destination:explore הונג קונג

הונג קונג היא מפגש פסגה של עקרונות הפנג שוואי והקפיטליזם, גורדי שחקים מול מקדשים בודהיסטיים עתיקים, מסעדות יוקרה לצד דוכנים קטנים ושווקים צבעונים מול מרכזי קניות עצומים. השילוב הזה מציע שלל אפשרויות למבקרים, וטומן בחובו המון אטרקציות – משווקי ציפורים ועד תצפיות הרריות, מפסלים דתיים מרשימים ועד מסעדות מפתיעות. בואו לראות איך מזרח ומערב נפגשים וחיים יחד, ואילו הפתעות יש לכל תרבות בעבור אורחיה.

destination:routes-section-title

destination:a-bit-more-details-about

הונג קונג , שהיתה מושבה בריטית בין השנים 1997-1842, היא עיר קוסמופוליטית ומרכז כלכלי עולמי המשגשג ברוח הקפיטליזם המערבי. במשך כל שנותיה כמושבה בריטית וגם כיום, תחת שלטונה המנהלי המיוחד של סין, מהווה העיר שער לרזי עולם העסקים של סין ומקום מושבם של תאגידי בנקאות ומסחר, פרסום והוצאה לאור בינלאומיים. בעקבות כל אלו ובשל מיקומה הגיאוגרפי האסטרטגי, העיר היא נקודת מפגש מרתקת בין התרבות הסינית המסורתית לבין המודרניזם המערבי, ירושה של האימפריה הבריטית, שהשפעותיה ניכרות ברחבי עיר עד היום.  

 

גורדי השחקים של הונג קונג, הניצבים בצפיפות על כל פיסת אדמה (טבעית או כזו שיובשה במיוחד), הם קרוב לוודאי הדבר הראשון שתבחינו בו עם הגעתכם לעיר. ייתכן כי לעין הבלתי מורגלת במראות אלו, רצפי הבניינים הגבוהים נראים חסרי סדר והגיון. אולם, עקרונות הפנג שוואי הם אלו המכתיבים את מיקומם וכיוונם של בנייני העיר וכך גם לכאוס העירוני הזה יש הגיון פנימי משל עצמו. חוקי התורה הסינית העתיקה מכריעים, אפילו במאה הנוכחית, גם את הקמתם בעיר של בנייני משרדים ומסחר, המתוכננים בידי מיטב אדריכלי העל.  

 

 

ניגודיות זו, בין אימוץ תמורות ואופנות השעה לבין מסורת רבת-שנים איתנה, מתבטאת לא רק ברבי הקומות, שעדיין נבנים בעזרת פיגומי במבוק, אלא גם באופנים נוספים. כך באזורי הקניות נמצאים בוטיקים של מיטב בתי האופנה הבינלאומיים ומסעדות מעוצבות לצד שווקים של דוכני ציפורי שיר, שיקויי פלא מאצות מיובשות ומזון רחוב לבעלי קיבה חזקה בלבד. בנוסף, רבים מעדיפים לנוע בין האי המרכזי לבין קאולון בעזרת מעבורות ה-Star Ferry, המזוהות עם הונג קונג כבר משנת 1880, בעוד שמתחת למי הנמל פועלת ביעילות אחת ממערכות רכבת התחתית המתוחכמות בעולם, ובכבישים שועטות מכוניות רולס רויס נוצצות.  

 

שטחה האוטונומי של הונג קונג, המוקף בנהר הפנינה ובים סין הדרומי, נמצא בגבולה הדרום-מזרחי של סין. לשטח זה, המאכלס יותר משבעה מליון תושבים, משתייכים האי הונג קונג, חצי האי קאולון (Kowlon), האזורים המכונים "הטריטוריות החדשות" (The New Territories) ו-234 איים נוספים. שטחו המצומצם של האי הונג קונג מאפשר לתיירים לחצות אותו מצדו האחד לצדו השני בשעות ספורות, באמצעות אחד מכלי התחבורה הרבים הפועלים בעיר. במשך טיול בן כמה ימים ספורים תוכלו גם לגלות את כל האתרים החשובים באי ובחצי האי קאולון, וכן באיים הנוספים - מקאו (שטח אוטונומי נוסף), לאנתאו וצ'אונג צ'או.  

