הרשמו עכשיו אפליקציית שיחור לסמארטפון - לאייפון ולאנדרואיד

היסטוריה

בתחילת האלף הראשון לפני הספירה התיישבו באי השבטים הדוריים (הפיניקים), שהקימו את שלושת ערי המדינה העצמאיות יאליסוס, לינדוס וקמירוס. רודוס הבירה, העיר הגדולה באי, הוקמה בשנת 407 לפני הספירה על ידי שלושת ערי המדינה. ממיקומה סמוך לנמל שבצפון שלטה על נתיב השייט שבין יוון לאסיה הקטנה, קפריסין ומצרים. מיקומה הפך אותה גם לציר מרכזי מבחינה פוליטית, מסחרית ודתית ומושבות של בני רודוס הוקמו באיטליה ובספרד. 
בתקופה משגשגת זו, שבין המאה החמישית למאה השלישית לפני הספירה הוקמו באי מקדשים רבים, ובעיר רודוס השלים חארס מלינדוס (בשנת 293 לפני הספירה) את בנייתו של הקולוסוס (Colossus), פסל הברונזה האגדי של הליוס, אל השמש, אשר התנשא לגובה של 32 מטרים ונחשב לאחד משבעת פלאי העולם העתיק, עד להתמוטטותו ברעידת אדמה בסוף המאה השלישית לפני הספירה.
בשנת 164 לפני הספירה נכבשה רודוס על ידי הצבא הרומי והוסיפה לשגשג תחת השלטון החדש. עיר הבירה הפכה למוקד תרבותי ונודעה באנשי הרוח שלה, ביצירות האמנות שבה ובמבניה המפוארים. בבית הספר המפורסם לנאומים שהקימו הרומאים למדו, בין השאר, יוליוס קיסר והמדינאים והוגי הדעות קיקרו וקאטו. מהמאה הרביעית לספירה, עם היחלשות האימפריה הרומית ופיצולה, הפכה רודוס לחלק מקיסרות רומא המזרחית (הביזנטית), בשנת 515 לספירה נהרסה רודוס ברעידת אדמה ונבנתה מחדש על ידי הקיסר אנסטסיוס. בשנת 620 לספירה נכבש האי בידי האימפריה הפרסית, בשנים 718-653 שלטו העות'מנים באי, עד שנוצחו בידי חיילי האימפריה הביזנטית. במאה התשיעית סבלו אנשים רודוס מהפשיטות האכזריות של הסלג'וקים, חייליו המוסלמים של הארון אל רשיד, אשר בזזו את האי. 
במאה ה-12, בתקופת מסעות הצלב לארץ הקודש, שימש האי בסיס ימי עבור אוניותיו של המלך ריצ'רד לב הארי (Richard the Lionheart). בתקופה זו נוסד מסדר אבירי יוחנן הקדוש מירושלים The Knights of Saint John)), שנודע גם כמסדר ההוספיטלארים. זה היה מסדר דתי וצבאי חזק, שבסיסו בעכו. בסוף המאה ה-13 עזבו אבירי המסדר את ארץ ישראל, התיישבו ברודוס והפכו אותה לבסיס ממנו פעלו נגד חיילי האימפריה העות'מנית שבטורקיה. האבירים העניקו לאי את אופיו המיוחד, אשר נשמר במידה רבה עד היום. החומות, הטירות, בתי החולים והמבצרים המרשימים שלהם ניצבים עד היום ברחבי האי וניכרת השפעתם הארכיטקטונית והתרבותית על האי, ובעיקר בעיר העתיקה. 
בשנת 1522, לאחר שלטון שנמשך 213 שנים וכלל תקופה ארוכה של לחימה והתבצרות עיקשת מול העות'מנים, נכנע צבאם הקטן של האבירים בפני כוח של כ-100 אלף חיילים בראשו של סולימן המפואר. זאת לאחר מצור על האי, שנמשך כחצי שנה. האבירים ונושאי כליהם עזבו את האי והשתכנו באי מלטה. הטורקים החזיקו באי שנים רבות, עד לכיבוש האיטלקי שהתרחש בשנת 1912. במהלך מלחמת העולם השניה היווה האי בסיס צבאי עבור השלטון האיטלקי הפאשיסטי ושימש כמטרה להפצצות המטוסים הבריטיים. בשנת 1948, לאחר תהפוכות המלחמה ויציאת השלטון הבריטי מן האי, סופחה רודוס סופית ליוון, בעקבות חתימת הסכם פריז. 
בשנת 1988 הכריז ארגון אונסק"ו על העיר העתיקה של רודוס כאתר מורשת עולמית לשימור. 
 
הקהילה היהודית ברודוס
התיעוד הראשון של יהודי האי נערך בשנת 1170 לספירה, על ידי הנוסע בנימין מטודלה, אשר מצא בעיר רודוס כ-400 יהודים. הקהילה היהודית באי שגשגה בתקופת האימפריה העות'מנית והאי הפך למרכז יהודי ספרדי דתי גדול, בין השאר בעקבות בואם של יהודים רבים מקהילות ספרד ופורטוגל, בעקבות גירוש ספרד. לאורך השנים התבסס מעמדם של יהודי רודוס והם היו פעילים בתחומי המסחר, הנשק, החלפנות, גביית המסים והרפואה. במאה ה-19 היו ברודוס מספר בתי כנסת גדולים ובהם "קהל גדול" מהמאה ה-15 ו"קהל שלום" מהמאה ה-16. בשיאה, בתחילת המאה העשרים, מנתה הקהילה היהודית כ- 4,000 חברים.
בשנת 1943, בעקבות כניעתה של איטליה לבעלות הברית, כבשו הגרמנים את האי וב-19 ביולי 1944 נשלחו 1673 חברי הקהילה היהודית העתיקה ברודוס לאתונה וממנה למחנה ההשמדה אושוויץ. רק 160 יהודים שרדו את המלחמה וכמה עשרות מהם שבו לאי. כיום מתגוררות בו משפחות בודדות. מצבת הזיכרון השחורה לזכר הנספים בשואה ניצבת היום בכיכר הקדושים היהודים (Plateia Evreon Martyron) שברובע היהודי, במרכז העיר העתיקה. 
את התיעוד על חיי היהודים באי תוכלו למצוא בבית הכנסת "קהל שלום", ששופץ לאחר המלחמה וניצב עד היום ברובע היהודי. במוזיאון הצמוד אליו מוצגים ספרי קודש עתיקים, צילומים ופריטים רבים מחיי היום יום של הקהילה היהודית, כמו גם ספרים ודיסקים בשפת הלאדינו. 
 
 
 
טיפים
מרכז קניות ענקי, מחירים סבירים. מוקד עלייה לרגל של ישראלים. ילדים מאוד...
כדאי לדעת כי תיירים זכאים לפטור ממס ערך מוסף על הקניות שהם עורכים. לפרטים...
העיר העתיקה היא גם מוקד בילויים וחיי לילה ברודוס. טיילו בסמטאות העיר העתיקה...