Magical Mystery Tour: ליברפול בעקבות הביטלס

הביטלס היא הלהקה המצליחה בכל הזמנים: 12 אלבומים, 275 שירים, 37 סינגלים שזינקו ישירות לצמרת הטבלה, יותר ממיליארד מכירות אלבומים ומעריצים בכל העולם בכל גיל. זו היתה גם הלהקה הראשונה שזכתה לגלי הערצה כה עצומים שהדאיגו רשויות ואנשי חינוך; בן גוריון לא איפשר להם להופיע בישראל מחשש להשחתת הנוער. מעריצי הביטלס האמיתיים לא יפספסו את ליברפול בה נולדה הלהקה האדירה, ומדריך זה יראה לכם אילו תחנות ביטלס אסור לפספס בעיר.

לתכנון טיול בליברפול
 

השנים המוקדמות: Your Mother Should Know  

בשנת 1957 הצטרף ג'ון לנון בן ה-16 ללהקה בשם The Quarrymen וכמה חודשים לאחר מכן צירף אליה גם נער צעיר בשם פול מקרתני. כשנה לאחר מכן, פול הזמין את חברו הטוב, וגיטריסט מוכשר בפני עצמו, ג'ורג הריסון לנגן איתם, זאת על אף מחאותיו של ג'ון שחשב שילד בן 14 יתקשה להשתלב. החבר הרביעי רינגו סטאר, יצטרף אליהם מאוחר יותר בשנת 1962 ויחד הם יעשו היסטוריה. 

הביטלס

אבל עוד לפני ההקלטות והמעריצים, היו צמד המייסדים, ג'ון ופול, שני נערים ליברפוליים צעירים שנהגו להיפגש בבית הוריהם כדי לכתוב שירים. התחנה הראשונה, שדרת מנלאב מספר 251 (Menlove Avenue), היא בית ילדותו של ג'ון לנון, שם גדל התגורר עם דודיו לאחר שהוצא מחזקת אמו. מבחוץ נראה המקום כמו בית רגיל לחלוטין אולם בתוכו הזמן כאילו נעצר מלכת אי שם בשנות ה-60'. הרהיטים, מדפי הספרים העצומים, תמונות הילדות של המשפחה, כולם שומרו בדיוק כפי שהיו.

ביתו של פול מקרטני

ביתו של מקרתני (ששוכן ב-20 Forthlin Road) שומר גם הוא על ידי הקרן הבריטית כאתר בעל חשיבות לאומית ואפילו היוצר עצמו התגייס למשימה. בתי הילדות של שני האמנים הפכו למוקד עלייה לרגל בקרב המעריצים והם מספקים הצצה נדירה לחייהם לפני שהפכו לסנסציה. יש כאן תחושה של תמימות באוויר, של שני ילדים שיושבים וכותבים כי המוזיקה בוערת בעצמותיהם ואין להם מושג לאן תוביל אותם הדרך.  
 

עסקי המוזיקה: Baby, You're a Rich Man 

אחרי החזרות הביתיות הגיע הזמן לצאת אל אוויר העולם, וב-9 בפברואר 1961 מופיעים הביטלס לראשונה במועדון המקומי The Cavern Club. עד 1963 הם יופיעו כאן 292 פעמים ולכן הקאברן נחשב עד היום למקום שנתן להם את האפשרות להתפתח ולבנות את עצמם כלהקה. כאן גם צפה בהם לראשונה בריאן אפשטיין, שהפך כמעט מיד למנהלם האישי והביא אותם לגדולה.

The cavern club

הקאברן עדיין מתפקד כמועדון הופעות ומאז שנות ה-60 הוא זכה לארח את קווין, אלטון ג'ון, הרולינג סטונס ו-The Who. המקום שומר אמונים ללהקת הבית, הוא מציע למכירה חולצות וכוסות עם הלוגו הנצחי, מקפיד להשמיע ברקע את שירי הביטלס, מקדיש יום בשבוע ללהקת קאברים ולפחות פעם בחודש עורך ערב לזכרם. אותם ערבים מוקדשים כל פעם לציון אחת מאבני הדרך של הלהקה. 
 

