פולין

רפובליקת פולין שוכנת במרכז אירופה הקלאסית, כשממערב לה גרמניה, בדרום היא גובלת בצ'כיה וסלובקיה, ממזרח אוקראינה ובלארוס, ומצפון – הים הבלטי ורוסיה. אלף שנים קיימת המדינה, ובמאה ה-16 היתה אחת החזקות ביותר בעולם, אך עברה שרשרת תהפוכות טראגיות שינו את פניה – עד לשיא האיום של מלחמת העולם השנייה. ואולם, פולין מתמחה בלהמציא את עצמה מחדש ולקום מהאפר: כיום זו מדינה מודרנית ביותר שהיא אחת היפות והמרשימות ביותר באירופה, יש אומרים בעולם כולו. ערים מתקדמות עם ארכיטקטורה מגוונת וכובשת, פארקים נרחבים, ושטחי יערות ואגמים קסומים בצפון המדינה יכבשו כל סגנון ויספקו כל מבקר.  

 

פולין היא דמוקרטיה פרלמנטרית, בעלת כלכלה חזקה – השישית בגודלה באיחוד האירופי; שורשיה בתחום החקלאות, שעדיין מהווה נתח משמעותי מאוד מהשוק המקומי, מה שמאפשר הוזלה של מוצרי יסוד רבים ומשחק לידי תיירים; פולין מציעה שלל פינוקים מודרניים, ובמחירים נגישים יותר ממדינות אחרות סביבה. השילוב בין יופיה המגוון, מיקומה המצוין והמחיר הידידותי הפך את פולין לאחת המדינות הכי מתוירות בעולם – ורוב המבקרים מגיעים מגרמניה הסמוכה, מדינה שבעצמה נחשבת לאחת היפות והמזמינות ביותר.  

 

האקלים הפולני קצת מבלבל: הקיץ חם ונעים ויכול בקלות להגיע ל-30 מעלות, לא טיפוסי במיוחד למרכז אירופה, בעוד החורף קר מאוד ובצפון יכולות הטמפרטורות לרדת אל מתחת לאפס. אבל זה אומר שיש בה גם מסלולים נאים לחובבי הטרקים, גם מאות אתרי סקי, וגם נקודות ספורט ימי – שילוב לא שגרתי ומעניין.  

 

לפולין תרבות עשירה ביותר: בימי הביניים נבנו בה טירות מפוארות מרהיבות, שספגו מתקפות של הצבא המונגולי ויכלו להן. אפשר לראות אותן גם בבירה ורשה ובקרקוב המהממת – אך גם בכל רחבי המדינה. שתי הערים הללו הן פנינות אמיתיות: ורשה נחשבת ללב התרבותי של פולין, עם המוני מוסדות אקדמיים, מוזיאונים היסטוריים ואמנותיים, בתי אופרה, הופעות וכמובן מרכזי קניות גדולים ומתקדמים במיוחד. תמצאו בה גם כנסיות עתיקות וארמונות, וגם נקודות היסטוריות מימי מלחמת העולם השנייה - אתרי מורשת והנצחה לקהילה היהודית ששגשגה בה עד פלישת הנאצים. קרקוב היא הלב ההיסטורי: היא שמרה על יופיה הייחודי עוד מימי קדם, כשבליבה קתדרלות, ארמונות, מוזיאונים ונכסי תרבות רבים אחרים שלוקחים את המבקר למסע בזמן. גם כאן תמצאו מסעדות מעולות, קניונים ואטרקציות לכל המשפחה.  

 

לצד שתי הגדולות, נמצאות בפולין עוד ערים ששווה להכיר אינטימית: למשל ורוצלב ששוכנת בדרום מערב המדינה, והיא עיר סטודנטים כיפית ומלאת חיים שבליבה עובר נהר האודרה היפיפה; גדנסק הנינוחה והנעימה שבצפון, אשר טובלת במימי הים הבלטי, ומלאה נכסים היסטוריה מודרנית; עיר הסקי זאקופנה שמלאה פעילות חורפית ואווירה אירופית קלאסית ועוד. מי שיקח רכב וייסע בין הערים יגלה את יופיה המגוון של הארץ: אגמים נוצצים, יערות בסגנון סרטי דיסני, כפרים חקלאיים מתוקים ועוד יחייכו אליכם מן החלון.  

 

פולין מומלצת במיוחד לתיירים מישראל, ולא רק בגלל החשיבות העצומה של ביקור בתחנות מורשת היסטוריות מימי השואה; הנופים והמחירים, המגוון והאווירה המקומית הם מזמינים ונעימים, ומציעים חוויה עשירה ומיוחדת.