destination:explore פירנצה

נהוג להתפייט על בירות אירופיות שהן מפליאות לשלב בין ישן לחדש, שהן אפופות אווירה היסטורית, אך שוקקות חיים ודינמיות. ובכן, אין הרבה ערים שהקלישאה נכונה לגביהן כמו פירנצה. העיר נחשבת לערש תרבות הרנסנס והמורשת ההיסטורית והאמנותית שלה מטופחת באדיקות גם בימינו אנו. בבירת טוסקנה סמטאות אבן בנות מאות שנים הומות צעירים, נהר הארנו מנצנץ בשקיעה ויצירות פאר מכל תחומי העשייה האנושית מציצות מכל פינה. נראה כי יש משהו במים הפלורנטינים של הארנו שהופך כל שעה בחיי היום-יום של פירנצה לאומנות בפני עצמה.

destination:routes-section-title

destination:a-bit-more-details-about

נהוג להתפייט על בירות אירופיות שהן מפליאות לשלב בין ישן לחדש, שהן אפופות אווירה היסטורית, אך שוקקות חיים ודינמיות. ובכן, אין הרבה ערים שהקלישאה נכונה לגביהן כמו פירנצה. העיר נחשבת לערש תרבות הרנסנס והמורשת ההיסטורית והאמנותית שלה מטופחת באדיקות גם בימינו אנו. בבירת טוסקנה סמטאות אבן בנות מאות שנים הומות צעירים, נהר הארנו מנצנץ בשקיעה ויצירות פאר מכל תחומי העשייה האנושית מציצות מכל פינה. נראה כי יש משהו במים הפלורנטינים של הארנו שהופך כל שעה בחיי היום-יום של פירנצה לאומנות בפני עצמה. 

לנסות ולהסביר את החשיבות ההיסטורית של פירנצה בקצרה משול לניסיון לפסל את דוד על גרגר ריזוטו. העיר נוסדה על ידי הרומאים בשנת 80 לפנה"ס כמשכן קבע לחיילים וצמחה בימי הביניים למרכז מסחרי ובנקאי חשוב. לאחר שכמעט נכחדה עקב המגפה השחורה הפכה, בין המאות ה-14 וה-16, לאחת הערים החשובות בעולם. הפלורין של פירנצה היה המטבע לפיו סחרו בערי נמל בכל העולם; התגליות המדעיות והמלחמות הפוליטיות שמומנו על ידי הבנקים הפלורנטינים סימנו את תום עידן ימי הביניים; הארכיטקטורה הרנסאנסית והניאו-קלאסית השפיעה על כל עיר בירה מערבית; הניב הטוסקני-פלורנטיני התפשט לכל עבר עם היצירות הספרותיות האלמותיות של דנטה, בוקאצ'ו ופטררקה והפך לאיטלקית אותה אנו מכירים כיום. ועוד לא הזכרנו את בני משפחת מדיצ'י, אחת המשפחות המפורסמות בהיסטוריה המערבית, ששלטה לסירוגין בפירנצה, בין שלל תהפוכות מסמרות שיער, או את יצירות האמנות והאמנים שזכו לפטרונות המשפחה ותוך כך שינו את פני התרבות האנושית.  

בביקור ראשון תמיד מדהים לגלות שמקום כה עשיר במורשת ותרבות הוא עיר קטנטונת במושגים מודרניים. המרכז העתיק של העיר, החלק ההיסטורי בו נמצא הרוב המוחלט של מוקדי העניין התיירותיים, ממוקם במרכז העיר על גדות נהר הארנו ולחצות אותו ברגל לוקח כחצי שעה. רוב המקומיים מחלקים את האזור על פי הקרבה למוקדי עניין כגון תחנת הרכבת או הדואומו (אשר את ארבע מאות שישים ומשהו מדרגותיו מומלץ לטפס בשביל לראות את פירנצה ממבט על מרהיב). הליכה ברגל ברחובות פירנצה מומלצת לא רק מטעמי חסכון ונוחות, אלא גם משום שזו הדרך הנעימה ביותר לחוות את העיר. סמטאות האבן הצרות והכיכרות הציוריות מלאות קסם בכל שעות היום, ותוך כדי הליכה בהם נדמה כי אפשר להבין ולו במעט כיצד סיפקו בזמנו השראה לאישים כגון גלילאו, מיכאלאנג'לו, מקייאוולי, דונטלו ורבים אחרים.  

