוקמה הרפובליקה הצ׳כוסלובקית, בתמיכת בעלות הברית. תומאס מסריק (Tomáš Masaryk) כיהן כנשיא נערץ, הכלכלה התחזקה וצ׳כוסלובקיה דורגה כמדינה המתועשת העשירית בגודלה בעולם. 

אלא שהמאבקים האתניים בין הצ'כים לבין המיעוט הגרמני המשיכו לערער את יציבות המדינה. עם עליית היטלר לשלטון בגרמניה בשנת 1933, דרשו הגרמנים הפרו-נאצים בחבל הסודטים שלטון עצמי ואפילו סיפוח לרייך השלישי. בספטמבר 1938 חתמו בריטניה וצרפת על הסכם מינכן, שהתיר להיטלר לספח את חבל הסודטים ולהפוך את צ'כוסלובקיה ל״אזור חסות בוהמי ומוראבי" של הנאצים.

פראג היתה הבירה האירופית האחרונה ששוחררה מעול הנאצים, במאי 1945. הנשיא אדוארד בנש (Eduard Benesh) הקים קואליציית "חזית עממית" שמאלנית, ובשנת 1947, בפעולת טרנספר יזומה, אולצו 2.5 מיליון גרמנים לעזוב את צ'כוסלובקיה ורכושם חולק מחדש בין הצ׳כוסלובקים. 

בשנת 1948 נכנע בנש לדרישות הסובייטים והעניק סמכויות למפלגה הקומוניסטית (KSČ), מהלך שהביא את הדמוקרטיה הצ׳כוסלובקית אל קִצה והעלים את פראג מאחורי מסך הברזל. צ'כוסלובקיה הפכה לסטליניסטית, כשגל רדיפות כנגד "יסודות בורגניים" ומשפטי ראווה עשו את המשטר הצ׳כוסלובקי לאחד הנוקשים ביותר במזרח אירופה.

בינואר 1968 מונה אלכסנדר דובצ׳ק (Alexander Dubček) לראשות המפלגה הקומוניסטית. בחירתו בישרה את תחילתו של מה שנודע כ"אביב של פראג" - ניסיון אידיאליסטי לכונן ״סוציאליזם עם פן אנושי״. המהלך לא נשא חן בעיני מוסקבה, וב-21 באוגוסט 1968 פלשו לצ׳כוסלובקיה כוחות של ברית ורשה ושמו באכזריות קץ לחוויית החופש של פראג. אלפי צ׳כוסלובקים יצאו לרחובות למחות על הפלישה, וסטודנט בשם יאן פאלאך (Jan Palach) הצית את עצמו, ובכך הפך לסמל המחאה האנטי-קומוניסטית.

כ-20 שנה לאחר מכן, ברוח הפרסטרויקה של מיכאיל גורבצ'וב ולאחר קריסת הקומוניזם בפולין ונפילת חומת ברלין - הגיע גם המשטר הקומוניסטי בפראג לשלבי גסיסה. בנובמבר 1989 פוזרה באלימות הפגנה בפראג, והרדיו דיווח על הריגתו של סטודנט. הדיווח התברר כשגוי, אך כבר היה מאוחר מכדי לעצור את מה שהוגדר כ"מהפכת הקטיפה". שביתות סטודנטים, הפגנות בלתי-פוסקות, דרישות לחקור את אלימות המשטרה ושביתה כללית בכל המדינה - כל אלה אילצו את הקומוניסטים לוותר. 

ב-10 בדצמבר 1989 הוקמה בפראג ממשלה חדשה, וכשבועיים לאחר מכן נבחר ואצלב האבל (Václav Havel), מחזאי וסופר שהיה אחד מראשי המתנגדים למשטר הקומוניסטי, לכהן כנשיא המדינה העצמאית. 

בינואר 1993, בשל דרישת סלובקיה לעצמאות, התפרקה הפדרציה הצ׳כוסלובקית בשקט, במה שידוע כ״גירושי הקטיפה". צ'כיה וסלובקיה נפרדו, ונוצרו שתי מדינות כשפראג היא בירת צ'כיה והאבל הוא נשיאה. 

בשנת 1999 הצטרפה צ'כיה לברית נאט"ו, ובשנת 2004 התקבלה כחברה באיחוד המדינות האירופי. במחצית הראשונה של 2009 אף כיהנה כנשיאת האיחוד. 
 
 
טיפים
מאד ממליץ להגיע ולטפס לגבעת פטז'ין ולהנות מהמראות והנופים הירוקים של פראג....
ממליצה בחום על מלון k+k central. המיקום שלו אידיאלי, ברחוב שקט מרחק דקת...
הסיור נעשה ע"י מדריך חביב דובר אנגלית, הקיף חלקים עיקריים בעיר והכיל...