מדריך תל אביב (Tel Aviv)

תל אביב, המטרופולין העברית הראשונה וכנראה היחידה, היא עיר של ניגודים קטנים וסתירות גדולות. היא עיר ששוכנים בה זה לצד זה סטודנטים צעירים וחסרי פרוטה ומגדלי יוקרה; קלילות תהומית ואנשי תרבות ורוח; תיירים מצוחצחים ומהגרי עבודה נואשים; ליברליות שפויה וקיצוניות הזויה. לכל אחד יש את תל אביב שלו, ותל אביב מתמסרת בשמחה לרצונות ולדרישות של כולם.

העיר העברית הראשונה הוקמה בשנת 1909, ביוזמתם של כמה בעלי הון במטרה להקים עיר מודרנית-אירופאית עבור יהודי יפו שביקשו לצאת מחומות העיר. על גבי דיונות חול בתוליות סמוך לחוף הים, צמחו הרחובות הראשונים והמפורסמים של העיר – רחוב הרצל ושדרות רוטשילד. לאחר כיבוש העיר על ידי הבריטים בתום מלחמת העולם הראשונה, הגרו אליה רבים מיהודי יפו שברחו מן הפרעות כמו גם יהודים בורגנים מאירופה. האחרונים שתלו את היסודות התרבותיים של העיר והקימו בתי קפה, תיאטראות ובתי קולנוע. הם גם אחראים לארכיטקטורת הבאוהאוס שכולנו מכירים היום כ"עיר הלבנה". אורח החיים הבוהמי-ים-תיכוני של העיר היה מפורסם עוד מימי קפה "כסית" שארח תדירות אנשי רוח כמו אלתרמן, שלונסקי, לאה גולדברג, חנה רובינא ואלכסנדר פן - אך תל אביב אינה בהכרח כה מנותקת מההוויה הישראלית כפי שלעתים טוענים כנגדה. מימי המנדט, דרך אירועים כמו הכרזת העצמאות בביתו של ראש העיר מאיר דיזנגוף (לימים מוזיאון תל אביב הישן), רצח רבין, סקאדים, הפגנות ענק ופיגועים, ועד לימי המחאה החברתית של 2011, תל אביב מלאה בהיסטוריה של סיפורים אישים וקולקטיביים שהם סיפורה המתמשך של ישראל.תל אביב משתרעת על רצועת החוף מיפו שבדרום ועד לתל ברוך שבצפון. למבקר הטרי בתל אביב קשה לעתים למצוא הגיון פנימי בתוך העיר, בעיקר בשל היותה עיר שנבנתה שכונה על גבי שכונה, ללא שלד עירוני מאחד. נהוג להתמצא בה על פי חלוקה לאזורים וצירי תנועה ראשיים, אם כי ההבנה של כיצד מתבצעת חלוקה זו מחלחלת לאט. עד שתחוו את אותה התגלות מיוחלת, קחו את הזמן וטיילו ברגל. תל אביב אינה עיר גדולה, וסיור רגלי יכול בקלות לכסות כמה וכמה אזורי עניין (בשביל אזורים מרוחקים יחסית ניתן להשתמש בתחבורה הציבורית, על אף שהיא בלתי יעילה בעליל). לכל שכונה אופי וסגנון ארכיטקטוני ייחודי, כמו העיר הלבנה שמקיפה את רוטשילד או הבתים הקטנים והמעוטרים של נווה צדק, ובכל אחת ניתן למצוא רחובות מהפנטים, בתי קפה מקסימים והווי צבעוני ומסקרן.

תל אביב היא אכן עיר ללא הפסקה, כזו שמפתה אותך באופן מיידי להצטרף לתנועה האנושית המתמדת שלה. אך מי שרוצה להבין את הריתמיקה של תל אביב צריך דווקא לקחת צעד קטן אחורה, לעצור לרגע ולהביט בה, ברבבות המתרחצים ושחקני המטקות לאורך טיילת הרברט סמואל, בקשישים והילדים שמעבירים את זמנם בכיכר רבין, ברוכלים המתעלקים על תיירים בשוק הפשפשים, בעשרות האנשים שחולפים בשדרות רוטשילד על אופניים, עם כלבים, זוג אזניות או עגלת תינוקות. מאז ומתמיד הייתה תל אביב עיר למתבוננים, מתל אביב היפה של פעם שניתן עוד לראות בכיכר ביאליק ועד לתל אביב הענקית של היום שמתגלה במלואה מהקומה העליונה של מגדלי עזריאלי.