פירנצה היא עיר מתויירת למכביר, אך מה שנפלא בה במיוחד הוא שהיא לא מאבדת מקסמה גם בתקופות העמוסות ביותר. פיאצה דלה סניורה למשל - האספרסו כאן יקר יותר, הפסלים הינם רפליקה ולא המקור וקבוצת תיירים רעשנית מגיעה בכל חמש דקות להפר את השלווה. ובכל זאת, יש משהו באוויר ובין חריצי האבן שבכל רגע נתון יחזיר אתכם בזמן לרגעים בהם קבוצות התיירים הייתה המון משולהב, שחוזה בהתנקשות של פיירו די מדיצ'י או תומכיו של הכומר סבונרולה, שמציתים בכיכר מאות יצירות אומנות "מנוונות מוסרית" (ומאוחר יותר מכן מציתים גם את סבונרולה עצמו) או שמא קהל מוזמנים לטקס הסרת הלוט מעל פסל חדש של מיכאלאנג'לו. כנסיית סנטה מריה נובלה, מגדל הפעמונים של ג'וטו, הפונטה וקיו \- לכל אתר בפירנצה יש מן האיכות עוצרת הנשימה הזו, ארכיטקטורה מופתית המנתקת אותך לשבריר שניה מן המציאות העכשווית.  

פירנצה היא עיר שכולה חיה ונושמת אמנות, ומקום משכנן של כמה מן היצירות החשובות של העת החדשה המודרנית. בעיר פועלים מעל 80 מוזיאונים ועוד עשרות גלריות, שהמפורסמות שבהן הן כמובן גלריה אופיצי, שמכילה את אחד מאוספי האמנות החשובים באיטליה ובאירופה כולה (הן יצירות רנסאנס והן של תקופות מאוחרות יותר) וכן הגלריה של האקדמיה, בה ניתן למצוא בין היתר את הפסל המקורי של דוד ושאר הפסלים של כיכר סיניורה. אך לא רק אמנות רנסאנס ניתן למצוא בפירנצה - מוזיאון גלילאו למדעים מרתק בפני עצמו, ומוזיאון גוצ'י הוא ביקור חובה לכל פאשניסטה, ותמיד אפשר ללכת לסיבוב אמנות מודרנית בגלריות הקטנות והחדשות ב"אולטרארנו", אזור הגדה הדרומית של הארנו התוסס, היכן שאמנים צעירים רבים מתגוררים ופועלים. 

כאשר הרגליים כואבות וסוליות הנעל כבר בלויות, אפשר למצוא מנוחה בגני בובולי, בגן ברדיני או בפיאצלה מיכאלאנג'לו המשקיפה מן הגדה הדרומית על כל העיר. בדרך אפשר לעצור בשוק Mercato Centrale, לקנות יין זול (ולא רע) וכמה מצרכים לפיקניק. מצד שני, אפשר פשוט לקנות נעליים חדשות. פירנצה היא בהחלט מרכז אופנה, במיוחד לחובבי העור והתכשיטים. Via Tornabuoni ידוע כרחוב של חנויות היוקרה ואם אתם בבולמוס קניות עדיף ללכת דווקא ל- Via dei Calzaiuoli. בפונטה וקיו, הגשר הישן המחבר בין שתי גדות הארנו, נמצאים הצורפים ומוכרי התכשיטים וגם אם אין לכם כוונה (או ממון) לקנות שם, זו תמיד חוויה לעבור דרכו, במיוחד בשעות הדמדומים כשהכל נוצץ במיוחד. כשחוצים את הגשר לכיוון הגדה הדרומית נתקלים בחנויות צעירות ומגניבות יותר, וכן אף זולות יותר (בעקרון בפירנצה המחיר יורד משמעותית ככל שמתרחקים ממרכז העיר).  

