בלגיה

בלגיה היא בעצם, כל מה שטוב באירופה הקלאסית, באריזה קטנה ונגישה. היא המרכז הרב-תרבותי הזוהר של היבשת, מדינה קטנה אך חשובה ביותר – ולא רק בגלל השוקולד הכי טוב בעולם והבירות הכי מפורסמות. לבלגיה היסטוריה עשירה ומרתקת, שקשורה למיקום האסטרטגי שלה בין גרמניה, צרפת והולנד. גם כיום היא מהווה נקסוס קריטי, כשבבירתה בריסל יושבת בירת האיחוד האירופי כולו. הרבה הפתעות מכינה בלגיה לתיירים, בין אם הם מחפשים חופשה קלאסית, או מחפשים אקשן והרפתקאות.

 

פדרציית בלגיה היא מונרכיה חוקתית דמוקרטית, בעלת כלכלה חזקה מאוד שנשענת על מסחר. רמת החיים גבוהה ביותר והאוכלוסייה נינוחה ושבעה ומסבירת-פנים. תיירות תופסת חלק גדול יותר ויותר מכלכלת המדינה, כמעט מבלי שתתאמץ: אנשים פשוט אוהבים את האווירה הנינוחה, הרחובות הנקיים והמסודרים, ואת המגוון המפתיע של החוויות שמשתנה מעיר לעיר. מאז זכתה בעצמאותה מידי הצרפתים במאה ה-17 שמרה בלגיה על ניטרליות וטיפחה תרבות של פתיחות ושיתוף פעולה.

 

זאת, בין היתר בשל הגאוגרפיה שלה: בלגיה מישורית ברובה, עם קצת גבעות במרכזה והתגבהות הררית רק בדרום-מערב המדינה, באזור הארדנים; זה אומר שצבא פולש יוכל לנוע בה די בקלות. כיום מספקת הגאוגרפיה הבלגית הזדמנויות לתיירים: אפשר לנסוע בין יערות קסומים שנראו כאילו נלקחו מציורים קלאסיים, אגמים פסטורליים, גבעות ירוקות ולהגיע להרי הארדנים לחוויות סקי ופינוקים אלפיניים. האקלים ממוזג, כשהחורף קר בסגנון אירופי, אך מתון ביחס לשכנות ממזרח, והקיץ קריר ומעונן למדי.

 

ערי בלגיה משלבות פינוקים מודרניים מתקדמים, שופינג וחוויות טכנולוגיות עם סגנון אירופי קלאסי – הטירה של היפיפייה הנרדמת פוגשת את חנות אפל. בריסל היא המרכז התרבותי שמשלב קוסמופוליטיות עם סגנון מקומי מיוחד, שמתבטא בריבוי המוזיאונים והתרבות, בדגש על ציור, קומיקס ואמנות פופולרית. הארכיטקטורה שלה נעימה ומסודרת, ובלילות היא לובשת פני עיר בילויים תוססת, שמושכת מבקרים מכל אירופה; ברוז' שבקרבת החוף נראית כאילו הקפיאה את הזמן: חלקיה העתיקים נראים בדיוק כמו בימי הביניים, כמו סט של סרט דיסני, וכולה טובלת בירוק ומלאת תעלות מים פוטוגניות; אנטוורפן שבצפון היא לא רק בירת היהלומים העולמים אלא גם עיר של אמנים ויוצרים, שנחה על גדת נהר מקסים ומלאה מבנים מפוארים; נאמור שבקרבת הארדנים מוקפת פארקים ומלאה באתרים היסטוריים מיוחדים; ולייז' שבמזרח שמרה על אלמנטים צרפתיים בולטים וזה מתבטא היטב בקולינריה, אווירה ותרבות.

 

לרוב, לא תצטרכו יותר משעה נסיעה כדי להגיע מעיר אחת לשכנתה, בשל תשתיות תחבורה נהדרות – והדרכים יפות וטובלות בירוק. מי שמחפש חוויית טבע יוכל לקחת קרוואן או להגיע לאתרי הנופש שבקרבת אגמים ונהרות, כשבין הגבעות מציצות טירות והיערות נראים כאילו עדיין לא נכבשו בידי האדם.

 

המסעדות בבלגיה משלבות אלמנטים צרפתיים וגרמניים, אוסטריים והולנדים בצורה הכי כיפית שאפשר: המנות הן בגודל של מנות גרמניות, אך באיכות צרפתית לכל דבר. ילדים יאהבו את כל מוזיאוני הקומיקס והאתרים המוקדשים לדרדסים, גני החיות והאקווריומים העירוניים, פארקי השעשועים וגם בילויים פחות רגילים כמו נסיעה ברכבת קיטור, סיורי מערות וטירות עתיקות, וכמובן כל סדנאות השוקולד שאפשר להעלות על הדעת.