 

כדי לנסות ולהבין את ייחודה של הונג קונג, כדאי להתחיל את הטיול בביקור בפסגת ויקטוריה. נקודת התצפית הגבוהה ביותר באי, שסביבותיה היו אזור המגורים המועדף על המושלים הבריטים ועל האירופאים הראשונים שעשו את הונם באי, תאפשר לכם להבין את קסמו של האי. את התצפית מהפסגה כדאי להשלים דווקא במקום הנמוך ביותר באי, בנמל ויקטוריה, המשתרע בין האי הונג קונג לבין חצי האי קאולון. מיקומו האסטרטגי של נמל זה, בחיבור שבין נהר הפנינה לבין ים סין הדרומי, והיותו נמל מים עמוקים, הם אלו שתרמו רבות להפיכתה של הונג קונג לאבן שואבת לסוחרים ולבעלי עסקים חובקי עולם החל מהמאה ה-19.  

 

טיול בהונג קונג לא יהיה שלם בלי ביקור במקדשים הדתיים, העומדים בניגודיות מושלמת לקצב המואץ והרועש של אורח החיים בעיר. אחד המפורסמים שבמקדשי האי הוא המקדש הטאואיסטי Wong Tai Sin, שנבנה ב-1921 בהנחייתו הרוחנית של אחד האלים. גם סמיכותו של המקדש הטובל בירוק לרבי-קומות חדישים מדגימה באופן סמלי את הניגודיות המופלאה של הונג קונג. אתר נוסף שיאפשר לכם הצצה לנבכי אמונתם של המקומיים הוא פסל הבודהה הגדול טיאן טאן. בנייתו של פסל הבודהה הגדול ביותר בעולם הושלמה ב-1993 לאחר שנמשכה שלוש שנים בלבד. כדי לחזות בפסל, תצטרכו לטפס 240 מדרגות, וגם אז תגיעו רק לבסיסו.  

 

 

לצד מקדשיה דתיים, הונג קונג ידועה גם במקדשי הצרכנות שלה. מוקדי הקניות של הונג קונג מספקים חווית קניה שקשה להתנגד אליה, מהאיכותיות אך הזולות (יחסית) במזרח הרחוק. האזורים הידועים בחנויות רבות הם Causeway Bay העממי ו-Central היוקרתי יותר שבאי הונג קונג, ו- Tsim Sha Tsui, שבסמיכות אליו נמצא רחוב נתן המפורסם, שבקאולון. הונג קונג מתמחה גם במרכזי קניות שבהם תאבדו במהרה כל תחושת זמן: Landmark שבאזור סנטרל, אולי הוותיק אך גם המכובד ביותר מבין מרכזי הקניות בעיר, גם ה- Pacific Place הוא אתר עלייה לרגל וכן Harbour City שלא תוכלו לפספס את מבנהו עם ההגעה במעבורת לקאולון. בצידו הדרומי של האי הונג קונג נמצא סטנלי מרקט. על אף המרחק ממרכז האי, זהו אזור מושלם לחוויית קניות הכרוכה בהתמקחות מנומסת, באווירת חוף ים רגועה.  

 

מאחר שהאי המרכזי קטן יחסית, תרצו גם לצאת ממנו לאיים האחרים. כדי לטעום מחיי לילה סוערים לצד שולחנות הרולטה תוכלו להרחיק למקאו. המושבה הפורטוגזית לשעבר, שאף על פי שמרכזה ההיסטורי הוכר על-ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, ידועה בבתי הקזינו שהמוני תיירים נוהרים אליהם כל שנה. אם אתם מחפשים את הונג קונג של פעם או את סין הכפרית, האי צ'אונג צ'או יכול להיות מפלט מצוין עבורכם. בסמטאות האי תוכלו להצטלם עם כפריות קשישות שלא יהססו לבקש תמורה עבור תמונה משותפת, וגם במסעדות פירות הים הפזורות באי כבר ערוכים לדרישות התיירים הרבים.