סלובניה

סלובניה נחשבת לעשירה והמפותחת ביותר ממדינות יוגוסלביה לשעבר, ומי שמכיר יודע שהיא אוצר בלום של הזדמנויות לתייר הישראלי. תמצאו בה נופים נפלאים וטבע בתולי שעדיין לא נשטף בהמוני מבקרים, אגמים קסומים, אתרי סקי ואפילו ליובליאנה הבירה, העיר הכי גדולה מפורסמת שלה, שומרת על אווירה כפרית ונינוחה. 

 

סלובניה היא רפובליקה נשיאותית שכלכלתה נשענת על שירותים כמו רוב אירופה ולא על חקלאות – וענף התיירות צומח בה במהירות כבר שלושה עשורים. בהתאמה, תמצאו בה שלל אטרקציות מודרניות ותשתיות שמתאימות לקהל עולמי רעב וביקורתי, שמחפש מוזיאונים טובים, מסעדות מעניינות, וכמובן בילויים למשפחות עם ילדים. סלובניה גובלת בהונגריה בצפון מערב, בקרואטיה בדרום ובמזרח, באוסטריה בצפון ובאיטליה במערב – וזו שכונה נהדרת לשבת בה, מבחינת השפעות תרבותיות, אמנותיות וקולינריות. כמו כן, יש לה מוצא לים האדריאטי, והחופים שלה נחשבים למבוקשים מאוד – בעיקר פיראן, איזולה ופורטורוז.  

 

האקלים הסלובני מגוון: הצפון קר וסוער, בעוד במרכז, בדרום ובצפון מזרח המדינה יש מזג אוויר ים תיכוני, אם כי עדיין קר יותר מאשר באגן הים התיכון. כחצי משטח המדינה מכוסה יערות עבותים שמזכירים סצנות מסרטי וולט דיסני, ביניהם טירות עתיקות ואגמים רבים. המפורסם ביותר הוא אגם בלד היפיפה, שממש נראה כאילו נולד לדגמן על גלויות. תיירים רבים נוהגים לצאת לטיולי טבע ונוף כדי לספוג את יופיה המתפרץ של סלובניה, תוך ביקור בכפרים קטנטנים אותנטיים ובהם בתי מלאכה מסורתיים. חובבי הטיול העירוני יתאהבו בליובליאנה, שמעוצבת בשילוב סגנונות, בעיקר בהשפעה אוסטרית. בעיר שלל מרכזי קניות ומוזיאונים, פסטיבלים מוזיקליים וגלריות פופולריות. כמו כן, בעיר טירה קלאסית מימי הביניים, כנסיות וגם מסעדות וחיי לילה פעילים ביותר.