www.shichor.co.il

כל מי שביקר בפריז יודע שהמוניטין של עיר האורות כמעוז הסטייל, הרומנטיקה ומטבח הגורמה מוצדק לחלוטין. יש בה שפע מהמם של אמנות, קניות, מסעדות, פארקים וסמטאות קסומות, עד כדי כך שביקור אחד לבטח לא יספיק לכם. אם הגעתם לכאן בפעם הראשונה, סביר שלא תרצו לפספס אף אחד מאתרי החובה המפורסמים של העיר ותתרוצצו בין ו, ל, מוזיאון ו, אבל את העיר האמיתית תחוו רק דרך שיטוט בלתי נלאה בסמטאותיה הקטנות ובשדרותיה רחבות הידיים. 
גם מי שאינו בקיא בארכיטקטורה לא יוכל שלא להתפעל מרחובותיה ובנייניה המרשימים של העיר. מן הידועות הוא שתושבי פריז, כדי להגן על שכיות החמדה של עירם מפני הפצצות, בחרו להיכנע ללא תנאי לצבא הנאצי ואפשרו להיטלר להוליך את חייליו אל שער הניצחון. כתוצאה מכך פריז מעניקה למבקריה שיעור בהיסטוריה של הארכיטקטורה, מבניה המרהיבים משקפים את התמורות והתנועות שחלו במהלך 1,000 השנה האחרונות (ובמקרים מסוימים אף למעלה מזה). קתדרלת נוטרה דאם היא מופת לאדריכלות גותית, הוא דוגמה לסגנון הניאו-קלאסי, בנוי בסגנון הרנסאנס והבארוק הצרפתיים ואפילו חלק מתחנות המטרו מתהדרות בכניסה בסגנון ארט-נובו. 

פריז מחולקת ל-20 רבעים כשהראשון ממוקם סמוך למרכז ההיסטורי (מוזיאון הלובר) ואחריו, לפי כיוון השעון בצורת ספירלה, שאר ה-19. למרות שהחלוקה המקורית נעשתה בימי נפוליאון, לרבעים השונים אופי שונה, ארכיטקטורה שונה ואווירה שונה שהשתמרו גם בימינו אנו. דווקא משום כך קצת קשה להמליץ על רובע מסוים, אבל נציין שהחל מהרובע ה-12 ואילך, עם ההתרחקות ממרכז העיר, ריכוז האטרקציות פוחת (גם כאן נסייג, שהלא רובע 14 הוא מונפרנס ורובע 18 הוא , שניהם שווים ביקור). 
ומרחובות פריז לתושבי פריז, שגם להם יצא מוניטין לא מבוטל ודווקא לא לטובה. הפריזאים הם אכן אסופה יוצאת דופן, ולעיתים נדמה שעשו יד אחת נגד התיירים שגודשים את עירם. אולם חייבים להודות שלהתנשאות הפריזאית בסיס מוצדק למדי: אין עוד ערים בעולם שהייתה להן השפעה גדולה כל כך על עולם התרבות, האמנות, האופנה והקולינריה של המאה ה-20. נשות פריז על עקביהן הדקיקים ותיקי השאנל שבידן והגברים המטופחים בחליפות שכאילו נתפרו לפי מידותיהם, אולי יגרמו לכם לחוש מעט מגושמים, אך גם ילמדו אתכם שיעור בסטייל אירופאי. לגבי האנטיפטיות המפורסמת שלהם, רובם דווקא יסייעו לכם בחיוך, אבל מומלץ לשמור על מרחק בטחון ממלצרי העיר המעונבים ובוודאי ובוודאי שלא להעז לבקש להתאים את המנות לדרישותיכם. 
