חופשות ריצה לישראלים: טסים בעקבות מרוצי המרתון

האגדה מספרת שב-430 לפנה"ס נכנס רץ יווני לאולם המועצה באתונה, צעק "ניצחנו!" – התמוטט ומת; היה זה פידיפידס, שליח שיצא מהעיר מרתון ועד לבירה היוונית, כדי לבשר על תבוסת האימפריה הפרסית ורץ עשרות קילומטרים ללא הפסקה. כך נולד מירוץ המרתון – 42.195 ק"מ אורכו, והפך לאחד הענפים הפופולריים ביותר באולימפיאדה ומחוץ לה. כיום נערכים מרתונים בכל עיר שמכבדת את עצמה, ומשתתפים בהם רבבות מקומיים ותיירים.

המירוצים מושכים קהל עצום של ישראלים, שמשלבים בחופשותיהם את הספורט האהוב. רוב המרתונים מתקיימים בסתיו ובאביב, ומדריך זה יציג בפניכם את הטובים והאהובים ביותר בעולם – כדי שתדעו היכן לתכנן את החופשה הבאה.


מרתון בוסטון 

היסטוריה: המרוץ נערך בשבוע השלישי של חודש אפריל מאז 1897 (ובוצע כל שנה, למעט ימי הסגר של מגפת הקורונה). מדובר באחד מהמרוצים הוותיקים והחשובים ביותר בעולם, ולו משום שבשנת 1972 היה מרוץ המרתון הראשון שהתיר לנשים להשתתף בו. הריצה מתקיימת באופן מסורתי ביום הפטריוטים - יום שבתון במדינת מסצ'וסטס. ב-2013, במהלך המרתון ה-117 התרחש פיגוע קטלני במסלול המרתון בו נהרגו 3 בני אדם ו-264 נפצעו.

המסלול: מרתון בוסטון נחשב לאחד הקשים ביותר, שכן על הרצים לטפס על שורה של גבעות, ששיאן היא גבעת שברון הלב (Heartbreak Hill), שלא קשה לנחש איך קיבלה את שמה.  
 


המשתתפים: המרתון מוגבל ל-25 אלף רצים, שיכולים להירשם רק עם הצגת תוצאות ממרוץ תחרותי שנערך בשנה האחרונה. את הרצים מעודדים כחצי מיליון צופים.  

כדאי לדעת: מרתון בוסטון הוא חובה לכל מי שמחשיב את עצמו אצן מרתון. מדי שנה משתתפים בו רצים מקצועיים וחובבים מרחבי תבל. מרתון בוסטון נבדל מאחרים, בין השאר, בשל זמן המינימום שנדרשים הרצים להציג בעת ההרשמה. משך זמן זה נקבע לפי קטגוריות גיל שונות, והוא שונה עבור גברים ונשים. 
פרטים והרשמה באתר מרתון בוסטון | לתכנון חופשה בבוסטון


מרתון שיקגו 

היסטוריה: במרתון הראשון, שנערך בשנת 1977, השתתפו 4,200 משתתפים לערך וכיום זהו אחד האירועים הגדולים מסוגו, ואחד מחמשת המרתונים המובילים בעולם המתקיים במהלך אוקטובר. 

המסלול: מהיר ושטוח, ולכן גם שימש כר לארבעה שיאי עולם ולשבירת שיאים לאומיים רבים. מתחיל ומסתיים בפארק גראנט היפה, וחולף על פני אתרים מרכזיים בעיר.  


המשתתפים: המרוץ מוגבל ל-45,000 משתתפים מרחבי העולם, על בסיס כל הקודם זוכה, מבין אלו העוברים את קריטריון הסף - זמן של לא יותר משש שעות ו-30 דקות.  

כדאי לדעת: בעשור האחרון חמישה רצים לא הצליחו להשלים את מרתון שיקגו, ומתו לפני שהגיעו אל קו הסיום, כאשר הגורם העיקרי לכך היה מזג האוויר החם ששרר בעיר בעת המרתון.  
פרטים והרשמה
באתר מרתון שיקגו  | לתכנון חופשה בשיקגו


מרתון ניו יורק 
 
היסטוריה: מרתון ניו יורק היוקרתי מתקיים מאז 1970 מדי שנה ביום ראשון הראשון בחודש נובמבר ומאורגן ע"י ארגון הרצים של ניו יורק. 

המסלול: המרתון עובר בכל רבעי העיר, מתחיל בסטייטן איילנד, עובר בברוקלין ובקווינס, וממשיך למנהטן דרך גשר קווינסבורו - אחת הנקודות הקשות במסלול בשל העלייה התלולה בגשר שמגיעה לאחר יותר מחצי מסלול. הרצים ממשיכים ועוברים לברונקס וחוזרים למנהטן. משם המסלול ממשיך דרך הארלם והשדרה החמישית, ומסתיים בחלקו הדרומי של סנטרל פארק.  


 המשתתפים: ההשתתפות מוגבלת ל- 38,000 רצים וזו כמות המשתתפים הגדולה ביותר במרוצי המרתון בכל העולם. חגיגה נפלאה גם לשני מיליון הצופים המעודדים לאורך המסלול.  
 