כמו כל עיר איטלקית שמכבדת את עצמה, לפירנצה מטבח עשיר שמספק את הקיבה כמו שהאמנות של העיר מספקת את העין. הסטייק הפלורנטיני הוא מנת הדגל האזורית ויין הקיאנטי המפורסם הוא הטרואר המקומי ובחירה בטוחה גם בטווחים הזולים. בכל טווח מחיר ניתן למצוא מסעדות מעולות, כאשר היחס בין עלות ואיכות משתפר ככל שמתרחקים ממרכז העיר (ומאזור השוק בפרט) ומתקרבים למסעדות המקומיות. קחו בחשבון שלא כל מקום שמציע ארוחת צהריים מוצלחת יהיה בחירה בטוחה גם בשעות הערב (בדרך כלל מקום שנסגר מוקדם יחסית הינו עדות לכך שבערב תקבלו פסטה מחוממת מחדש). כמו כן, תמיד אפשר לנשנש במבחר הפיצריות המוכרות לפי משקל או באחת מן הרוסטיצ'רי, מעין שילוב בין מעדניה למסעדה, הפזורות בעיר ומציעות מנות מלאות וטריות במחיר שווה נפש. נסו את Rosticceria della Spada או את Rosticceria Giuliano.  

כיאה לבירת טוסקנה, פירנצה מלאה בצעירים ויש בה לא מעט מקומות בהם אפשר לשתות אל תוך השעות הקטנות של הלילה, מבתי קפה וברי יין ועד לפאבים ומועדונים, כאשר בחודשי הקיץ הרבה מכיכרות העיר מצמיחות ברים ניידים שמושכים אליהם קהל רב. סצנת ההופעות החיות התפתחה בשנים האחרונות, במיוחד סצנת הג'אז, ולרוב ניתן למצוא הופעה טובה מקומית במחיר סביר. מי שמחפש מועדוני ריקודים סוערים ימצא כנראה את מבוקשו ב- Universale, בעוד שלאלו שחפצים בפאבים אינטלקטואלים מומלץ ללכת אל Libreria Cafe la Cite. יש אומרים שהאלכוהול מיטיב עם תושבי העיר ומרחיב את חיוכם ואת ידידותם, אך נראה שהרצון הטוב קיים בהם מלכתחילה. לא סתם אמר האפיפיור בוניפיקיוס השמיני כי הפלורנטינים הינם היסוד החמישי של היקום.  

כזו היא פירנצה, עיר שיש לה אין ספור דרכים להציג עד כמה מיוחדת היא ובכל זאת, לא הציור ולא הפסל, לא המגדל ולא הכנסיה הם אלה שמיוחדים בה, כי אם הסיפור שמאחוריהם, סיפורה של הרוח האנושית. וגם אם לא תספיק לראות את שיש לפירנצה להציע, אין זה משנה לה, שכן היא לא תבקש ממך כלום מלבד להתרווח, להירגע, ולהביט סביב.


גלו את פירנצה

אנחנו בשיחור מלווים כבר עשרות שנים את הישראלים הטסים לפירנצה והסביבה עם המדריכים המקצועיים שלנו. כיום באפשרותכם לתכנן טיול שלם דרכנו - בין אם מדובר בחופשה עם הילדים, עם החברים ובין אם טיול זוגי רומנטי. תוכלו להזמין טיסות ומלונות, כרטיסים לאירועים, למופעים ולכל האטרקציות שאסור לפספס בפירנצה.

 

שימו לב: אם בעבר היה נהוג לרכוש כרטיסים לאטרקציות ולסיורים בפירנצה רק ביעד, הרי שהיום מומלץ לרכוש אך ורק אונליין מראש ולהבטיח את כניסתכם למקומות השונים.