מצרים

מצרים, "מתנת הנילוס" כפי שתיאר אותה הרודוטוס, ההיסטוריון היווני, הייתה מאז ומתמיד יעד מרתק ומסקרן. ההיסטוריה של מצרים שזורה בהיסטוריה של העם היהודי עוד מתקופת האבות. יופייה הטבעי הייחודי והכנסת האורחים של תושביה משכו מבקרים מימים ימימה. מיקומה על ציר תנועה חשוב בין אפריקה, אירופה והמזרח התיכון, וריבונותה על תעלת סואץ, גרם לה להיות בעלת תפקיד אסטרטגי ברמה הבינלאומית.

 

שכנתנו הדרומית ממוקמת בפינה הצפונית־מזרחית של אפריקה, כשבצפונה חופי הים התיכון ובמזרחה חופי ים סוף. היא גובלת בצפון-מזרח בישראל ובעזה, בדרום בסודאן ובמערב בלוב. שטחה עצום, רובה ככולה מדבריות צחיחות ורק חלק קטן ממנה מיושב ומעובד. הנילוס, עורק החיים הראשי של מצרים, מתפתל וחוצה את המדבריות ומהווה מקור המים היחיד במדינה. רק כ-3% משטחה ניתנים לעיבוד ורובם נמצאים בעמק הנילוס והדלתא ולאורך תעלת המים המובילה מים מהנילוס לתעלת סואץ, ושם מתגוררים מרבית התושבים.

 

מדובר בארץ בה צמחה אחת הציוויליזציות המפוארות בעולם. הספינקס והפירמידות בגיזה, הקברים העתיקים של מלכי מצרים על תכולתם, פסלי הפרעונים,  מקדש אמון בכרנך הגדול בעולם, ההירוגליפים, ציורי הקיר בני אלפי השנים והמקדשים המרשימים בלוקסור שבדרום-מרכז המדינה משמשים עדות מרשימה לכך עד היום. מצרים מזמנת למבקריה טיולים באתרים היסטוריים ארכיאולוגיים אל נפלאות העולם העתיק, אך היא גם בעלת מקומות מרתקים נוספים הראויים לביקור.                                                                                                                                       

חצי האי סיני, הממוקם בחלק המזרחי של המדינה בגבול אסיה-אפריקה, מוזכר כבר בתנ"ך בסיפור יציאת מצרים ובמתן התורה במעמד הר סיני (בג'בל מוסא). חצי האי נכבש על ידי ישראל בשנת 1967 והוחזר במסגרת הסכמי השלום. המגיעים לאזור יוכלו ליהנות מחופים עצומים קסומים, אפשרויות צלילה מגוונות, שוניות אלמוגים מרהיבות, טיולים באזור, מבחר עצום של בתי מלון וסתלבט אמיתי.   

           

שארם א-שייח', עיר הנופש של סיני, הממוקמת בקצהו הדרומי של חצי האי, מציעה לנופשים חופשה אורבנית מפנקת עם מלונות פאר, שופינג, מסעדות וברים, מועדוני צלילה, מוזיאונים וכמובן ים תכול מהמם.

 

קהיר, העיר הגדולה ביותר באפריקה ובמזרח התיכון, היא כרך גדול עמוס, תוסס ואינטנסיבי. קהיר מורכבת מעיר עתיקה ועיר חדשה, כשקהיר החדשה, המכונה "הבירה המנהלית", בנויה בסגנון אירופאי מודרני עם בניינים רבי קומות ובה שוכנים מושב הנשיא והפרלמנט, המרכז הפיננסי, הדתי, הצבאי והתרבותי של מצרים. בשונה ממנה, העיר העתיקה צפופה, בעלת שרידי בניינים עתיקים, ומסגדים רבים. הניגוד הקיצוני בין מודרני למסורתי ובין מערב למזרח מורגש כאן מאוד.

 

אלכסנדריה, העיר השנייה בגודלה במצרים, ממוקמת בחופה הצפוני של מצרים, במקום בו נפגש הים התיכון עם המדבר הצחיח. אלכסנדריה היא עיר נמל חשובה ובעלת היסטוריה הלניסטית מרתקת. העיר נקראה על שם אלכסנדר מוקדון והיתה עיר יוונית בעלת מבנים מפוארים. כאן האווירה ים תיכונית ומעט נינוחה יותר מאשר בקהיר.

 

אסואן, הדרומית שבערי מצרים, שימשה במשך שנים השער לאפריקה, והייתה בעבר עיר שוק משגשגת בצומת מסלולי השיירות הקדום. כאן נמצא סכר אסואן המפורסם המשמש לאגירת מי הנילוס תוך הצפת האזור. העיר המודרנית שוכנת בגדה המזרחית של הנילוס מול האי יב ומתאימה ביותר למנוחה במהלך טיול מפרך. הנוף של הנהר כאן מקסים ביופיו.

 

מזג האויר במצרים חם ויבש ,למעט בחודשים דצמבר, ינואר ופברואר. ככל שמדרימים כך עולה הטמפרטורה ובקיץ היא יכולה להגיע עד 50 מעלות. קחו בחשבון כי רוב המדינה בעלת אקלים מדברי, במשך היום חם ובלילה קר, ולכן מומלץ להצטייד בערבים בסוודר.