כדאי לדעת: מדי שנה מגיעות כמיליון בקשות להשתתף במרוץ. חשוב להתעדכן בדרישות הסף המחמירות, כפי שהן מפורטות באתר האינטרנט של המרתון. 
פרטים והרשמה באתר מרתון ניו יורק | לתכנון חופשה בניו יורק


מרתון ברלין 

היסטוריה: מרתון ברלין מתקיים בכל שנה בסוף שבוע האחרון של ספטמבר, מאז 1974. כיום הוא כולל גם מרוץ לגלגיליות ולמתניידים בכיסאות גלגלים. 

המסלול: המרתון מתחיל ומסתיים באזור שער ברנדנבורג המפורסם, ובדרך עובר בין האטרקציות התיירותיות המפורסמות של העיר. מרתון זה נחשב לאחד הקלים והמהירים בעולם מאחר והריצה ברובו נעשית על מישור.  


המשתתפים: יותר מ-40 אלף רצים מ-100 מדינות שונות משתתפים במרתון, כאשר לצדי המסלול מעודדים אותם למעלה ממיליון צופים.  

כדאי לדעת: רוב שיאי העולם לגברים ולנשים כאחד נקבעו במרתון ברלין. בנוסף, המרתון מומלץ לרצים בתחילת דרכם, ולכאלו המעוניינים לשפר את הישגיהם לאחר שכבר חוו מרתון אחד. 
פרטים והרשמה באתר מרתון ברלין | לתכנון חופשה בברלין
 
מרתון לונדון
 
היסטוריה: המרוץ החל להיערך בשנת 1981, ובנוסף להיותו אחד מחמשת המרתונים הגדולים בעולם, הוא גם פסטיבל הספורט השני בגודלו באנגליה מבחינת כמות המשתתפים. בעבר היה מוזנק בכל שנה מדי חודש אפריל, אך בעקבות קמפיין black lives matter, בחרו להעביר אותו לאוקטובר, חודש ההיסטוריה השחורה בממלכה. 

המסלול: נחשב כמסלול מהיר. מתחיל בגריניץ' פארק, עובר באטרקציות מרכזיות בעיר כמו מצודת לונדון ומסתיים ליד ארמון בקינגהאם.  


המשתתפים: כ-40 אלף רצים מרחבי העולם משתתפים במרתון. מאות אלפי צופים מעודדים אותם בדרך אל קו הגמר המיוחל.  
 
כדאי לדעת: מרתון לונדון הוא האירוע היוקרתי בעולם מבחינת סכומי הכסף הגדולים, שמארגניו מצליחים לגייס לצורך תרומות לארגונים שונים. מאחר שחלק ניכר מההרשמות מוקדשות לצדקה, קשה מאוד להירשם למרוץ זה. מומלץ לוודא שהרשמתכם התקבלה לפני תחילת האימונים כדי למנוע אכזבות. 
פרטים והרשמה באתר מרתון לונדון  | לתכנון חופשה בלונדון
 

מרתון פריז 

היסטוריה: מרוץ זה מתקיים מדי שנה באפריל, והוא בין העתיקים בעולם; הראשון התקיים ב-1896, והשתתפו בו 191 רצים. 

המסלול: מתחיל בשאנז אליזה ועובר בין האטרקציות המפורסמות של פריז, על שדרותיה רחבות הידיים. 


המשתתפים: קרוב ל-40 אלף רצים משתתפים מדי שנה במרתון, שאמנם אינו משתייך לאחד מחמשת הגדולים, אך בהחלט מושך אליו את מיטב הרצים בעולם.

כדאי לדעת: מרתון זה הוא בין מרוצי המרתון הססגוניים ביותר, ומלווה בשלל אירועים הפתוחים לציבור הרחב ללא תשלום. כמו כן, במרתון משתתפים גם פייסרים, שדואגים לעודד את הרצים ולהביאם לזמן שקבעו לעצמם.
פרטים והרשמה באתר מרתון פריז | לתכנון חופשה בפריז
 

מרתון אמסטרדם
 
היסטוריה:  המרתון נערך מדי שנה בכל באוקטובר, כבר מ-1975 אך רק בשנים האחרונות הפך לפופולרי במיוחד. 

המסלול: מסלול בן שני הסיבובים מתחיל ומסתיים באצטדיון האולימפי המרשים שנבנה בשנת 1928. הוא עובר ליד האטרקציות המפורסמות של העיר, כמו הוונדל פארק, תעלות רבות, תחנות רוח מסורתיות, וכמובן, האצטדיון האגדי של קבוצת אייאקס.  


המשתתפים: רוב הרצים הם זרים, שנמשכים למרתון דווקא בשל קסמה המיוחד של העיר. בנוסף, על פי הסטנדרטים של מרתונים בערים גדולות, מרתון זה עדיין נחשב לאינטימי, עם 15 אלף רצים לערך. אל תצפו לקהל משתתפים רב, כמו שניתן לקבל במרוצי מרתון אחרים.  

כדאי לדעת: מרתון אמסטרדם מתאפיין בארגון מופתי. לאורך המסלול תמצאו שעונים דיגיטליים ונקודות רענון רבות. מומלץ גם ליהנות מחדרי ההלבשה ב-Sporthallen Zuid שם גם תוכלו להתענג על עיסוי, שניתן לרצים ללא תשלום. 
פרטים והרשמה באתר מרתון אמסטרדם | לתכנון חופשה באמסטרדם