destination:explore ברלין

הביקור בברלין, בירת גרמניה מאז 1991 בלבד, הוא חוויה מורכבת במיוחד עבור התייר הישראלי, בשל השילוב בין הנצחת השואה והיופי והעניין שמזמנת העיר. על אף שרק עשורים בודדים היא חופשייה ומאוחדת, יש לזכור שברלין של היום דווקא קרובה הרבה יותר לברלין הצבעונית והדקדנטית של שנות ה-20 של המאה שעברה, טרום מלחמת העולם השנייה והמלחמה הקרה - ומציעה למבקר עולם ומלואו. רוצים גם לגלות את ברלין? להבין איך קונים כרטיסים לגן החיות טירפארק? לגלות מה מחכה לכם באי המוזיאונים או בצ'קפוינט צ'ארלי? כאן תקבלו מידע מגוון על כל האתרים שחייבים לראות והפעילויות והאטרקציות שאסור לפספס בטיול זוגי בברלין או בחופשה עם הילדים, תוכלו לתכנן את הטיול המושלם עבורכם ולרכוש כרטיסים מראש לכל החוויות, האטרקציות והסיורים באחת מבירות התרבות של אירופה.

destination:routes-section-title

cta

destination:routes-section-cta-title

destination:cta-card-text
cta

destination:routes-section-cta-title

destination:cta-card-text

destination:a-bit-more-details-about

לצד היופי והעניין הרב שמזמנת ברלין, הטיול בה מעורר רגשות לא פשוטים בשל תשומת לב מיוחדת הניתנת לאתרים המוקדשים לתיעוד ולהנצחת השואה וקהילתה היהודית של העיר כמו האנדרטה לזכר יהודי אירופה והמוזיאון היהודי. גם המלחמה הקרה הותירה את חותמה על העיר כפי שניתן להתרשם בצ'קפוינט צ'ארלי או במרכז התיעוד לחומת ברלין, ועל אף שרק עשורים בודדים היא חופשיה ומאוחדת, יש לזכור שברלין של היום היא צבעונית ומהפנטת.  

 

בעקבות נפילת החומה ב-1989 אוחדה העיר מחדש ועברה שיפוץ ושיקום נרחב, שהפכו אותה ליעד מושך לתיירים. עיר המעתירה על המבקרים בה שפע של תרבות חדשנית לצד אמנות קלאסית, שחרתה על דגלה את ערכי הליברליות והסובלנות המתבטאים במגוון דרכים כמו חיי לילה, המצטיינים בהעדר שעות סגירה ובמדיניות כניסה המאירה פנים לכל מין, מגדר, צבע וגזע.

 

העיר גם הפכה לבית גידול של אמנים, צעירים אנרכיסטיים, פעילים פוליטיים וידועה בקבלת פנים ידידותית למהגרים, התורמים לאווירה הרב-תרבותית ששורה ברבות משכונותיה. כך שעל אף שהיא עדיין נאבקת בעברה הקשה ומתמודדת עם צלליה, ברלין מקפידה להמציא את עצמה מדי יום מחדש.

 

מיטה - המרכז התרבותי של העיר

מרכזה הגיאוגרפי וההיסטורי של ברלין הוא רובע מיטה שמשמעותו "מרכז". אלא שהחלוקה שנכפתה על העיר, ובעיקר בניית החומה ב-1961, יצרה כמה מרכזים עירוניים-תרבותיים נוספים. האחד במערב ברלין, סביב שדרות קורפורסטנדאם הנקראות בקיצור קו'דאם.

 

האחר במזרחה, באזור אלכסנדרפלאץ. אומנם לאחר איחוד העיר ב-1990 נע המרכז התרבותי חזרה לרובע מיטה, אך הדבר לא ביסס מוקד ראשי ובלעדי של אירועים ואתרים. תחת זאת צמחה עיר דינמית הפרושה על פני שטח גיאוגרפי גדול.  

 

סביב המיטה מצויים 11 רבעים מנהלתיים נוספים. כל אחד מהם משכן אתרים מעניינים. הרבעים המרכזיים של ברלין פרט למיטה מסודרים סביב ציר מרכזי שמתחיל באזור אלכסנדרפלאץ, הופך לשדרות אונטר דן לינדן וממשיך לרחוב ה-17 ביוני וסביב פארק טירגארטן. קרוב לוודאי כי ישנם כמה שמות בולטים של רבעים ושכונות שתתקלו בהם במהלך ביקורכם בעיר.

