אוסטריה

אוסטריה, הממוקמת במרכז אירופה, היא רפובליקה פדראלית המחולקת ל-9 מחוזות וברובה הינה מדינה הררית. המדינה, אשר אין בה מוצא אל הים, מוקפת מדינות רבות: מצפון בגרמניה וצ'כיה, מדרום בסלובניה ואיטליה, ממערב בליכטנשטיין ושוויץ וממזרח בסלובקיה והונגריה.

 

המדינה הקטנה התברכה בנופים עוצרי נשימה של פסגות הרים מושלגות ואלפי עצים (46 אחוזים משטח המדינה מכוסה ביערות), שפע אגמים (טבעיים ומלאכותיים), קרחונים אדירים ונהרות, כפרים ציוריים וערים ססגוניות.

 

לצד אוצרות הטבע המרשימים, אוסטריה ידועה בתרבות העשירה שלה: ארמונות, כנסיות, מצודות, מוזיאונים ובעיקר הרבה מוזיקה.

בבירה וינה משפחת שטראוס הלחינה את הוואלסים המפורסמים שלה, ביניהם גם את ואלס "הדנובה הכחולה", שהלחין שטראוס הבן, המלחין לודוויג ואן בטהובן התגורר במשך שמונה שנים בעיר וכתב בה כמה מיצירותיו הבולטות ביותר, המלחין יוהנס ברהמס הגיע לעיר בשנת 1862 ובה גם סיים את חייו, המלחין פרנץ שוברט נולד בעיר והתגורר בה כל חייו וגם חינוכו המוסיקלי הרשמי של המלחין גוסטב מאהלר החל בשנת 1875 בקונסרבטוריון למוסיקה בעיר.
המלחין הידוע וולפנג אמדאוס מוצרט נולד בעיר זלצבורג, ובעיר גם צולם הסרט הנודע "צלילי המוסיקה", בכיכובה של ג'ולי אנדרוז, המבוסס על סיפורה האמיתי של משפחת פון טראפ המוזיקלית.
 

רוב המטיילים באוסטריה מתמקדים בשלושה אזורים, שהם היפים והמושכים ביותר: חבל זלצבורג, הידוע גם בכינוי זלצבורגרלנד ,(Salzburgerland) חבל טירול (Tirol) וכמובן עיר הבירה וינה.

 

 וינה ,עיר הבירה וגם העיר הגדולה במדינה, ממוקמת על נהר הדנובה במרכז אירופה סמוך לצ'כיה, להונגריה ולסלובקיה והיא מחולקת ל־233 מחוזות (רובעים). העיר שימשה כמוקד לאירועים חשובים במיוחד לאורך ההיסטוריה: בשנת 1815 העיר אירחה קונגרס וינה, בשנת 1896 הרצל פרסם בעיר את ספרו "מדינת היהודים", והיא אף נחשבת לעירו של זיגמונד פרויד, מייסד הפסיכואנליזה.

 

זלצבורג (Salzburg) היא עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר בחבל זלצבורג. העיר ממוקמת למרגלות האלפים, בסמוך לגבול עם גרמניה, ובמרכזה זורם נהר זלצך. העיר העתיקה גדושה בכנסיות עתיקות, ארמונות ובניינים בארוקיים מפוארים, שמעניקים תחושה של טיול בתוך גלויה יפיפיה, כשרוחו של מוצארט מלווה אתכם לכל סימטה בעיר.


חלק מחבל זלצבורג נמצא בתוך אזור האגמים הנפלא של אוסטריה – זלצקמרגוט (Salzkammergut), שבו גם ממוקמת העיירה הציורית האלשטאט, שהפכה לאחד מיעדי התיירות האהובים באוסטריה. את העיירה עוטפים הרים גבוהים ומיוערים ומבניה העתיקים יוצרים שילוב מרהיב בין טבע להיסטוריה.
 

החבל המערבי המתויר ביותר באוסטריה הוא חבל טירול. בירת חבל זה היא אינסברוק (Innsbruck), העיר הגדולה ביותר במערב אוסטריה, והיא שוכנת על גדות נהר האין  (מכאן שמה של העיר: "גשר על נהר אין"). העיר, שנוסדה לפני פחות מ- 800 שנה, משמשת בחורף כמרכז לתיירות וכבר פעמיים התארחו בעיר משחקי החורף האולימפיים (ב-1964 וב-1976).
 

העיר גראץ (Graz) בדרום-מזרח אוסטריה, היא העיר השנייה בגודלה באוסטריה, ובירתה של המדינה הפדרלית שטיריה (Steiermark). בשנת 1999 הכיר ארגון אונסק"ו במרכז העתיק של העיר כנכס לאומי ובשנת 2005 אף כיהנה כבירת התרבות של אירופה, זאת הודות לצירוף מופלא של מבנים ממגוון תקופות: מהתקופה הרומית ועד הגותית, הרנסנס והבארוק. שיטוט בסמטאות של גראץ הוא שיעור מרתק בהיסטוריה האדריכלית של מרכז אירופה.

 

כשתנאי מזג האוויר בחופשה יאפשרו, תוכלו לטפס לפסגות ההרים, להתגלש במגלשות ההרים הפזורות בהם, להשתכשך במי אגמים צלולים, להתנדנד בין שמיים וארץ בפארקי חבלים, ולכתת רגליים במרבדים אינסופיים של ירוק. בימים גשומים תוכלו לבקר במצודות ובמוזיאונים (שחלקם מיועדים במיוחד לילדים), לרחוץ במרחצאות תרמיים מנחמים, לעשות שופינג במרכזי הערים, לבקר במערות הקרח ובמכרות המלח במעבה האדמה, ולסיים את היום בשניצל וינאי משובח ובשטרודל תפוחים.