בחוצות העיר: Penny Lane 

ההקלטה הראשונה של הביטלס כחבורה מגובשת הייתה אמורה להתקיים בקאברן, אבל המפיק האגדי ג'ורג מרטין התנגד והציע במקום את אולפני אבי רוד בלונדון. מרטין העלה הצעה היסטורית נוספת - להחליף את פיט בסט האדיש במתופף של רורי סטורם וההוריקנס, הלוא הוא רינגו סטאר. באוקטובר 1962 יצא הסינגל הראשון Love Me Do שהגיע למקום ה-17 במצעד הבריטי.

penny lane

אך גם בשיא ההצלחה, הביטלס לא שכחו מאיפה באו והמשיכו להופיע בעיר הנמל, עובדה שליברפול זוכרת להם עד היום. לפיכך רחוב מתיו בו נמצא מועדון הקאברן מוקדש כמעט כולו להנצחת הרביעייה, ובין השאר מוצבים בו פסלי ברונזה של ג'ון והחברים ובחנויות תוכלו למצוא פרטי אספנות נדירים כמו אלבומים חתומים או מפרטי גיטרה שכביכול השתייכו להם.

הלהקה המצליחה בהיסטוריה

אם אתם כבר מטיילים בחוצות העיר אל תשכחו את רחוב פני ליין המפורסם, שם היו פול וג'ון נפגשים כדי לקחת אוטובוס למרכז העיר.
 

ברוכים הבאים אל הנצח: Strawberry Fields Forever  

עם האוכל בא התיאבון ועם ההצלחה בא השיגעון. במהלך השנים מעריצי הביטלס הצליחו להתעלות על עצמם בכל פעם מחדש. מיד כשיצא השיר בהשראת רחוב פני ליין נעלמו שלטי הרחוב כלא היו ולמעשה הם ממשיכים להעלם גם בימנו אנו. גם השערים של גינת הירק של צבא הישע על שמה נקרא השיר ,Strawberry Fields Forever היו נגנבים כמעט מידי שבוע ואפילו ידיות בבתי מלון הוחרמו על ידי המעריצים מהסיבה הפשוטה שחברי הלהקה נגעו בהן.

ליברפול - מסע בעקבות הביטלס

כמחווה צינית למעריציהם המשוגעים הקדישו הביטלס את השיר She Came in Through the Bathroom Window לאחת מהן שפרצה לפול הביתה. 
אז אם גם אתם פשוט חייבים לגעת קצת בהיסטוריה, היכנסו למוזיאון הביטלס וצפו בקטעים נדירים של הלהקה, בתמונות שלהם מאחורי הקלעים, באנקדוטות חשובות על איך נכתבו השירים ובאולם המיוחד שמוקדש לג'ון ולדרכו בעקבות השלום. גם מי שאינו מעריץ שרוף מעיד על חוויה מוזיקאלית ועל מסע מרתק בעשור השישי של המאה ה20. כדאי לשכור אוזניות עם מדריך קולי ולהקדיש לסיור במקום לפחות שעתיים. 
 

סוף טוב הכל טוב: Hello, Goodbye 

לא הרבה יודעים, אבל אלבומם האחרון של הביטלס, Let It Be, הוקלט ברובו לפני אבי רוד כחלק מפרויקט מצולם בשם Beatles at Work והיה אמור להיות משודר כתוכנית טלוויזיה. כבר אז היו היחסים בין חברי הלהקה עכורים והמריבות לא ידעו סוף, ובסופו של דבר הפרויקט כולו נגנז ופס הקול הומר לאלבום.

ב-20 באוגוסט 1969 הקליטו ארבעת המופלאים את הסינגל האחרון שלהם יחד,I Want You She's So Heavy , אחד מהשירים החריגים יותר ברפרטואר שלהם ויש אומרים שזה שבישר על ההתפרקות הקרובה. כחודש לאחר מכן ג'ון הודיע שהוא עוזב את הלהקה. אין מקום טוב יותר ללון בו בלילה שאחרי יום טיולים מפרך ממלון Hard Day's Night Hotel שכל אחד מ-120 החדרים שלו מעוצב לפי אחד משירי הלהקה.

Magical mystery tour - עשו זאת בעצמכם

אז אם אתם רוצים לחלום בצוללת צהובה, הזמינו כאן חדר (בלא פחות מ-95 פאונד ללילה) ואם מתחשק לכם לישון עד מאוחר, פשוט שימו על הדלת את השלט המתחכם Let It Be. 

אז מה עושים בליברפול? תכננו טיול >>