שמה של פריז נקשר מאז ומתמיד למסעדות גורמה. הוא מטבח של בישול מדויק, רכיבים איכותיים ועשירים (חמאה היא מרכיב הכרחי בכל מנה) וצורת הכנה דקדקנית. הטרנד הבריאותי פסח לחלוטין על הצרפתים, שמתייחסים לכבד אווז כתחליף לפניצילין וליין כמוצר בסיסי (לכן תוכלו למצוא בכל סופר יינות מצוינים במחירי רצפה). כדאי מאד לטרוח ולהזמין מקומות מראש באחת ממסעדות הדגל של פריז, או , אבל המוסדות הקולינריים האמיתיים של העיר הם הביסטרו, אותו קפה-מסעדה שמגיש מנות מסורתיות ובדרך כלל מתהדר בשולחנות קטנים שפונים לרחוב ו  שמציעים תפריט מעט יותר מגוון ומבחר משקאות אלכוהוליים ופתוחים אל תוך הלילה. כמובן שחופשה בפריז אינה שלמה בלי דגימה של יצירות הפטיסרי המרהיבות: מהמאפים נוטפי החמאה של שעות הבוקר לעוגות הדקדנטיות, שכל אחת מהן היא יצירת אמנות בפני עצמה. המוסד של , מי שנחשב לקונדיטור הטוב בעולם, הוא עצירת חובה וכדאי גם לבקר ב- שבשאנז אליזה למקרון או חמישה (הם נורא קטנים ואווריריים). 
אין ספק שאחת התעלומות הגדולות ביקום היא כיצד הצרפתים, ובעיקר הצרפתיות, מצליחים לאכול את כל יצירות הפאר שהזכרנו ולהישאר פטיט. שיטוט קצר ברחובות יגרום לכם לתהות גם האם כל תושבי פריז נשלפו הישר ממסלולי התצוגה. מחלונות הראווה, לפנסי הרחוב, לגשרים שעל הסיין ולתיקי הנשים, הכל בפריז זועק סטייל ומשקף את ההיסטוריה האופנתית של צרפת, מימי השמלות והפודרה של מרי אנטואנט לשמלה השחורה הקטנה של קוקו שאנל. כדאי לבקר במקדשי האופנה של פריז גם אם את הקניות האמיתיות תעשו בסוף ב- H&M. ו- הסמוך הם כבר מוסדות של ממש, ו- בה הם שוכנים היא מוקד עליה לרגל לצרכנים, ברחוב תוכלו למצוא נציגויות לכל הרשתות המקומיות והזרות, ואם בבוטיקים חפצה נפשכם שימו פעמיכם לאזור המארה או ל. 
בין קניות לטעימות בוודאי תבחינו שפריז משופעת גם במוזיאונים. חלק ניכר מהם מונומנטליים ממש, כגון הלובר, , , ואפילו , חובבי אמנות שינסו להספיק לבקר בכולם ימצאו את עצמם כנראה מותשים ומבולבלים עד מהרה. מומלץ לבחור שני מוזיאונים גדולים ולשבץ במהלך הביקור עוד כמה גלריות או מוזיאונים נישתיים יותר, כמו למשל או המפורסמת. אל תשכחו שגם רחובות העיר עצמם הם יצירת אמנות, ומשובצים בפסלים, ארמונות וכנסיות שהצפייה בכולם חינם אין כסף. 
מזג האוויר הנוח בפריז מאפשר לבלות חלק ניכר מהזמן באוויר הפתוח, ואכן העיר מנוקדת באינספור נקודות ירוקות ונעימות. יש כמובן את ו הקוקטיים, את שלמרגלות מגדל אייפל, את וכמובן את הקסום, שעבור התייר הישראלי שאינו מורגל במראות אלה, מספק אסקפיזם מוחלט. היכנסו לאחת המאפיות או מעדניות הגורמה הרבות שבעיר וקנו לכם כמה מצרכים לפיקניק משובח, בחרו ספסל אסטרטגי (מומלץ כזה שממוקם מתחת לעץ ערמונים בשלכת) ובלו אחר צהריים משובח של התבוננות והרהורים.