כשמחליטים להצטרף בחזרה להמולה ולתנועה האפשרויות הן אין-סופיות. מעבר לאירועי ענק שמתרחשים כל העת בצורת לילות לבנים, סופי שבוע של אמנות ומצעדי גאווה ואהבה למינהם, תל אביב היא מקום מושבם של כמה ממוסדות התרבות המובילים בארץ כמו הבימה, היכל התרבות, הקאמרי, סוזן דלל, מוזיאון תל אביב והסינמטק, ולצדם תמצאו עוד עשרות תיאטראות וגלריות שמציגות שפע בלתי נגמר של יצירה מקומית איכותית. המוזיקה היא חלק בלתי נפרד מהעיר, מהופעות אקוסטיות קטנות בכל פינת רחוב ופאב, דרך הופעות חיות תוססות במקומות כמו לבונטין 7, האוזן-בר ומועדון הבארבי (שהחליפו את מורשת רוקסן של שנות השמונים וכיום מהווים את טבור ההתרחשות המוזיקלית), להופעות רגועות ובוגרות יותר במקומות כמו זאפה ורדינג 3 ועד למסיבות הצעקניות של הנמל והמסיבות החתרניות של דרום העיר.

ההיצע הקולינרי נרחב גם הוא ולא בכדי נחשבת תל אביב לבירת הקולינריה של ישראל. ממסעדות ביסטרו יוקרתיות בצפון ועד לחומוסיות שמימיות בדרום, לתל אביב יש היצע אדיר לכל חך ולכל עומק כיס. גם הבשלן הביתי וגם השף המקצועי (ותל אביב התברכה בלא מעט מהם) ייהנו לצאת למסע קניות קולינרי במקומות כגון שוק לוינסקי, שוק הכרמל ושווקי האיכרים בנמל, כמו גם בעשרות מעדניות שנפתחו לאחרונה. הקיץ התל אביבי הלח מכתיב גם משמעת שתייה נוקשה, ואכן רבבות בתי קפה, ברי-יין, פאבים שכונתיים ומגה-ברים פרוסים בכל מקום בעיר ואין נקודה שבה ניתן לנחות מבלי שיהיה ברז בירה במרחק של כמה מאות מטרים.

ומי שאכל בערב שבת, הלא צריך להיכנס לדיאטה במוצאי שבת. לאחרונה, עם הפופולריות הגואה של תחנות התל-או-פן הירקרקות, נוספו שבילי אופניים רבים. ברחבי העיר, ובעיקר באזור פארק הירקון וטיילת החוף, רצים ופוסעים את עצמם לדעת תושבי תל אביב, מגדול ועד קטן. חופי העיר מתגאים בשלל פעילויות ספורטיביות צבעוניות ושובות עין כגון גלישת גלים ורוח, כדורעף חופים, סקייטבורדינג, ריקודי עם, וכמובן הספורט הרשמי של עיר החוף – מטקות.

ענף ספורט פופולרי אחר שתל אביבים רבים עוסקים בו (אם כי הוועד האולימפי אינו מכיר בו באופן רשמי) הוא קניות. אמנם כל תל אביבי ממוצע ישמח תמיד להסביר שאת הנעליים רכש בבוטיק אירופאי-וינטג'י מתוחכם, אך תל אביב מציעה מבחר לא מבוטל של רשתות, מעצבים מקומיים, סגנונות ומחירים. מכיכר המדינה היוקרתי, דרך דיזינגוף סנטר ורחוב בוגרשוב הפופולריים, ועד לשוק בצלאל העממי ומתחם גן החשמל האוונגרדי, שלא לדבר על שעות ארוכות שניתן להעביר בשוק הפשפשים ביפו בין רהיטים עתיקים, מזכרות מימי קום המדינה וחנויות מעצבים צעירות.ואם כבר הגענו ליפו - קרנה של העיר הישנה שסופחה, מוניציפלית, לשכנתה החדשה, עולה לאחרונה. אולי אלו מחירי השכירות השפויים יחסית, אולי חנויות הבוטיק לצד דוכני השוק או הברים האפלוליים ואולי זה בכלל השיק האוריינטלי שמחבר בין מזרח לבין מערב. בכל מקרה, מספיק טיול קצר לנקודה הכי גבוהה, הכי קיטשית והכי מתוירת בעיר, ממנה נפרסת מולכם כל תל אביב, כדי להבין מה ראו בעיני רוחם מייסדי העיר וכדי להשתומם כמה רחוק הגיעה מאז.
 
 

מלונות מומלצים בתל אביב

   
  טיפים
  כדאי לדעת כי תיירים זכאים לפטור ממס ערך מוסף על הקניות שהם עורכים. לפרטים...
  מלון בוטיק מקסים וקטן. למרות שהיינו בסוכות לא היו בכלל משפחות עם ילדים....
  השירותים נמצאים במרכז תל-אביב, בקינג ג'ורג ובדיזינגוף סנטר. זו למעשה חנות...
  אחרי ששבעתם ממסעותיכם בחו"ל, הגיע הזמן לקצת "ציונות" ... ואם...
  ממליצה בחום לבקר במוזיאון המרשים הזה, מלא מיצגים אינטראקטיביים מעניינים...
   
   
  מסלולים גולשים
  מסלול אוטומטי, 4 פריטים
  מסלול ידני, 8 פריטים