לטביה

לטביה, השוכנת בצפון-מזרח אירופה, לחופו של הים הבלטי, היא המדינה הגדולה משלוש המדינות הבלטיות. לטביה גובלת עם אסטוניה בצפון, ליטא בדרום, רוסיה במזרח ועם הים הבלטי במערב. תודות למפרץ ריגה החודר לשטחה, לטביה בעלת קו חוף ארוך המהווה מוקד משיכה לתיירים מכל העולם.

 

לטביה מציעה למבקריה שילוב מרגש בין תרבות לבין טבע וקולינריה משובחת.  הערים הקטנות והמקסימות בעלות ההיסטוריה העתיקה, לצד האזור הכפרי השליו על אגמיו, נחליו ויערותיו, ועיר הבירה התוססת ריגה מהווים יעד פחות מוכר אך מהנה ומעניין.

 

ההיסטוריה של לטביה רצופה במלחמות ובכיבושים בהם עברה "מיד ליד".  בתקופה שבין אמצע המאה ה-16 ועד תחילת המאה ה-18 חולקה המדינה בין פולין לשבדיה, אך עד סוף המאה ה-18 סופחה לרוסיה. בנובמבר 1918, לאחר המהפכה הבולשביקית ומלחמת העולם הראשונה, הכריזה לטביה על עצמאות אך תקופת עצמאותה לא ארכה זמן רב. ביוני 1940 סופחה בהתאם להסכם ריבנטרופ-מולוטוב שוב לברית המועצות. ברית המועצות שלטה בלטביה רוב השנים למעט תקופה קצרה במלחמת העולם השנייה בה נכבשה על ידי גרמניה . רק באוגוסט 1991, קיבלה לטבייה עצמאות רשמית לאחר שברית המועצות התפרקה, והיא השתחררה מעול השלטון הרוסי הקומוניסטי שהשפעתו ניכרת בה עד עצם היום הזה.

 

ריגה, בירתה של לטביה והעיר הגדולה ביותר ברפובליקות הבלטיות, היא עיר בעלת מזג אוויר קריר אירופי, מבנים עתיקים מעניינים, שווקי אוכל מקורים, חיי לילה תוססים, מרכזי ספא, אוכל טוב, מוזיאונים, קניונים וקניות במחירים הנמוכים משמעותית מאלה של בירות אירופה הקלאסית.  העיר העתיקה עמוסה בבניינים מרשימים הבנויים בסגנון אר-נובו, מה שהביא את אונסק"ו להכריז עליה כאתר מורשת עולמית. באזור העתיק שלל בניינים צבעוניים, כנסיות ודוכנים שונים. סצנת המסעדות מפותחת וכוללת מבחר רב של מסעדות בעלות תפריט עשיר של דגים ופירות ים וגם מבחר דוכני רחוב המציעים אוכל טעים וזול.

 

עדות למשטר הטוטאליטרי ניתן לראות בריגה במוזיאון הק.ג.ב מקום משכנם של מטה המשטרה החשאית הסובייטית ובית הסוהר הידוע לשמצה. במסדרונות הקלאוסטרופוביים והקודרים ניתן לבקר ולהצטמרר מחדרי החקירות המאיימים, מתאי הכליאה והעינויים הנוראיים, מחצר ההוצאה להורג ומהסיפורים של אנשים ששרדו. מומלץ להזדרז ולבקר במקום לפני שהבניין ייהרס לטובת בניית בניין חדיש.

עדויות נוספות להשפעה הרוסית משקפות המסעדות הסובייטיות בעלות המוזיקה והאווירה האופייניים.

 

בפאתי ריגה ובמקום קסום שוכן המוזאון האתנוגרפי הפתוח של לטביה. המוזיאון משחזר את החיים של פעם ומומלץ להקדיש לו מספר שעות.

 

במרחק של כחצי שעת נסיעה מריגה נמצא מפרץ ריגה, בעל קו החוף אליו מומלץ להגיע בקיץ. העיר יורמולה (Jurmala), היא עיר קיט עתיקה הטובלת בירוק, בעלת חוף ים, מדרחוב עם חנויות ובתי קפה, בתי מלון, מעיינות מרפא ומרחצאות ספא וגם אטרקציות לילדים כגון פארק מים גדול והפארק הלאומי קמרי (Kemeri  ) לחובבי ציפורים ועופות מים.

 

דרומית לריגה, שוכן אזור זמגאלה (Zemgale) המישורי בעל הארמונות, המבצרים והאחוזות בהם כדאי לבקר. אזורים אלה נחשבים לעשירים בגלל גידולי התבואה המוצלחים שלהם תודות לנהרות המזינים את השטחים באזור.

 

העונה המומלצת לביקור בלטביה היא עונת הקיץ (יוני-אוגוסט) כשמזג האוויר נוח וניתן ליהנות מפעילויות בחיק הטבע. יחד עם זאת יש להצטייד תמיד במטריה ובמעיל גשם כי גם בקיץ יורד כאן גשם והלילה קריר. במידה ותחליטו להגיע בחורף הצטיידו בהתאם היות ומזג האוויר קר מאד וגשום. 

 

 

 

 

 

 

destinations:country-destinations