פינלנד

פינלנד, המכונה בפי תושביה סואומי (SUOMI) "ארץ אלף האגמים" מיוחדת בין מדינות סקנדינביה, הן מבחינת אופייה הגיאוגרפי והן מבחינה תרבותית. פינלנד, אחת המדינות המתקדמות בעולם מבחינה טכנולוגית היא גן-עדן לחובבי הטבע, בעלת שפע של נופי טבע פראיים ונדירים ומאות מסלולי הליכה רגליים השזורים ברצף אינסופי של אגמים ויערות מרהיבים. בפינלנד נמצא אזור לפלנד המרתק בו ניתן לחזות בזוהר הצפוני בחורף ובשמש חצות בקיץ, וגם ערים וכפרים מעניינים מבחינה ארכיטקטונית, קולינריה מצוינת ועם פיני חם ולבבי. פינלנד מהווה יעד תיירותי אידיאלי למטיילים המחפשים משהו אחר.

 

פינלנד גובלת בנורבגיה בצפון ובמפרץ הפיני בדרום, במפרץ הבוטני במערב וברוסיה במזרח.

ברוב ימיה לא האירה לה ההיסטוריה פנים, והיא "נקרעה" במשך דורות רבים בין שכנתה הרוסית ממזרח ובין העולם המערבי-סקנדינבי במערב.

 

בפינלנד חיים כחמישה וחצי מליון תושבים וצפיפות האוכלוסין בה היא מהנמוכות בעולם. כשני שליש מתושביה חיים בסביבות הערים הגדולות: הלסינקי (Helsinki), טמפרה (Tempera), טורקו (Turku), אספו (Espoo) וואנטה (Vantaa) ומרבית משטחיה אינם מיושבים. הכינוי שדבק בה "ארץ אלף האגמים" רחוק מלשקף את המציאות, שכן יש בה כ- 190,000 אגמים שביחד מהווים עשירית משטחה . שני שלישים מאדמת פינלנד מכוסים יערות ומספר האיים בה רב.

 

מזג האוויר בפינלנד משתנה עם התחלפות העונות ועם קו הרוחב. הים והאגמים הרבים ממזגים את הטמפרטורה, ובהשוואה לאזורים מקבילים בעולם בקווי רוחב כה צפוניים, פינלנד היא ארץ "חמה" כמעט. העונה המומלצת לביקור בפינלנד היא הקיץ כשהטמפרטורה הממוצעת בהלסינקי ובטורקו הדרומיות היא 18 מעלות, במרכז המדינה 15 מעלות ובצפונה 13 מעלות. הפשרת השלגים, הפריחה הצבעונית והשמש המלטפת שלאחר החורף הקשה מאפשרים לצאת לטיולים רגליים על אף כמות המשקעים הרבה (במידה ומתאבזרים בהתאם), לצפות בשמש חצות או לצאת לשיט באחד האגמים. בקיץ מתקיימים פסטיבלי מוזיקה, ירידי אמנות, ושווקים שונים.

 

בחורף צונחות הטמפרטורות ומגיעות לכדי 5- מעלות בממוצע בדרום, 10- מעלות במרכז ו 14- מעלות בצפון. שלג מכסה את פינלנד מדצמבר - אפריל ובצפון מנובמבר- מאי. יחד עם זאת בשנים האחרונות החלה התעניינות תיירים דוקא בעונה הקרה ביותר בשנה. תיירים אלה מעוניינים בטיולי ספארי חורף בצפון המדינה הכוללים נסיעה על מזחלות הרתומות לכלבים או לאיילים או נסיעה באופנועי שלג על מרבדי השלג העצומים, לינה במלון קרח מגניב, צפיה בזוהר הצפוני, ובילוי מסורתי בסאונה פינית מפנקת שהפכה לשם דבר בחיי העם הפיני.

 

אך פינלנד היא לא רק מרחבים עצומים בתוליים. בדרום פינלנד שוכנות ערים תוססות ומרתקות ובראשן הבירה הלסינקי. הלסינקי, שהשבדים קוראים לה הלסינגפורס, היא אחת הערים המעניינות ביותר באירופה והיא משמשת מרכז תרבותי, מסחרי ומנהלי של פינלנד. הלסינקי היושבת לחוף מפרץ פינלנד הגדול, היא צומת תחבורה חשוב לפינלנד ולנוסעים לסן-פטרסבורג ומוסקבה, ותיירים רבים פוקדים אותה מידי שנה. בהלסינקי מבנים היסטוריים, סמטאות אבן ציוריות, ארכיטקטורה מודרנית, פארקים ירוקים, מוזיאונים, סצנת אוכל תוססת ושלל אטרקציות לילדים כגון פארק שעשועים גדול, מרכז עולם המים, גלגל ענק, גן חיות, מוזיאון ילדים, משחקיה וקולנוע עם כסאות זזים .

 

אם יש מקום שבו חברו האדם והטבע והיו לאחד, הלוא הוא לפלנד שבצפון פינלנד. הערבות האינסופיות, יערות העד ואגמי הענק היו מאז ומעולם הנוף האופייני ללפלנד הרחוקה. רובניימי ((Rovaniemi, בירת חבל לפלנד, היתה למרכז מסחרי כבר במאה ה-15. העיר המודרנית יושבת על חורבות העיר העתיקה, שנשרפה על ידי הגרמנים הנסוגים במלחמת העולם השניה. רובניימי בה ניתן לראות שמש-חצות בקיץ וזוהר-הקוטב בדרום היא העיר המתוירת ביותר בלפלנד והיא מציעה למבקריה את מוזיאון ארקטיקום הבנוי בתוך מבנה זכוכית, הכפר של סנטה קלאוס, גשר עם להבת תמיד לחימום, מוזיאון אמנות ועוד.  אמנים ואדריכלים נתנו דרור לדימיונם ויצרו ברובניימי מבנים מדהימים דוגמת בנייתה החדשה של העיר הנראית מהאוויר כמו קרניים של זוג איילים.

destinations:country-destinations