destination:explore אמסטרדם

יש המכנים אותה "ונציה של הצפון", אבל אמסטרדם אינה זקוקה לתארים של אחרות שכן לדעת רבים, היא נחשבת לעיר היפה באירופה. העיר שמרה על צביונה הארכיטקטוני מתקופת הרנסנס ועל אופייה הפסטורלי הציורי מימיה ככפר דייגים. אזור התעלות, בתי הסירה היפהפיים ורחובותיה בכלל מהווים ניגוד מקסים לחדשנות ולמודרניזם שמאפיינים את אמסטרדם כיום, ומשכיחים מהמטייל בה את היותה מטרופולין שוקק. רוצים לתכנן טיול מושלם לאמסטרדם? לשלב סיור בשוק אלברט קאופ ובקשת התעלות? לרכוש כרטיסים למוזיאונים הפופולאריים בעולם? לפניכם מידע מגוון על כל האתרים שחייבים לראות - אטרקציות באמסטרדם שאסור להחמיץ. תכננו טיול, צפו באטרקציות ובנו את החופשה באמצעות המערכת של שיחור.

destination:routes-section-title

cta

destination:routes-section-cta-title

destination:cta-card-text
cta

destination:routes-section-cta-title

destination:cta-card-text

destination:a-bit-more-details-about

יש המכנים אותה "ונציה של הצפון", אבל אמסטרדם אינה זקוקה לתארים של אחרות שכן לדעת רבים, היא נחשבת לעיר היפה באירופה. העיר שמרה על צביונה הארכיטקטוני מתקופת הרנסנס ועל אופייה הפסטורלי הציורי מימיה ככפר דייגים. אזור התעלות, בתי הסירה היפהפיים ורחובותיה בכלל מהווים ניגוד מקסים לחדשנות ולמודרניזם שמאפיינים את אמסטרדם כיום, ומשכיחים מהמטייל בה את היותה מטרופולין שוקק. לפניכם מדריך קצר על תכנון חופשה באמסטרדם, בחירת אטרקציות, יצירת טיול מושלם ודברים שכדאי לעשות.

 

אופייה הפלורליסטי מאפשר לתושביה לחיות בשלום עם ניגודים נוספים, הנתפסים כמרתקים גם בעיני הישראלים הרבים הנוהרים אליה: מחד סמים קלים ומאידך בית אנה פרנק, בובות שעווה לצד יצירות אמנות מהידועות בעולם, חלונות אדומים מול כנסייה מלאת הוד והדר.  

 

טיול באמסטרדם - יעד מושלם לתיירים

כתיירים, לא קשה להתמצא באמסטרדם: היא קטנה יחסית, רוב אתריה נמצאים במרכז והיא מותאמת לטיולים ברגל או עם זוג אופניים. ממעוף הציפור, אמסטרדם נדמית כאגם אורבני שהטילו אבן במרכזו. האדוות שנוצרו באגם נעות וגדלות מהמרכז החוצה: מכיכר הדאם מלאת התנועה וההמולה, שבה נפגשים הרחובות הראשיים מדרחוב קלוורסטראט ומדרחוב ניואנדייק, אל קשת התעלות שמחבקות אותה ומחלקות את העיר ל-15 רבעים. 

 

את המפגש עם אמסטרדם כדאי להתחיל בכיכר הדאם. כיום זהו לא רק "דאון טאון אמסטרדם", אלא מוקד עירוני ותיירותי משעות הבוקר עד שעות הלילה המאוחרות. בסביבת הכיכר ההומה ובמרחק הליכה קצרה ממנה נמצאים אתרי תיירות מרכזיים רבים כמו ארמון המלוכה בעל החזית המרשימה, כנסיית נויה קרק המלכותית וגם מוזיאון השעווה מאדאם טוסו.  

 

מזרחית לכיכר דאם שוכן הרובע היהודי, המשתרע באזור שבין כיכר ווטרלו לבין הניואה מרקְט. באזור זה תוכלו לטייל בין בית הכנסת הפורטוגזי, המוזיאון להיסטוריה יהודית ובית רמברנדט, שהמוטיבים התנ"כיים שביצירותיו מעידים על האופן שבו הושפע מהקהילה היהודית סביבו. 

 

סיור בקשת התעלות של אמסטרדם יאפשר לכם להכיר מקרוב את אחד ממאפייניה הייחודיים של העיר. גם האופניים, כלי התחבורה הפופולרי ביותר באמסטרדם, הם דרך מקורית לעמוד על חינה של העיר. ישנן סוכנויות רבות המשכירות אופניים והעיר כולה מרושתת בשבילים ייעודיים לאופניים. לאלו שאינם מיטיבי רכיבה מומלץ להסתפק ברכיבה נעימה בוונדל פארק. 

