יפן

יפן, ארץ השמש העולה, היא המדינה המערבית ביותר במזרח ועם זאת שונה כל-כך מהמערב.

מדובר במדינה מעניינת ויוצאת דופן, בה באופן הכי טבעי בעולם, מסורות וטקסים עתיקים מתמזגים עם קידמה וחדשנות ויוצרים הרמוניה המעוררת השתאות.

יפן היא מעצמה בעלת כלכלה משגשגת שכוחה טמון במשאב האנושי, קדמה טכנולוגית פורצת דרך, קצב חיים מסחרר, ותחבורה ציבורית מהיעילות בעולם השומרת בקנאות על טקסיה הדתיים המסורתיים ושמה דגש על ניקיון, אסתטיקה והרמוניה עם הטבע. ככזאת היא מהווה יעד מרתק עבור תיירים הפוקדים אותה בהמוניהם במטרה לחוות את ייחודה.

 

יפן שוכנת באוקיינוס ​​השקט וגובלת בסין, בצפון קוריאה, בדרום קוריאה, ברוסיה, בטייוואן, בים יפן, בים אוחוצק ובים סין המזרחי. יפן היא ארכיפלג של אלפי איים, רובם הרריים ורבים מהם הרי געש. ארבעת אייה הוקאידו, שיקוקו הונשו, וקיושו מהווים את מרבית שטחה.

 

יפן היא מדינה בעלת היסטוריה עשירה שעוצבה על ידי מסורות תרבותיות שהתפתחו לאורך ההיסטוריה שלה. תרבותה הושפעה מדת השינטו המקומית, הבודהיזם, והקונפוציאניזם . עד המאה ה-10, הייתה התרבות היפנית דומה לתרבות הסינית, אך עליית הסמוראים בתקופת הייאן וההתבודדות בתקופת אדו שינו את הכללים וגרמו לה לפתח זהות תרבותית הייחודית לה .

 

זמן היווסדותה המדויק של יפן אינו ידוע אך מעריכים כי נוסדה במאה השביעית על ידי ג'ימו הקיסר שהחל את שושלת הקיסרות שקיימת עד היום. במאות ה 12- 19 שלטו בה הסמוראים והשוגונים השליטים הצבאיים. לקראת אמצע המאה ה-17 ננעלו שעריה בפני זרים מתוך פחד מהשפעת המערב ובשנת 1868 הסתיימה תקופת שלטון הסמוראים ויפן הפכה למדינה מודרנית. במלחמת העולם השניה, בעקבות הטלת פצצות האטום על הירושימה ונגסקי,  נחלה יפן תבוסה מוחצת ונכנעה בפני בעלות הברית.  

 

טוקיו ((Tokyo בירת יפן והמטרופולין המאוכלס ביותר בעולם, מציעה למבקריה מוזיאונים מצוינים, מקדשים היסטוריים, בנייני המרכז השלטוני, גנים ופארקים מטופחים, אינסוף חנויות, סצנת חיי לילה משגשגת וקולינריה נהדרת.

 

קיוטו (Kyoto) הנחשבת למרכז התרבותי של יפן, שוכנת במרכז האי הונשו. קיוטו שימשה כבירת יפן וכמשכנו של הקיסר בשנים 794 - 1868. מהפצצות מלחמת העולם השניה היא לא נפגעה ולכן השתמרו בה מקדשים המוקפים בגנים יפים ומבנים היסטוריים רבים המשמרים את היופי והעושר של התרבות היפנית המסורתית. אתרים אלה מציתים את סקרנותם של המבקרים הרבים הנוהרים אליה בהמוניהם.

 

נארה (Nara), הממוקמת כ-40 ק"מ מקיוטו היתה הבירה הראשונה ביפן. בעיר מספר  מקדשים בודהיסטים שהוכרזו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ומסלולי עליה לרגל המהווים מוקד משיכה לתיירים. במידה ותגיעו, את פניכם יקבלו הצבאים המסתובבים חופשי ברחובות.

 

בפארק השלום ובמוזיאון של הירושימה (Hiroshima) כדאי לבקר כדי להבין את משמעות האסון שארע בה עם הטלת פצצת האטום וגם להתחבר למסר לשלום עולמי .

 

ביפן שפע של אתרי טבע מרשימים היכולים להתחרות בקלות עם ההמצאות הטכנולוגיות המתקדמות ביותר. האמנות היפנית עצמה שואבת לא פעם השראה מהנופים הכל כך יפים של יפן.

כאלה הם הר הגעש הפעיל פוג'י(Fuji)  ההר הגבוה ביותר ביפן הנחשב לאחד מסמליה התיירותיים, יער הבמבוקים באראשיאמה (Arashiyama), קניון הבזלת טאקאצ'יהו (Takachiho), אוקינאוואה (OKINAWA) בה פריחת הדובדבן המהממת בצפון האי, דיונות החול של טוטורי (Tottori Sakyu) המשנות את צורתן בהתאם למשב הרוח, פארק הקופים ג'יגוקודאני (Jigokudani), המפרץ הקסום קבירה (Kabira Bay), אסו (Aso ) הר הגעש הפעיל בקיושו, מפל נאצ'י הידוע ויש עוד המון.

 

העונות המומלצות לביקור ביפן הן האביב והסתיו בהן ניתן לצפות בפריחת הדובדבן היפהפיה או לטייל בשלכת הססגונית. עם זאת, בכל עונה מתקיימים ביפן כמות אינסופית של פעילויות ופסטיבלים ולכן מתי שתגיעו ההנאה מובטחת.