היסטוריה

שרידים ארכיאולוגים מעטים מלמדים כי כבר בתקופת האבן היה כאן יישוב כלונסאות ששכן במקום מוצאו של נהר לימאט מאגם ציריך. ההגנה שהעניקו המים מסביב למקום היוותה יתרון משמעותי באותה תקופה. 
אחר כך שכן במקום כפר קלטי, ככל כפר דייגים, אך העדות ההיסטורית הממשית הראשונה ליישוב עירוני מגיעה מהתקופה הרומית. טוריקום היא תחנת מכס שבנו הרומאים במקום בשנת 15 לפני הספירה. לאחר מכן הוקמה גם מצודה על גבעת לינדנהוף (כשמה כיום), ממערב לנהר באזור שהיום הוא מרכז העיר המודרנית.
במאה השלישית לספירה הגיעה לכאן הנצרות. מאחר שהיה צומת דרכים על הנתיב המוליך מארצות גרמניה לאיטליה, משך המקום את תשומת ליבם של כובשים, בתחילה האלמאנים ואחריהם הפראנקים והקארולינגים, מלכי השושלת הקארולינגית אף בחרו בעיר כמקום הקמתו של אחד מארמונותיהם.
במחצית המאה התשיעית עלתה חשיבותה של ציריך, כאשר הקיסר לודוויג הגרמני הקים בה מנזר גדול ובעל השפעה בשם Fraumunster. בשנת 929 הוזכרה ציריך לראשונה כעיר במסמכים רשמיים. באותה תקופה התארגן בה שלטון עצמאי שזכה לכוח ולעצמאות מוגבלת בחסות שליטי הארץ: הכנסייה ובית האצולה של זהרינגן.
בשל התפתחויות אלה נאלצה ציריך לקבל עליה, בתחילת המאה ה-12, עול ישיר של הקיסרות, אך מן הבחינה ההיסטורית, כניעה זו דווקא האיצה את האוטונומיה של האזור.
ראשית, היא התרחבה ובלעה אל קרבה את היישובים הסמוכים-ניידרדורף, אוברדורף וניימרקט. שנית, בשנת 1336, חולל ראש העיר הראשון של ציריך, ה"בורגמאייסטר" רודולף ברון, מהפך פוליטי כאשר שיתף את גילדות בעלי המלאכה (האגודות המקצועיות) בשלטון, והכניס את נציגיהן למועצת העיר לצד הכוחות הפוליטיים המסורתיים של הבורגנות העשירה והאצולה. זה היה הצעד הראשון בכיוון צמיחתה של העיר כמרכז כלכלי, כאשר הענף המוביל היה ייצור וסחר בטקסטיל, משי בעיקר.
מכאן קצרה הייתה הדרך להצטרפותה של ציריך אל הברית ההלווטית, בשנת 1351. צעד עליו נאלצה העיר להגן בחירוף-נפש נגד מספר ניסיונות של הקיסרות להטיל עליה מצור ולאלצה לשוב אל חיקה. מלחמות אלה חיזקו אותה, בסופו של דבר, ובמאה ה -15 גדל כוחה והיא צרפה מחוזות קרובים אל תחום שלטונה, למשל ווינטרטור וקיבורג.
בתחילת המאה ה -16 התרחשה מהפכה חברתית-דתית בעיר. הדבר היה לאחר שאולריך צווינגלי, כומר יליד וילדהאוז, התמנה לכהן בקתדרלה של ציריך (Grossmunster). בעקבות פעילותו בקתדרלה, הפך צווינגלי לאחד משלושת מבשרי הרפורמציה הפרוטסטנטית, לצידם של קלווין ולותר. צווינגלי, שהטיף להתנתקות הכנסייה המקומית מהשפעתו של האפיפיור וחבר הבישופים שסביבו, סחף את ההמונים אחריו. בין השאר הוא ביטל את פולחן הקדושים, את הנזירות ואת חיי הרווקות של הכמרים. צווינגלי עצמו נשא לו אישה בקתדרלה של העיר בטקס רב משתתפים בשנת 1524. צווינגלי שימש ככומר צבאי במלחמה בין הקנטונים שקיבלו את הרפורמציה ובין הקנטונים שדבקו בדת הקתולית, ובשנת 1531 נפל בקרב. 
ציריך נשארה פרוטסטנטית ואף משכה אליה פליטים רבים של מלחמות הדת ובהם אנשי מקצוע רבים שתרמו להתפתחותה. במאה ה -18 הגיעה פריחתה לשיא חדש עת התבסס שמה גם כמרכז תרבותי.
בשנת 1798 נכבשה על ידי צבאות צרפת ותושביה זכו כולם לשוויון זכויות מלא, כמסורת הצרפתים המהפכנים. עצמאות הקנטון של ציריך, כשאר הקנטונים, בוטלה במסגרת הרפובליקה ההלווטית. בתחילת המאה ה-19, כאשר העיר מנתה 17 אלף תושבים בסך הכל, החל זינוקה הגדול. במהלך המאה הוקמו בה האוניברסיטה הגדולה (כיום בשש הפקולטות שלה לומדים יותר מ -18 אלף סטודנטים), ובית הספר הפוליטכני המפורסם, הונהגו בה חוקות ליברליות שהשפיעו לטובה גם על הפעילות הכלכלית, נסלל קו הרכבת לבזל ונפתחה הבורסה של ציריך (1877). לקראת סוף המאה צורפו אל שטח העיר 12 שכונות קרובות. ציריך הפכה כעת לגדולה שבין ערי הפדרציה, רק בדבר אחד נכשלה - כתר הבירה הרשמית ניתן לעיר ברן, וציריך נאלצה מאז ועד היום להסתפק בכתר הלא רשמי של הבירה הכלכלית. 
במאה הנוכחית התחזק כוחה של ציריך וגברה השפעתה בתחומי הבנקאות (כולל מרכזו של הבנק השוויצרי הלאומי), המסחר, הבורסה (הרביעית בחשיבותה בעולם ), הביטוח והטקסטיל. גם בתחום התיירות (25 מיליון מבקרי-יום בשנה ושני מיליון לינות-לילה בשנה, 85% מהם זרים) ציריך היא מעצמה .מעמדה הכלכלי הופך אותה למקום כינוס מועדף עבור ועידות בינלאומיות רבות והסכמים דיפלומטיים לא מעטים נושאים את שמה. 
 
 
 
טיפים
מחזיקי הכרטיס יכולים ליהנות מהעיר במלואה ובו באותו זמן לקבל ערך רב עבור...
כדאי לדעת שניתן לקנות כרטיס תחבורה ציבורית משולב - הכולל רכבת, רכבת תחתית,...
כדאי לדעת כי תיירים מחוץ למדינה זכאים לפטור ממס ערך מוסף על הקניות שהם...