destination:explore ורשה

ורשה, שנבנתה כמעט כולה מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה, כוללת פינות חמד כמו עיר עתיקה מרשימה, מוזיאונים לאמנות, מרחבים ונופים ירוקים ועולם תרבותי שנושף בעורפן של ערי תיירים מפורסמות באירופה. העיר לא שוכחת את עברה הטראגי ומציעה שלל נקודות עניין המספרות על חיי הקהילה היהודית המפוארת שלה, שהושמדה בימי הנאצים. אך לצד זאת, ממציאה ורשה את עצמה מחדש כל הזמן, עם גלריות ומסעדות מעניינות, בתי קפה, חיי לילה ועוד. מעוניינים לגלות מחדש את ורשה? לפניכם מידע על מגוון אתרי חובה ואטרקציות בורשה לצד מקומות ודברים שחובה לראות ולעשות. באמצעות אפליקציית שיחור תוכלו לתכנן טיול בוורשה ולרכוש כרטיסים מראש לאטרקציות, האתרים והסיורים בבירת פולין.

destination:routes-section-title

destination:a-bit-more-details-about

ורשה, העיר שנבנתה כמעט כולה מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה, היא מופת לתהפוכות ההיסטוריות המרתקות שעברו על פולין, ואולי גם על כל אירופה, במאה ה-20. במחצית הראשונה של המאה ה-20 הייתה העיר אחד המרכזים היהודיים החשובים באירופה. היהודים היוו אז שליש מתושבי העיר, והשפיעו עמוקות על חיי היומיום בה.

 

מלחמת העולם השנייה, השמדת היהודים וחורבנה של ורשה מחקו כמעט כל זכר לעברה המפואר, ובמיוחד לעברה היהודי. על כן, למבקר הישראלי בעיר מזומן מסע היסטורי סוחף אל חייה של אחת הקהילות היהודיות הגדולות באירופה. אתרי המורשת היהודית כמו גטו ורשה, בית הקברות היהודי ושלל אנדרטאות ומוזיאונים הם עדות אילמת לטרגדיה שידעו העיר ותושביה. 

 

ורשה - היסטוריה אפלה לצד קידמה ומודרניות

כיום, חבויות בוורשה שכיות חמדה כמו העיר העתיקה המרשימה, מוזיאונים לאמנות, מרחבים ונופים ירוקים, ועולם תרבותי השואף להדביק את הפער ביחס לבירות אירופאיות אחרות. ורשה של ימינו מנסה להתנער מהחזות האפרורית ולסגל לעצמה אופי סואן של עיר מודרנית, שתיירים רבים המגיעים אליה מכל העולם רואים בה עיר המתחדשת ללא הרף.

 

ייתכן כי למבקר הישראלי יהיה קשה להתמסר לפן זה של העיר, אך סיור שיתרכז בהיסטוריה הפולנית של העיר ובצדה הפחות מוכר של ורשה, יציג בפניו עיר עם היסטוריה עשירה, ארמונות ומבנים עתיקים, גלריות לאמנות עכשווית, בתי קפה ושדרות אלגנטיות.  

 

נהר הוויסלה חוצה את ורשה לשני חלקים: מזרחי ומערבי. רוב מוקדי העניין לתייר הישראלי, ובהם העיר העתיקה המרשימה, הגטו היהודי ובית הקברות היהודי, נמצאים בצדה המערבי של העיר. מצדו המזרחי של הנהר נמצא רובע פראגה המתפתח. מרכז העיר נמצא באזור שדרות ירושלים ושדרת יאה פאוולה 2. האזור שבקרבת העיר העתיקה, הטירה המלכותית והתיאטרון הלאומי נחשב לאזור האופנתי של ורשה.

 

בדרום נמצאת העיר החדשה, ובה בולט ארמון התרבות והמדע, מורשת משטרו של סטאלין, שבשל גובהו משמש גם כנקודת ציון להתמצאות בעיר. בדרום-מזרח ורשה משתרע פארק לאזיינקי, המהווה חלק מהדרך המלכותית בין העיר העתיקה לווילאנוב.  

 

טיול בוורשה בעקבות המורשת

המסלול היהודי בוורשה הוא מסלול עמוס באתרים ובכובד משקל ההיסטוריה. אחד מהאתרים העיקריים, המעידים על מורכבותה של יהדות פולין שהושמדה בשואה, הוא בית הקברות היהודי, מבתי הקברות היהודיים הגדולים באירופה.

 

הכיתובים בשפות השונות על המצבות, בעברית, יידיש ופולנית, ממחישים את סבך הזהויות של יהודי פולין. גם בית הכנסת נוז'יק שבמהלך המלחמה היה בשטח הגטו ושעד אז היה אחד מחמשת בתי הכנסת הגדולים בעיר, מעיד על עושר חיי הקהילה היהודית לפני השואה. בית הכנסת זה הוא היחיד בוורשה ששרד את המלחמה.  

