www.shichor.co.il

רומא, בירתה של הגדולה באימפריות העבר, שומרת על עוצמתה גם כיום ומיליוני התיירים המגיעים אליה מוכיחים בהמוניהם כי כל הדרכים אכן מובילות לרומא. העיר מהווה יעד לקתולים אדוקים בני כל הלאומים, לשוחרי התרבות העתיקה ולאלו שרודפים אחר הנאות לה דולצ'ה ויטה. אדריכלות מופתית מהאימפריה הרומית ועד הבארוק, הכנסייה החשובה בעולם שבלב הוותיקן, מבוך כאוטי של סמטאות וחצרות, כיכרות חבויות ובהן פסלים רבי-חן של גדולי הפיסול האיטלקי, ורחובות על רחובות של מבנים מקסימים, בוטיקים אלגנטיים ובתי קפה אינטימיים – את כולם תמצאו ברומא בערבוביה שהיא תערוכה רטרוספקטיבית חיה של היסטוריה ותרבות. 

העיר ממוקמת על גדות נהר הטיבר אשר גם חוצה את העיר, והאתרים התיירותיים נחלקים בין שתי גדותיו. בגדה המזרחית נמצאות שכיות חמדה עתיקות רבות כמו ו, כיכרות מעוצבות והומות תיירים כמו , מזרקות מפורסמות כמו וגם תחנת הרכבת טרמיני, שאליה גישה נוחה ומהירה משדות התעופה ובסביבתה מלונות זולים וטובים רבים. בגדה זו גם כמה שדרות מרכזיות, שיעזרו לכם למקם את עצמכם בעיר: שדרת ויטוריו עמנואל השני, החוצה את העיר ממזרח למערב, , המחברת בין הצפונית לבין הדרומית, הסמוכה גם ל ול. בגדה המערבית תמצאו את הוותיקן, על מבניו השונים, ושכונת טראסטברה, שלא כדאי לפספס בה ביקור בשל החנויות הקטנות והמזמינות, אינספור בתי הקפה והאווירה הקלילה.
אתרי רומא העתיקה הם מאבני היסוד של הארכיטקטורה העולמית ושל התרבות המערבית. הפורום הרומאי מהדהד את עוצמתה הפוליטית של האימפריה בימי עבר, בעוד ש, שהשתמר באופן הראוי ביותר מבין כל מבני רומא העתיקה, מדגים את המעבר של הרומאים מעבודת אלילים לנצרות הקתולית. הרומאים ידעו גם ליהנות מהחיים כפי שתוכלו לדמיין בעת הכניסה עוצרת הנשימה לקולוסאום. כדי לעבור משנת 80 לספירה למאה ה-16, יש לחצות את נהר הטיבר ל, הכנסייה המרכזית של הוותיקן. בסמוך אליה נמצאים , שאוצרים בתוכם את אחת מיצירות האמנות המפעימות בעולם, הקפלה הסיסטינית, ועוד שבעה קילומטרים נוספים של מלאכת מחשבת, אשר עבור רבים יהוו את גולת הכותרת של הביקור בעיר.   
אם אתם מעדיפים לדלג באלגנטיות מעל דפי היסטוריה, העיר משופעת גם באתרים שהם חלק מחיי היומיום של המקומיים והיכן שמתרחשת העיר האמיתית: מתקופת הבארוק, שנדיר לראותן ללא המוני תיירים רועשים, כמו גם מזרקת טרווי, שרבים מגיעים אליה לו רק בשל התקווה לחזור לרומא יום אחד בזכות הטלת מטבע. לא הרחק מהמזרקה נמצאת פיאצה נבונה, יצירה בארוקית יפהפייה נוספת ותחנת חובה עבור אלו המעדיפים את רומא של הרחוב. אלו גם יוכלו להסתפק בהליכה על גשר סנטאנג'לו ובתצפית המרהיבה ממנו, מבלי אפילו לבקר במצודת סטנאנג'לו עצמה.  
כנראה לנצח יוכתר כמתנה המוצלחת ביותר של העם האיטלקי לאנושות ולזה של רומא סגולות נפלאות במיוחד. בעיר טרטוריות ביתיות לצד מסעדות גורמה מגונדרות ופיצריות נחבאות בקיר, רבות מהן אתרי חובה לכל דבר. אחד מאזורי העיר שכדאי להתמקד בו הוא רובע טראסטברה הבוהמי, שבסמטאותיו פזורות מסעדות איטלקיות רבות כמו המסוגננת או הוותיקה ומלאת שמחת החיים. מקומות פחות שגרתיים לגלות בהם מטעמים מקומיים מעולים הם השווקים העירוניים כמו זה שב, שתוכלו לשבוע רק מלהתבונן בדוכניו הססגוניים, והמעדניות הרבות המזמינות להפוגה קולינרית בלתי מחייבת באמצע היום כמו שבקרבת הוותיקן או ב-, לא הרחק מפיאצה נבונה.  
בנוסף, תוכלו להעביר ימים שלמים בשפע בתי הקפה והגלידריות (2,500 ליתר דיוק) שבעיר, שני מוסדות מכובדים המלווים את הרומאים מינקות עד קשישות. בשעות הבוקר המוקדמות על הדרך, באמצע היום וגם בסופו, לכל מקומי יש את בר הקפה שלו. אל תתנו לצפיפות במקומות כמו או להבריח אתכם: ישיבה על כוס אספרסו או קפוצ'ינו באחד מהמקומות האלה או אפילו בבית קפה שתגלו לפתע בסמטה אקראית, עשויה להסב לכם עונג זהה לזה של התבוננות בקפלה הסיסטינית. אם תצליחו להתחמק מבתי הקפה, בוודאי לא תוכלו לעשות זאת מהגלידריות המפתות בשלל טעמים כיד הדמיון. בעיר גלידריות בוטיק ייחודיות, שיישרו קו עם טרנד הבריאות העולמי, כמו וגלידריות ביתיות השומרות אמונים למתכונים עתיקי-יומין כמו - כולן מבטיחות תורים מזדחלים, שבסופם תחכה לכם חגיגת טעמים וצבעים. 
רומא בכלל וויה דל קורסו וסביבותיו בפרט הן חגיגה לאוהבי האופנה המוכנים לפתוח את ארנקם: חליפות מחויטות, נעלי עור משובחות ואביזרי לבוש מוקפדים מוצגים בחלונות הראווה של בוטיקים הנושאים, בין השאר, את שמות בתי האופנה שהפכו שם נרדף לאופנת עילית, כמו ו. אחרים יצטרכו להתרחק מבוטיקים, ואולי אף מסניפי הדגל של מותגים מקומיים הנחשבים עממיים במונחים מקומיים כמו ו, שגם כאן לא נמכרים במחיר ידידותי לישראלים. כדאי מאד, לשם הקניות ולשם החוויה כשלעצמה, גם לכתת רגליים בין דוכני שוק ולדוג את הפריטים שעליהם וויתרו המקומיות, לאחר שרכשו מלתחה שלמה בשבוע האופנה במילאנו. רק היזהרו מחיקויים.