צ'כיה

צ'כיה היא אחד מיעדי התיירות הפופולאריים בעולם, ולא בכדי, מדובר ביעד המציע שפע נופי טבע ירוק, לצד היסטוריה מרשימה, אדריכלות מפוארת וסצנת תרבות מגוונת. במידה ואתם מחפשים יעד המספק חופשה נינוחה ורגועה - צ'כיה היא בדיוק המקום עבורכם!

עיירות שהשתמרו מימי הביניים, ערי ספא ציוריות, רכסי הרים מרהיבים, אגמים פסטורליים ושמורות טבע פראיות, מורשת יהודית מפוארת, תושבים אדיבים ואוכל נהדר - כל אלו הופכים את צ'כיה למוקד משיכה למיליוני תיירים מרחבי העולם וליעד אהוב במיוחד על התייר הישראלי.

צ'כיה ממוקמת במרכזה הגיאוגרפי של אירופה, וגובלת עם פולין בצפון, אוסטריה בדרום, סלובקיה במזרח ועם גרמניה במערב.
המדינה יושבת על שטחן של שתי טריטוריות עתיקות, בוהמיה (Bohemia) ומוראביה (Moravia), וכוללת גם חלק מאזור שלזיה (Silesia), אותו היא חולקת עם פולין. לאחר נפילת האימפריה המוראבית במאה העשירית, שלטו בצ'כיה ובסלובקיה האימפריה הרומית הקדושה ובית הבסבורג האוסטרי (Habsburg), אשר השפיע על התרבות, האדריכלות והמוסיקה בצ'כיה בצורה ניכרת.


במלחמת העולם הראשונה, עם תבוסתה של האימפריה האוסטרו-הונגרית, חתמו הצ'כים והסלובקים על הסכם פיטסבורג, בו החליטו להקים רפובליקה משותפת הנקראת צ'כוסלובקיה, בעלת משטר רפובליקני. בשנת 1989, לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי בצ'כוסלובקיה ב"מהפכת הקטיפה", נפרדו שוב שתי המדינות והפכו לרפובליקה הצ'כית ולסלובקיה.

בשנת 1993 הוקמה הרפובליקה הצ'כית כמדינה עצמאית בעלת שלטון פרלמנטרי דמוקרטי. כיום העבר הקומוניסטי של צ'כיה מורגש ככל שמתרחקים מהבירה פראג. הצניעות והפשטות המזרח אירופית הרווחת בעיירות ובכפרים מספקים מסע קסום בזמן המאפשר פסק זמן יקר מפז מהמרוץ האינסופי של חיינו וזהו סוד קסמה של ארץ זו. 
 

פראג, בירתה של צ'כיה, כונתה בידי הסופר מילן קונדרה "העיר היפה ביותר בעולם", וגם אם לא תהיה הסכמה פה אחד, אין אדם שיבקר בפראג, אחת הבירות הנהדרות באירופה, אשר יוכל להתעלם מהקסם שמשרה התערובת הייחודית של ארכיטקטורת ימי הביניים, המסורת האמנותית, והחיות הפוסט-קומוניסטית החדשה. כבמטה קסם מושכת אליה העיר מיליוני תיירים, הלהוטים לחשוף את אוצרותיה, אשר היו חבויים מאחורי מסך הברזל במשך שני דורות.
 

הנטייה הרווחת בקרב מרבית המטיילים היא לנסוע לפראג, אך אל לכם לטעות, צ'כיה היא ממש לא רק פראג ובמרחק נסיעה לא רב ממנה תוכלו לבקר בערים ציוריות נפלאות, באתרי מרחצאות נפלאים, ובמעיינות בעלי סגולות רפואיות שצ'כיה התברכה בהם. בין העיירות המומלצות נמנה את קרלובי וארי (Karlovy Vary) וברנו (Brno).
 

מזג האוויר בצ'כיה נוח יחסית, כשהחורף אומנם גשום ומושלג, אך ניתן בו לטייל. הקיץ נעים וחמים, אם כי הטמפרטורות לא גבוהות במיוחד ויש לקחת בחשבון שגם בעונת הקיץ לעיתים יורד גשם. עונת התיירות בצ'כיה מתקיימת בעיקר בחודשים יוני-אוגוסט, בה אתרי התיירות עמוסים והמחירים מעט עולים.