שוויץ

קונפדרציית שוויץ שוכנת במרכז אירופה, והיא מדינה אלפינית - עשירה בהרים מושלגים מהממים. היא גובלת בצרפת במערב, באיטליה בדרום, באוסטריה וליכטנשטיין במזרח ובגרמניה בצפון. בין ההרים של שוויץ עמקים גדולים, בהם אגמים שהם מהיפים והאהובים ביותר באירופה.  

 

כלכלת שוויץ הושפעה מאוד מהשטח שלה: אי אפשר להרים שטחי חקלאות נרחבים כשיש לך בעיקר הרים ואגמים, ולכן התמחו המקומיים במוצרים כשעונים ומכשור מכני, גבינות מיוחדות, משקאות אלכוהוליים וכמובן – השוקולד הכי מפורסם בעולם. והעולם לא הפריע לשוויץ לפתח את כל אלה: תא השטח ההררי היה כזה אתגר לכל צבא אפשרי, שהעם השוויצי פיתח את משלח ידו בשלווה – וכך גם פיתח תרבות ותיקה של דמוקרטיה, שיתוף פעולה וניטרליות. כיום מדובר באחת המדינות הכי יציבות כלכלית בעולם, בזכות התמחותה בתחומים כבנקאות וביטוח. היא מורכבת מ-26 קנטונים – מחוזות המתפקדים כמדינות בצורה דומה לארצות הברית. 

 

האקלים בשוויץ מאוד דינמי: בגלל שהמדינה נמצאת ממש באמצע היבשת, כל אזור בה מושפע מתאי שטח אחרים. ואולם, העונות מאוד מובחנות; למשל, בצפון יש חורף מושלג וסוער שמושפע מזרמי מרכז אירופה, בעוד במזרח ובדרום הוא הרבה יותר קל, מסוגים שונים ובמדרונות שונים. באביב המדינה מלבלבת ולובשת ירוק, ואפשר לראות פרות רועות, כמו בפרק מתוך היידי בת ההרים.  

 

בכלל, אף אחד לא רואה את נופי שוויץ ונשאר אדיש: מכפרים ציוריים שנראו כאילו נלקחו מאיזו גלויה או ציור אימפרסיוניסטי, דרך יערות צפופים קסומים ועד לעננים שלווים המשתקפים במימי האגמים הגדולים. המדינה גדושה באתרי סקי לכל סגנון ולכל כיס, בתי מלאכה זעירים שמזמינים מבקרים לחוות ולטעום, ואווירה כפרית חלומית ומיוחדת.  

 

ערי שוויץ מציעות כל טוב למבקרים. המפורסמת בהן היא ציריך, מרכז תרבותי ומסחרי מוביל, שמשלב ארכיטקטורה קלאסית ובנייה מודרנית, אווירה נינוחה של כפר עם חיים עירוניים מלאים, ואוסף מרשים של מוזיאונים, גלריות וסדנאות, חנויות ונכסים היסטוריים. הלב הקוסמופוליטי של שוויץ היא ז'נבה המרהיבה, בה נכסי תרבות והיסטוריה כמו כנסיות ומצודות עתיקות, לצד פארקים מהממים ומזרקת אגם ז'נבה המפורסם; לא בכדי קבע שם ארגון האו"ם את מקום מושבו. בצפון, על הגבול עם צרפת, נחה לה באזל – עיר המוזיאונים והאמנות, שהיא גם מרכז תעשייתי חשוב ששיחק תפקיד היסטורי מרתק לאורך השנים. ברן, הבירה המוניציפלית של המדינה, ניצבת בין שתי שמורות עצומות ועטופה בירוק; גם היא עיר קוסמופוליטית שמשלבת ישן וחדש, ושלל השפעות ססגוניות של תרבויות זרות. באמצע שוויץ תמצאו את לוצרן הרומנטית, עיר עתיקה מלאה תעלות, נהרות וגנים.