נורבגיה

נורבגיה רחבת הידיים ועמוקת הפיורדים, ארץ הויקינגים הצפונית, היא המדינה הפופולארית ביותר בסקנדינביה. כל מרכיבי האדם והטבע חברו כאן יחדיו, ולכם לא נותר אלא ליהנות, והרבה!

 

הרי נורבגיה ואגמיה, הערים המדיאווליות המרתקות, אתרי הסקי והמסלולים לטיולים רגליים, כל אלה פזורים לאורכה ולרוחבה של הארץ. הכבישים המתפתלים בין ההרים ולאורך הפיורדים עוברים במנהרות ועל גשרים רבים, ויחד עם מסילות הרכבת ונתיבי המעבורות הם מקשרים בין שלל האתרים והאטרקציות.

יופייה המדהים של ארץ זו והחביבות של הנורבגים, עושים את הביקור כאן ללא פחות ממושלם.

 

נורבגיה שוכנת בחלק המערבי והצפוני של חצי האי סקנדינביה. מצפון לה-האוקיינוס הארקטי, ממערב-הים הנורבגי, מדרום הים הצפוני ומצר סקאגרק (Skagerrak), ממזרח שבדיה ומצפון מזרח- פינלנד ורוסיה. קו החוף הארוך והמפותל שלה, מפורץ בפיורדים מרהיבים  וכשני שליש משטחה הוא רמות והרים.

 

העונה המומלצת לביקור בנורבגיה היא האביב (מאי-יוני). הפשרת השלגים, הפריחה הססגונית והחיוך הנורבגי שלאחר החורף הארוך והקר הם חוויה. גם חניוני הקמפינגים מפשירים ועדיין אינם מוצפים.  הקיץ מומלץ אף הוא בעקר בשל אורך היום (24-16 שעות אור) וחום המים בפיורדים ובאגמים. מתקני התיירות פתוחים אך זו העונה העמוסה ביותר ויש להביא זאת בחשבון. הסתיו (ספטמבר-אוקטובר) מומלץ לשונאי הצפיפות. רוב התיירים כבר שבו לבתיהם, מזג האוויר מתקרר קצת והיום מתקצר, אך השלכת...מופלאה!

 

אזורי הטיול הקלאסיים בנורבגיה הם אוסלו (Oslo) וסביבותיה, ברגן ((Bergen וחבל הפיורדים, טרונדהיים (Trondheim ) והצפון הרחוק.

 

אוסלו יושבת-רוכבת על פיורד אוסלו במעיין קשת עצומת מימדים, והפיורד נשקף כמעט מכל חלון בעיר. אוסלו היא כרך ענק והיא משתרעת על פני הרים ועמקים הטובלים ביערות ובשדות מרעה. מקצת משכונותיה ומוזיאוניה מרוחקים ממרכז העיר, אך זה אינו פוגם בהוויה הצעירה והתוססת שלה. אוסלו היא עיר של מוזיאונים, יותר מ-20 מוזיאונים יש בה ורק מיעוטם שוכן באזור המרכז. מרכזה של אוסלו הוא ערבוביה הומה של רחובות, כיכרות ובניינים ופרבריה הנישאים למרחקים ולגבהים משרים רושם של ישוב כפרי ענק. הפרלמנט הנורבגי (סטורטינגט), הממשלה, וארמון המלוכה יושבים באוסלו. במידה ותיתהו, במרכז נובל לשלום הממוקם באוסלו קבלו מנחם בגין ואנואר סאדאת ב-1978, ויצחק רבין ושמעון פרס יחד עם יאסר ערפאת בשנת 1994 פרס נובל לשלום.

 

ברגן, בירת חבל הפיורדים והעיר השנייה בגודלה בנורבגיה מייצגת נאמנה את אופיים ויופים של העם והנוף הנורבגי. העיר שוכנת במיקום פנטסטי בין ההרים והים, והאווירה ההרמונית השורה בה מיוחדת ונינוחה. ברגן שמשה מאז ומתמיד אחד מנמליה החשובים של סקנדינביה והיוותה גשר בין העולם לבין העיר, הנמל ושוק הדגים הססגוני משמשים עדות לכך. בברגן מספר אטרקציות בולטות כגון בריגן (Bryggen) מתחם בתי העץ העתיקים של הסוחרים הגרמנים שהוכרז כאתר מורשת עולמית בשנת 1979, המוזיאון ההאנסיאטי,  העיר העתיקה, ומגדל רוזנקרנץ (Rosenkrantz Tower).

 

מברגן ניתן לצאת לטייל לכל כיוון שהוא. המבקשים לראות את הפיורד היפה ביותר, משימה קשה עומדת בפניהם היות והאימרה "ראית פיורד אחד ראית את כולם" אינה מקובלת כלל על הנורבגים. יחד עם זאת מומלץ להתמקד בטיול בפיורד אחד או שניים. אחד התענוגות הגדולים ביותר בהתבוננות בפיורד הוא לעמוד זמן-מה במקום אחד, להביט סביב וליהנות מעוצמת הטבע האדירה.

 

הפיורדים הבולטים הם פיורד הרדנגר (Hardangerfjord) בדרום, סוינה-פיורד (Sognefjord) במרכז, נורד-פיורד (Nordfjord) בצפון ומעט צפונה לו- הגיררנגר (Geiranger) והרומסדל (Romsdall).

 

חבל נורלנד (Norrland) שבצפון נורבגיה, בעל ניגוד פנטסטי בין האיים לבין קו החוף, ובין מסות ההרים והקרחונים המצויים בגבול עם שבדיה לבין העמקים, האגמים והפיורדים. כל אלה עושים את הטיול בחבל ארץ זה לחוויה מרתקת ומרהיבה.