 

אטרקציות חובה באמסטרדם

שני יעדים אשר נמצאים מחוץ לקשת התעלות הקרובות יותר למרכז ומומלץ (ואפילו חובה) לא לוותר עליהם הם רובע יורדאן וכיכר המוזיאונים. כמו אזורים רבים מסוג זה בבירות העולם, רובע יורדאן שהיה בעברו שיכון פועלים ותעשייה הפך בחלוף השנים לאחד הרבעים המבוקשים ביותר. ברחובות הרובע הצרים והציוריים גלריות לאמנות, בתי קפה וחנויות ספרים ואווירה צעירה ומזמינה. גם בית אנה פרנק, אולי האתר המזוהה ביותר עם חיי תושבי העיר היהודים שנספו בשואה, נמצא ברובע זה.  

 

סביב כיכר המוזיאונים, שבחלקה הדרומי של העיר, מרוכזים שלושת המוזיאונים החשובים בעיר. הגדול שבהם הוא הרייקסמוזיאום, מוסד אמנות ותיק המציג מיצירותיהם של גדולי הציירים ההולנדים וגאוותו הגדולה היא "משמר הלילה" של רמברנדט.

 

מוזיאון ואן גוך מציג מבחר נאה מיצירותיו של הצייר לרבות "החמניות" ו"חדר שינה בארל". המוזיאון השלישי הוא מוזיאון סטיידליק, המתפאר ביצירותיהם של אמנים עכשוויים בולטים. אלו מכם שלא ישבעו מההיקף המזהיר של שלושת המוזיאונים, יוכלו להעמיק את סקרנותם בבית רמברנדט, אולי גדול ציירי הולנד, או את ידיעתם ההיסטורית במוזיאון הטרופי.  

 

מזרחית לכיכר המוזיאונים נמצא שוק אלברט קאופ הסואן, המפורסם בשווקי העיר, שבדוכניו נמכרים מזון אקזוטי, מעשה ידיהן של קהילות המהגרים החיות בעיר, לצד בגדי יד שנייה מכל העולם. שוק ידוע נוסף בעיר הוא שוק הפרחים הצף, המרהיב בצבעוניותו. אל תחמיצו.

 

הסובלנות שההולנדים מגלים כלפי השונה, כמו גם גלי ההגירה הרבים, הפכו את העיר למעוז ליברלי המקבל באהבה סגנונות חיים שונים, ששניים מסממניו הם הלגליזציה של הסמים והכרה במוסד הזנות. סמים קלים הפכו לשם נרדף לאמסטרדם ורבים נוהרים אליה רק בשביל למצוא מזור לתודעתם הצלולה, בבתי ממכר לעשבים (קופישופס). תיירות הסמים אינה אהודה על פרנסי העיר ואף נעשה בעבר ניסיון רגולטורי למנוע את מכירתם לתיירים, אבל השיקול הכלכלי הכריע לבסוף.  

 

רובע החלונות האדומים של אמסטרדם מרכז את פעילות הזנות בעיר, שבניגוד לדעה הרווחת, הפכה חוקית רק בשנת 2000. הרובע שוקק חיים ומושך תיירים בני כל הגילאים אשר באים להבין על מה כל המהומה.

 

בשנים האחרונות נעשה ניסיון לשנות את צביונו של האזור על ידי הקצאת חנויות ברובע למעצבי אופנה צעירים, והרשויות גם הגבירו את פעילותן באזור, בניסיון לעצור את פעילות הסחר בנשים שפרחה באזור. חשוב לזכור שהצילום ברובע אסור ו"משמרות בטיחות" מטעם הנערות העובדות דואגות שאף תייר לא ינציח את המראות.  

 

יש מה לעשות - ובשפע - קניות, קולינריה וחיי לילה 

אמסטרדם היא יעד מועדף על אוהבי הקניות. שניים מרחובותיה הראשיים של העיר, קלוורסטראט וניואנדייק, מוקדשים אך ורק לחנויות על חנויות ומאכלסים את כל הרשתות המוכרות כמו H&M ומנגו.

בעלי טעם מובחן ויקר יותר יוכלו לסור אל מבנה המגנה פלזה, שבמאה ה-19 היה בית הדואר המרכזי וכיום פועל בו מרכז קניות רחב ידיים ואלגנטי. כמו שאר מאפייניה המנוגדים, בעיר גם חנויות יד שנייה רבות, שייגזלו זמן רב מזמנכם אם אתם חובבי וינטג', רטרו ושאר סגנונות עם ריח נפטלין.  

 

אמסטרדם אינה בירה קולינרית כמו פריז או רומא, אבל היא עדיין בעלת מקום של כבוד בין בירות אירופה. בעיר שפע קוסמופוליטי של מסעדות אינדונזיות (מורשת המושבה ההולנדית לשעבר) כמו Cafe Tabac ואסייתיות, ושל דוכני אוכל רחוב כמו צ'יפס, קרוקטים ופנקייקס אווריריים - אידיאליים אחרי ליל שתיית ליטרים של היינקן.

 

חובבי הקפה יופתעו לגלות שהעיר מחכה להם עם קפה באיכות בינונית ומאפה מוצלח במחיר מופקע, אך מקומות כמו Brecht Cafe או Latei Cafe מתמחים בקפה ראוי ומציעים אווירה שלווה ומראות יפים, שיתגלו לעיניכם מחלון בית הקפה.

 

תכננו טיול לאמסטרדם באמצעות המערכת של שיחור >>