 

בחלקה המערבי של העיר אלו שרלוטנבורג היוקרתי, קרויצברג, שבעבר היתה השכונה הענייה והצפופה ביותר בעיר וכיום חיים בה מהגרים לצד צעירים אידיאליסטיים, נויקלן, שהולכת וצוברת תאוצה, ושונברג - מעוז הקהילה הגאה. בחלקה המזרחי של העיר אלו, בין השאר, מיטה ופרנצלאואר ברג, בעבר אבן שואבת לאמנים וכיום אזור של בורגנים מבוססים, העמוס למכביר בבתי קפה אורגניים.  

 

הנוף האדריכלי של שכונות העיר מושפע מהנסיבות ההיסטוריות שחרצו את גורלה. העיר משובצת באדריכלות מימי הביניים ואילך, אך רוב בנייניה חדשים למדי. אחת הסיבות לכך היא הנזק העצום שספגה ברלין בהפצצות של בעלות הברית במהלך מלחמת העולם השנייה.

 

אף על פי כן אפשר לחזות ברחביה במיזמים אדריכליים מרשימים שהקימו שליטי האימפריה הגרמנית במאות ה-18 וה-19 כמו שער ברנדנבורג, האתר ההיסטורי הראשון במעלה בעיר, שתוכנן בהשראת האקרופוליס ביוון, ובכנסיות כמו הברלינר דום, בסגנון רנסנס-בארוק. בעיר גם דוגמאות לאדריכלות נאצית מסיבית כמו זו של מוזיאון ההתנגדות הגרמנית לנאצים ולבנייה סוציאליסטית טיפוסית כמו זו של המבנים לאורך שדרות קרל מרקס או של השגרירות הרוסית שבשדרות אונטר דן לינדן, המותירות רושם עז על הצועד לאורכן.  

 

מוקד של ארכיטקטורה עכשווית

לאחר איחודה ב-1990 הפכה ברלין של העידן הפוסט-קומוניסטי למוקד של ארכיטקטורה עכשווית, ומיטב אדריכלי העולם ראו בשטחי העיר המאוחדת את מגרש המשחקים החדש שלהם. הבולט שבשטחים הללו הוא אזור המרכז ההיסטורי בפוטסדאמר פלאץ, שבו בנו גדולי האדריכלים את הסוני סנטר, מרכז מסחר תיירותי עתידני.

 

אפילו מבנים זמניים בעיר כמו תיבת הומבולדט, שהפך לאטרקציה אדריכלית מסקרנת בזכות עצמה, נבנים בהשקעה כספית ויצירתית. תנופת הבנייה בעיר גם לא פסחה על שגרירויות המדינות, שעברו אליה מבירת מערב גרמניה לשעבר בון ועל מטות בנקים ותאגידי תקשורת בינלאומיים שהשתקעו בעיר.  

 

המרוץ האדריכלי בעיר הושפע גם מחשבון הנפש של גרמניה החדשה. המאמצים למירוק עברה של הבירה הגרמנית ניכרים בכל פינה בעיר בדמות מוזיאונים, אנדרטאות ותלי זיכרון המנציחים את זכר היהודים וקהילות נרדפות נוספות שנמחקו על ידי הנאצים. קרוב לוודאי כי הנקודה הראשונה במסלול היהודי בעיר תהיה האנדרטה לזכר יהודי אירופה, שהקמתה לוותה בוויכוחים עזים על מהי הנצחה ראויה.

 

אנדרטה נוספת בעיר, המהדהדת לאירועים שעוד קדמו לשואה, היא"הספרייה" של מיכה אולמן, המרשימה בפשטותה. כדי להבין את תפארתה של יהדות גרמניה, עד לחתימת גורלה הטראומטי, בקרו במוזיאון היהודי בעל העיצוב גדוש סמליות ובבית הכנסת החדש, שכבר במאה ה-19 היה לאחד המבנים המזהירים בברלין.  

 

גם קורותיהם של אתרי העיר, שאינם מזוהים באופן ישיר ומובהק עם אירועי השואה, קשורים בעבותות להשתלשלות ההיסטורית של שנות המלחמה ואחריה. שער ברנדנבורג, גולת הכותרת של פאריזר פלאץ, הוא מהבולטים בסמליה של ברלין.

