בליז

בליז, היא מדינה מגוונת בעלת טבע מפעים, אתרי צלילה ושנירקול מהיפים בעולם, מורשת היסטורית מפוארת, תרבות קריבית המשולבת עם תרבות מדינות מרכז אמריקה, עולם חי וצומח עשיר, ואנשים מקסימים. מדובר במדינה קטנה ובעלת אווירה נינוחה, שאינה ממוסחרת, קלה לניווט, וכיף לטייל בה.

בין אם תרצו לצלול, לזחול במערות, לשוט בקאנו במנהרות תת-קרקעיות, לגלוש רוח, לרכב על סוסים, לצאת לטרקים מרהיבים או לצפות בחיות בר נדירות- ביקור בבליז הוא הרפתקה אמיתית.

 

בליז שוכנת בחוף הצפון מזרחי של מרכז אמריקה, דרומית לחצי האי יוקטן, על חוף הים הקאריבי. היא גובלת בים הקריבי במזרח, בגואטמלה במערב ובדרום ובמקסיקו בצפון-מערב צפון המדינה הוא בעיקר ביצות,  בחלקו יערות גשם פראיים, ובדרום שוכנים הרי המאיה.

 

בליז, שהייתה ידועה בשם הונדורס הבריטית עד 1973, הייתה המושבה הבריטית האחרונה ביבשת אמריקה. תודות לכך, השפה העיקרית המדוברת בה היא אנגלית. את עצמאותה השיגה בספטמבר 1981 והפכה למדינה בחבר העמים הבריטי.

 

הזמן הטוב ביותר לבקר במדינה הוא בעונה היבשה בחודשים ינואר-מאי, למרות שכבר בנובמבר הגשמים מתמעטים, אך יש לבדוק בהתאם לאזור בו מעוניינים לטייל. העונה הגשומה נמשכת מיוני עד דצמבר, אך אפשר להגיע עד תחילת אוגוסט.

 

מרבית התיירים מגיעים לכאן כדי לצלול בשונית המחסום השנייה בגודלה בעולם. שונית המחסום (Barrier- Reef) בעלת ים צלול, יותר ממאה סוגי אלמוגים וכחמש מאות מיני דגים טרופיים, מערות תת-ימיות, והחור הכחול הגדול, והיא מהווה גן עדן לצוללנים ולחובבי השנירקול. הכפר התוסס פלסנסיה מהווה בסיס ליציאה לטיולי הצלילה בשונית המחסום.

 

מזרחית ליבשת מצויים איים קטנטנים המכונים קייס, בהם אמברגריס קיס (Ambergris Caye) האי הגדול המושך את מרבית המבקרים. באי חופים מרהיבים, חיי לילה תוססים ושלל אטרקציות. סמוך לאי נמצאת השמורה הימית הול צ'אן (Hol Chan Marine Reserve) הנחשבת לאחד מיעדי הצלילה והשנירקול המוצלחים ביותר. אי נוסף פחות ממוסחר הוא קי קוקר ((Caye Caulker שרבים נשבים בחופיו היפים ובאים אליו לתפוס שלווה.

 

בפנים הארץ, רשת פארקים, שמורות ואזורים מוגנים המשמשים מקלט לחיות בר. שמורת הטבע מאונטיין פיין רידג' (Mountain Pine Ridge) השוכנת בהרי המאיה, היא אחת השמורות היפות ביותר בבליז. שמורה נוספת היא שמורת קוקסקומב (Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary) בדרום שהוקמה במטרה להגן על חיות הבר המיוחדות ובעקר היגוארים. בצפון המדינה נמצאת שמורת הבבונים (Community Baboon Sanctuary) ולא רחוק ממנה שמורת חיות הבר "העץ הכפוף"  (Crooked Tree Wildlife Sanctuary) הנמצאת באזור מוגן של אדמות ביצות טבעיות. השמורה נמצאת באזור ששמר על דרכי החיים המסורתיות הקריאוליות ובעלת מגוון ביולוגי עצום.

גן החיות של בליז הוא גן חיות יפהפה המתמקד בשיקום חיות בר ובחינוך סביבתי. הגן מעוצב בצורת ג'ונגל ומשמר מעל 200 זני בעלי חיים.

 

בליז היא גם ביתה של אחת התרבויות המרתקות בעולם – תרבות המאיה העתיקה. באתרים ארכיאולוגיים המתוארכים לתקופת הזוהר של המאיה (250-1000 לספירה) ניתן לראות מקדשי אבן גבוהים, קברים, הירוגליפים ומערות בהן ערכו המלכים טקסים והקריבו קורבנות לאלים שלהם. כמה מאתרים אלה הם אלטון הא (Altun Ha) שהיתה עיר חשובה,  אתר שונאנטוניץ (Xunantunich) במערב ששימש כמרכז טקסים, למאנאי (Lamanai) שבצפון הנמצא באזור יער גשם כשברקע שואגים קופים, המחוז הדרומי טולדו(Toledo) בעל הקברים, ההירוגליפים והמקדשים,  ואתר קאראקול ((Caracol הגדול בין אתרי המאיה ששימש כמרכז דתי ושלטוני ונמצא לא רחוק מהגבול עם גואטמלה,

 

בליז סיטי (Belize City) הבירה ההיסטורית והגדולה שבערי בליז, אמנם אינה עומדת בראש רשימת יעדי התיירות של בליז אך ניתן להקדיש לה יום ולצפות באדריכלות הקולוניאלית, לבקר בכנסיה האנגליקנית העתיקה סנט ג'ון, לטייל בפארקים, לחוש את האווירה האותנטית ולעלות על הגשר המסתובב המופעל באופן ידני ומחבר בין שני צידי העיר.