קטאר

אמירות קטאר היא מדינת חצי-אי זעירה ערבית-מוסלמית, השוכנת בצפון מזרח חצי האי ערב לחופי המפרץ הפרסי. זוהי מדינה עשירה כקורח ומרתקת, בעלת ניגודים קיצוניים המשתלבים זה בזה בצורה מופתית. מצד אחד מדובר במדינה מודרנית ומתקדמת ומנגד זוהי מדינה מוסלמית שמרנית המתנהלת על פי חוקי השריעה. בין רחובותיה תוכלו לראות יצירות מופת ארכיטקטוניות וגורדי שחקים מרשימים לצד מסגדים ומבנים ישנים, קניונים יוקרתיים ונוצצים לצד שווקים מסורתיים,  אנשים הלבושים בביגוד מסורתי שמדברים במכשירי טלפון ניידים הכי מתקדמים שיש, ומסעדות גורמה מודרניות ולצידן מסעדות קטאריות המגישות אוכל מסורתי.

 

לאורך השנים ידעה קטאר מספר כיבושים. בשנים 1914-1871 נכבשה ונשלטה על ידי העות'מאנים ולאחר מכן הפכה למדינת חסות של בריטניה. בשנת 1971 הכריזה על עצמאותה ומאז היא מונרכיה אבסולוטית שעומד בראשה בית א-ת'אני, צאצאיו של מי שהקים את קטאר בשנת 1868. שליטה הוא נסיך, תואר העובר בירושה. שנים רבות היתה קטאר מדינה קטנה ואפרורית שתושביה התפרנסו מדיג, משליית פנינים ומרעיית גמלים אך מאז שהתגלו בה שדות הנפט ומרבצי הגז הטבעי, הפכה קטאר לאחת המדינות העשירות בעולם.

 

רמת החיים בקטאר גבוהה כתוצאה מההכנסות הגבוהות ממכירת הנפט ומיצוא הגז הטבעי וזה מתבטא בכל תחומי החיים - בשרותי בריאות חינם, בחינוך איכותי חינם החל מגיל הגן ועד סיום הלימודים האקדמיים, בחשמל חינם, בעובדה שתושביה אינם משלמים מיסים, בפיתוח תעשיה, בבעלות על תחנת הטלוויזיה אל-ג'זירה בעלת המוניטין של מקור חדשות ללא צנזורה, ובתנופת בניה חסרת תקדים.

 

קטאר היא מדינה מדברית וצחיחה בעלת אקלים חם ויבש. נובמבר-אפריל הם החודשים המומלצים לביקור, בשאר החודשים לוהט. הטמפרטורה הממוצעת בחודשי החורף היא 12 - 21 מעלות צלזיוס ויש היצע רחב של פעילויות בתקופה זו.

 

קטאר מפורסמת בחופיה היפים במערב בהם משפחות יוכלו ליהנות מספורט ימי ולנפוש באזורי הקמפינג וגם לדהור על החולות ברכב 4×4 בשמורת הטבע חור אל עדאיד (Khor Al Adaid). השמורה נמצאת דרומית לדוחא ובעלת דיונות חול המקיפות מפרצון ויוצרות מחזה נדיר בו הים מגיע עמוק ללב המדבר. באזור ניתן גם לנסוע בטרקטורונים, לרכב על גמלים או לצאת לטיולי ספארי בדיונות החול הזהובות. אטרקציה אפשרית נוספת היא צפיה במירוצי גמלים המתקיימים במסלול מרוצי הגמלים אל שאהניה (Al Shahaniya)  כ-40 דקות נסיעה מערבה מדוחא, שם מתקיימות תחרויות גמלים בעונת התיירות.

 

דוחה (Doha) הבירה, היא העיר הגדולה בקטאר בה מתגוררת מרבית אוכלוסית המדינה. העיר משלבת בין סטנדרטים אירופיים מערביים לבין תרבות ערבית מסורתית והיא הוגדרה בשנת 2014 כאחת משבע ערי הפלא החדשות של העולם. בעיר טיילת יפה (הקורניש של דוחא), אי מלאכותי (פרל קטאר), שוק אותנטי, מבחר מוזיאונים, קניונים נוצצים, גורדי שחקים, וסצנת אוכל מפותחת.

 

קטאר לא שכחה את שורשיה ותוכלו למצוא במדינה אתרים המשמרים את מסורתה. במרכז דוחא נמצא שוק ווקיף (Souq Waqif) אחד השווקים העתיקים, המוזיאון הלאומי של קטאר, המוזיאון לאמנות איסלאמית, מסגד הזהב וגם האתר הארכיאולוגי א-זובארה (Al Zubarahבצפון מערב קטאר בו נמצאו חורבותיה של עיר מסחר מפורסמת שנחרבה ב-1811. המבצר הנטוש שמור להפליא ובתוך החדרים ששימשו בעבר כצריפים לחיילים יש תערוכת כלי חרס וחפצים נוספים .

 

קטאר, כמדינה דתית, מקפידה על כללי התנהגות שכדאי להכיר בטרם ההגעה למדינה. באשר ללבוש, אסור ללכת בלבוש חשוף כתפיים וברכיים ויש להימנע מללכת עם מחשופים.  כמו כן, אסור להביע חיבה, להתנשק ולהתגפף בפומבי ולא תמיד מותר להחזיק ידיים. לא מקובל לשתות אלכוהול ברחוב והחקיקה הנוגעת להפרת העניינים הללו חמורה. חשוב לשמור על הכללים כדי להימנע ממצבים לא נעימים.

 

destinations:country-destinations