בולגריה

בולגריה משלבת נופים שונים מאוד, תאי שטח מגוונים ושלל אטרקציות לתייר הסקרן – בין אם מתחשק לו ליהנות מעיר תוססת ומלאת חיים, ליהנות מטבע בתולי ומרשים, לעשות ספורט או סקי, או להירגע על חוף והכל באותה המדינה. היא שוכנת בחצי האי הבלקני ממערב לים השחור, כשמצפון לה רומניה, מדרום יוון וטורקיה, וגבולה המערבי נושק למקדוניה הצפונית ולסרביה.  

 

בולגריה עצמה היא רפובליקה דמוקרטית שעברה שלל תהפוכות היסטוריות; במאה התשיעית צמחה בה מעצמה אזורית ששלטה בטריטוריות נרחבות, ובהמשך נכבשה בידי הביזנטים, העות'מנים, הרוסים ולבסוף סופחה לבריה"מ. עם שחרורה, החלה בשיקום כלכלי ארוך, במרכזו מעבר מהתבססות על חקלאות לתעשייה – והשקעה משמעותית בתיירות.  

 

האקלים הבולגרי ממוזג, ומשלב אלמנטים אירופיים ושל המזרח התיכון: הקיץ דומה לשל ישראל אם כי פחות חם, בעוד החורף קר ומורגש ביותר, והגשמים יורדים בעיקר בחודש יוני. שני רכסים גדולים חותכים את בולגריה לרוחבה -הרי הבלקן והרי רודופי, ובהם פסגות מושלגות ונוף אלפיני מהמם, אותו יעריכו במיוחד חובבי הסקי. בין שני הרכסים נמצאת השפלה התראקית, שיורדת מזרחה ממש עד לים, ובה שדות חקלאיים, נהרות מתפתלים, חורשות ויערות. בצפון המדינה עובר נהר הדנובה המרהיב והפסטורלי, המפורסם בעולם.  

 

בבולגריה כפרים קטנים רבים, אותנטיים ומסורתיים, שמשמרים אורחות חיים של עידנים רחוקים ותענוג לבקר בהם. אך מוקדי המשיכה העיקריים הן הערים המבוקשות של המדינה. הבירה סופיה משלבת ארכיטקטורה אירופית קלאסית עם סממנים מימי השלטון הסובייטי, סביבם שלל מוזיאונים ואנדרטאות, מסעדות ופארקים, כנסיות ומרכזי קניות; בנסקו היא עיר הסקי המהממת, עשויה מבני אבן עתיקים, שכמעט מסתירים את התשתיות המתקדמות שהיא מציעה לחובבי השלג; ורנה שלחופי הים השחור אשר משובצת חופי רחצה נהדרים, מלונות, פאבים, מועדונים ומסעדות משובחות; וישראלים הכי אוהבים את בורגס, אף היא עיר חוף, שמשלבת גם פארקים ועיר עתיקה נאה.  

 

משפחות יהנו מפארקי שעשועים, פארקי מים וספורט אתגרי, סיורים בכפרים מסורתיים, גני חיות ועוד – וחובבי קניות יתענגו על השווקים והקניונים, בהם מחירים מאוד משתלמים ביחס לשאר אירופה. אבל אין תייר שנוסע לבולגריה ולא מדבר על האוכל: מפגש תרבויות של אלפי שנים הוליד הרבה שילובי טעמים ומתכונים, תבשילים וסגנונות שיקסמו לכל חך.