שבדיה

שבדיה ((Sweden, הגדולה במדינות סקנדינביה, היא פנינת תיירות אמיתית. שבדיה התברכה במרחבים עצומים של טבע ירוק עם יערות-עד ואגמים רבים, איים בשפע, נופים דרמטיים וערים מודרניות ויפות. האיזון בין הנוף הטבעי והנוף העירוני נשמר במדינה יותר טוב מבכל ארצות סקנדינביה. הנוף הפראי של אזור המרכז והצפון על שמורות הטבע שלו, מתמתן בהדרגה עד לשטוקהולם וסביבתה, שם שולט נוף המישורים והאגמים. כל אלה מספקים רקע נפלא לחופשה מדהימה.  

                         

מולדתם של בילבי בת גרב ונילס הולגרסן, להקת אבבא וסדרת הטלוויזיה "הגשר", גובלת בפינלנד בצפון, בדנמרק בדרום, בים הבלטי ובמפרץ בותניה במזרח ובנורבגיה במערב. לשבדיה אלפי איים, שהגדולים ביניהם הם גוטלנד (Gotland) ואולנד (Öland).

 

יש המתייחסים לשבדיה כארץ שבעייתה היחידה היא היותה נטולת בעיות. ארץ שכולה שלווה והרמוניה, עיניים תכולות ושיער בלונדיני. קשה להפריך אמונות אלה, אך די להציץ ולבחון את תולדות המקום, כדי להבין שלא ביום אחד קרה הדבר. מלחמות רבות עברו על ארץ זו, שממנה יצאו הויקינגים לכבוש את ערי אירופה ואסיה ובסופו של דבר מצאו עצמם במשך שנים רבות תחת שלטון דני. לאחר שנים רבות של מאבקים וסכסוכים אלימים אכן הגיעה שבדיה אל המנוחה והנחלה, ומדיניות הרווחה המתקדמת שלה בנוגע לזכויות אדם וחברה הביאה אותה להישגים תרבותיים וכלכליים גדולים. כיום שבדיה היא מהמדינות העשירות באירופה, ליברלית ומתקדמת.

 

שבדיה נחלקת לשלושה אזורים גיאוגרפיים: נורלנד (Norrland) ארץ הלאפים, החבל הצפוני בו יושבים רק כ-20% מהתושבים, סוויאלנד (Svealand) החבל המרכזי שלחופו שוכנת שטוקהולם (Stockholm ) וייטלנד (Götaland) החבל הדרומי בו מתרכזת מרבית האוכלוסייה, תודות לזרם הגולף החמים באוקיינוס האטלנטי שבזכותו מזג האוויר נוח. באזור זה רמות מיוערות, מישורים פוריים, אגמים וביצות.

 

שטוקהולם (Stockholm) היא ללא ספק אחת היפות שבערי העולם. הכל כאן יפה - נופיה המרהיבים של העיר וסביבתה, הארכיפלג, האגמים והתעלות, הגשרים, הבניינים, הארמונות המדהימים למראה, היערות שבלב העיר, והעיר העתיקה – גמלה סטאן (Gamla stan). תמונה או תאור לא יוכלו להעביר את היופי והאווירה הנסוכים על רחובותיה. עשרות המוזיאונים המצויים כאן, מדרחובי הקניות ומאות החנויות, בתי המלון, המסעדות ומועדוני הלילה, הפארקים, האסתטיקה והניקיון וחביבותם של התושבים, עושים ביקור בעיר זו לחוויה אמיתית.

 

גטבורג (Göteborg) היא העיר השנייה בגודלה בשבדיה ובעלת הנמל הגדול ביותר בסקנדינביה, הקשר והגשר אל המערב. השדרות הרחבות, בנייני הענק והתעלות המבתרות את מרכז העיר נעשו סימן ההיכר המובהק ביותר שלה. גטבורג היא מקום ייצור מכונית הוולוו היוקרתיות, במוזיאון וולוו שבעיר תוכלו להתרשם מההיסטוריה של המותג.

 

גוטלנד (Gotland) הוא האי המועדף על תושבי שטוקהולם לבילוי ונופש. מזג האוויר הנוח, הקרבה ליבשה מחד והניתוק של אי בלב ים מאידך, משכו כבר את הקדמונים לבנות כאן ערים, כפרים ועשרות כנסיות. בשל מראות אלה, בתוספת פריחת הוורדים המפורסמת של האי,  לגמרי ברור מדוע השטוקהולמים נוהרים לאי ברבבותיהם.

 

מצפון וממזרח לגטבורג משתרע אזור נרחב ובו אלפי אגמים בכל הגוונים והגדלים. אזור רווי מיסתורין ופולקלור זה יושב לפני כ-4,000 שנה ונחשב כמולדתם של הגותים, שבטי הברברים ששמם יצא לשמצה באירופה בתקופת שקיעתה של האימפריה הרומית. מורשתם היא הדומיננטית ביותר מבין התרבויות שמהן התגבשה שבדיה. אזור האגמים הוא המיושב ביותר בשבדיה ורבים מכנים אותו ערש התרבות השוודית.

 

מזג האוויר בשבדיה בעל קיץ סביר, חורף קר מאד ושתי עונות מעבר. בקיץ זורחת השמש שעות רבות ובחלקה הצפוני של המדינה היא אינה שוקעת כלל בחודשים יוני ויולי. במידה ותגיעו בחודשי הקיץ, יש מצב שתוכלו לחזות ב"שמש חצות". בחורף צונחות הטמפרטורות אל מתחת לאפס והשמש אינה מאירה כלל בחודשים דצמבר וינואר.