 

כדי לנסות ולדמיין את אורח החיים של היהודים בגטו ורשה יש לבקר ברחובות הספורים שבהם עומדים שרידי הגטו. גטו ורשה, שהיה הגטו היהודי הגדול ביותר בתקופת מלחמת העולם השנייה, הוא סמלה המובהק של ההתנגדות היהודית בשואה.

 

שרידים ממשיים נמצאים בכתובות מסוימות כמו רחוב זלוטה 62 או ברחוב שיינה 60, שבו פעל בית החולים לילדים ובו עבדו, בין השאר, יאנוש קורצ'ק ומארק אדלמן. בתחום הגטו נמצאת גם כיכר השילוחים, ממנה נשלחו כ-300 אלף מיהודי גטו ורשה אל מותם במחנות ההשמדה טרבלינקה ומאידנק. כיום ניצבת במקום אנדרטה רבת-סמליות.  

 

שתי אנדרטאות נוספות המהוות נדבך בולט בטיולו של התייר הישראלי בוורשה הן מסלול הגבורה, והאנדרטה לזכר מורדי גטו ורשה הניצבת בסיומו - זו אנדרטת הברונזה הגדולה והידועה שתכנן ובנה הפסל נתן רפפורט. בסמוך לאנדרטה קורם עור וגידים המוזיאון להיסטוריה של יהודי פולין. המיזם האדריכלי השאפתני צפוי להיפתח במהלך 2013.  

 

תרבות, פארקים ומוזיאונים

כמו בבירות אירופאיות רבות אחרות, גם המסלול בוורשה "הפולנית" מציע שיטוט בשדרות וכיכרות רחבות ידיים וביקורים במוזיאונים ופארקים מזמינים. רחובות כמו נובי שוויאט וקרקובסקי פשדמישצ'יה, ה"שאנז אליזה של פולין" שלאורכו מבנים מסוגננים וכנסיות רבות, הם תזכורת לאופי ההיסטורי האחר שהעיר שואפת להתהדר בו.

 

בסוף רחוב קרקובסקי פשדמישצ'יה ניצבת כיכר העיר העתיקה והטירה המלכותית. כמו רוב חלקי ורשה, גם העיר העתיקה נהרסה במרד הפולני ב-1944 וקמה מן ההריסות לאחר המלחמה, במסגרת מיזם מעורר השראה אשר הושלם רק ב-1962.  

 

בקרבת רחוב נובי שוויאט נמצאים כמה אתרים תיירותיים נוספים כמו ארמון התרבות והמדע, ומוזיאון פרדריק שופן, המוקדש לאחד ממקורות הגאווה של העיר ושלא האומה הפולנית בכלל, ונחשב כיום לאחד המוזיאונים החדשניים באירופה. מוזיאון ידוע נוסף בעיר הוא מרכז המדע של קופרניקוס.

 

במוזיאון על שם אחד האסטרונומים החשובים בהיסטוריה מוצגות תערוכות יפות, שקרוב לוודאי כי ירתקו בעיקר את הילדים שבחבורה. אם אתם אכן מטיילים בעיר עם ילדים או פשוט מעוניינים בהפוגה מהאתרים ההיסטוריים ומרעשי העיר, ורשה גם ידועה בפינות ירוקות כמו גן קרשינסקי ופארק לאזיינקי, הפארק הגדול ביותר בוורשה שהוקם כבר במאה ה-17. גן חדיש יותר ובעל עיצוב מקסים, שאהוב במיוחד גם על הוורשאים, נמצא על גג ספריית האוניברסיטה.  

 

כדי לראות את התמורות שהעיר חווה כיום, בקרו ברובע פראגה הנמצא בגדה הימנית של העיר. ערב מלחמת העולם השנייה התגוררו ברובע כרבע מיהודי העיר. הרובע לא נפגע בזמן המלחמה כפי שנפגע מרכז העיר וזהו ייחודו שכן ניכר כי מבניו ורחובותיו לא הצריכו עבודות שיפוץ ושחזור מקיפות, כמו בשאר חלקי העיר. כיום נעשים ניסיונות לסגל לאזור אופי צעיר ופחות מעונב בעזרת חנויות, גלריות לאמנות מודרנית, מסעדות מתוחכמות ומקומות בילוי רבים הנפתחים רק עם רדת הערב.

 

מוזמנים לתכנן טיול לורשה באמצעות אפליקציית שיחור. להוסיף את נקודות העניין בבירת פולין לרשימה וכך לנהל את הטיול. לדוגמא: סיור בין אתרי המורשת הציוניים בוורשה >>