 

סמל נוסף הוא עמוד הניצחון של ברלין שבלב פארק טירגארטן, המוכר גם כמשכנם של המלאכים בסרט "מלאכים בשמי ברלין" של הבמאי הגרמני וים ונדרס. בסמוך אליהם ניצב הרייכסטאג, ששיאו בכיפת הזכוכית המאפשרת תצפית יפה על כל העיר.

 

גם אתר דתי כמו כנסיית הזיכרון על שם הקייזר וילהלם נהפך בברלין לאתר המקדם מסר פוליטי - פרנסי מערב ברלין החליטו להותיר את המגדל ההרוס למחצה כתמרור אזהרה לחוסר התועלת שבמלחמה.  

 

גדולתה של העיר טמונה גם במשאבי התרבות שלה. חלוקת העיר חוללה ריבוי כמותי ואיכותי של מוזיאונים, תיאטראות, בתי אופרה ולהקות בלט שהוקמו בשני חלקי העיר וכיום הם מעשירים את ההיצע לכל.

 

כ-170 מוזיאונים הפזורים ברחבי ברלין מגישים לציבור שפע יצירות אמנות מהעידן הפרהיסטורי ועד זמננו. בין המוזיאונים המאכלסים את אי המוזיאונים, הפרגמון נחשב לבולט ביותר בשל מוצגיו הנדירים. שכניו לאי, מוזיאון בודה, המוזיאון החדש והגלריה הלאומית הישנה, מעניינים ומרשימים אף הם. על אף שגלריית תכלס המיתולוגית נסגרה אחרי שיושביה נכנעו לתאגיד על, בכל אזורי העיר אפשר למצוא כיום שלל גלריות צעירות שמציגות אמנות עכשווית.  

 

מבקרים רבים מגיעים לברלין בשל סיבות אחרות לגמרי, שהפכו אותה למפורסמת לא פחות. העיר, שלא מפסיקה להשתנות ולהתחדש, ידועה גם בחגיגות אל תוך הלילה.

 

כיאה לרוח החופש והפתיחות שהביאה עימה נפילת החומה, חוגגים הברלינאים בברים ובמועדונים של העיר - ללא עכבות או איסורים במחירים לא יותר מדי מכאיבים. אולם, אל חשש, אם מועדונים בסדר גדול של ברגהיין המיתולוגי מאיימים עליכם ואתם בכלל אוהדי רוק, פולק, ג'ז או פופ, עדיין תמצאו בעיר מועדונים אופנתיים והופעות של גדולי האמנים הבינלאומיים לצד מועדונים מחתרתיים וניסיוניים. 

 

קניות בברלין

גם שוחרי הקניות לא יחזרו לארץ מאוכזבים ובידיים ריקות מההיצע הצרכני בעיר. ברלין לא מפסיקה להפתיע: הכלבו הכי גדול באירופה, חנות האלקטרוניקה הגדולה בגרמניה ועוד שכמותם.

 

רובע שרלוטנבורג עמוס באזורי קניות שופעי מותגים ובהאקשן הופה, שעל אף שמוסחר כליל לטובת תיירים, נעים להסתובב בין חצרותיו הפנימיות. גם מקומם של הבוטיקים הקטנים לא נפקד, ומספר נאה של חנויות מעצבים ומעצבות זמין לכל דורש ובמחירים המשתדלים להיות נוחים לכל כיס.

 

תכנון טיול בברלין עם שיחור

אנחנו בשיחור מלווים כבר עשרות שנים את הישראלים הטסים לטיול בברלין עם המדריכים המקצועיים שלנו המגלים את שלל הדברים שיש לעשות במטרופולין הגרמני.

 

כיום, באפשרותכם לתכנן טיול שלם דרכנו לברלין - בין אם מדובר בטיול משפחתי עם הילדים ובין אם טיול זוגי רומנטי. הזמנת טיסות ומלונות, קבלת מידע מעודכן על הגבלות קורונה בגרמניה, הזמנת כרטיסים לאירועים, מופעים וכמובן - אטרקציות.

 

אם בעבר, היה נהוג לרכוש כרטיסים לאטרקציות ולסיורים בברלין רק ביעד, הרי שהיום לאור מגפת הקורונה מומלץ לרכוש אך ורק אונליין ולהבטיח את כניסתכם למקומות השונים.