הונדורס

חוף קריבי יפה, אתרי צלילה ברמה עולמית, מזג אוויר נח, חורבות מאיה עתיקות, ג'ונגלים עבותים, פארקים לאומיים ואזורים מוגנים שנועדו לשמר את הצמחיה והחיות המקומיות. הונדורס היא אחת המדינות הזולות במרכז אמריקה וזה משחק לטובת תיירים: מחיר הטיול בהונדורס זול מאוד בהשוואה למדינות אחרות ועל אף שהיא לא בראש סדר העדיפויות של התייר הישראלי, יש לה המון מה למטיילים .

 

הונדורס היא המדינה השנייה בגודלה במרכז אמריקה אחרי ניקרגואה. היא גובלת בגואטמלה במערב, בניקרגואה במזרח, ובאל סלבדור בדרום מערב ובעלת שתי רצועות חוף. בצפון היא חולקת רצועת חוף עצומה עם הים הקריבי, ובדרום חולקת קטע קטן עם האוקיינוס ​​השקט. מספר איים נמצאים מול חופי המדינה.

 

להונדורס עונה יבשה ורטובה. מומלץ להגיע לטיול בעונה היבשה שבחודשים דצמבר עד מרץ בהם לא יורד גשם וקל לטייל. העונה הגשומה חלה בחודשים מאי עד אוקטובר ויש סיכוי להוריקנים עד נובמבר.

 

מרבית המטיילים מתרכזים בחורבות המאיה בקופן (Copán) ובחופים המוקפים בדקלים של איי המפרץ, תוך שהם מדלגים על שאר המדינה. אף כי אלה יעדים יפים וראויים, יש להונדורס עוד המון מה להציע– החל מהעיר העזובה שהתגלתה במעמקי יערות הגשם באזורים הביצתיים ובג'ונגל מוסקיטיה ועד המפרץ היפהפה ((Golfo de Fonseca, זוהי ארץ בעלת יופי טבעי שיד אדם לא נגעה בה וכדאי להקדיש לה מספר ימים.

 

יחד עם זאת, כתוצאה משלטון בעייתי ומפעילותן הבלתי מבוקרת של כנופיות סמים אלימות ("מאראס") המשתמשות במדינה כתחנת ביניים, הידרדר בשנים האחרונות המצב הביטחוני בהונדורס באופן דרמטי, ולכן כשמטיילים יש להיות ערניים ולנקוט באמצעי זהירות.

 

הונדורס התגלתה על ידי כריסטופר קולומבוס במאה ה-16, אז ביתם של בני המאיה וילידיים אחרים, ותגליתו גררה עד מהרה כיבוש המדינה על ידי ספרד. בתחילת המאה ה-19, קיבלה הונדורס עצמאות מספרד והפכה לזמן קצר לחלק מקיסרות מקסיקו לפני שהצטרפה לברית המדינות המאוחדות החדשות של מרכז אמריקה. ב-1938 התפרקה הברית והונדורס הפכה למדינה עצמאית בעלת שלטון חסר יציבות פוליטית.

בשנת 1969 פרצה מלחמה קצרה בין הונדורס לאל סלבדור שנקראה "מלחמת כדורגל", שלכאורה היתה בעקבות משחק כדורגל אך הסיבה האמיתית לה היתה סיבה כלכלית. לאחר 29 שנה, בשנת 1998 באה על הונדורס מכה נוספת- הוריקן מיץ' היכה במדינה וגרם לאבדות עצומות בנפש וברכוש.

 

בירת הונדורס טגוסיגאלפה (Tegucigalpa) היא עיר סואנת וצפופה שלעיתים מרתיעה מטיילים אך היא בדרך כלל משמשת כתחנת מעבר. מי שיש בידו זמן יוכל לטייל בפארק הלאומי לה טיגרה הנמצא כ-25 ק"מ צפונית לבירה. בפארק צמחיה שופעת, מגוון בעלי חיים, נופים יפהפיים ומסלולי טיול. מרחק 140 ק"מ דרומית לבירה, במפרץ פונסקה נמצא אי וולקני קטן הנקרא אל טיגרה (Tiger Island) המהווה אחד מאתרי התיירות המוכרים בהונדורס. צפונה- בדרך לעיר סן פדרו סולה מומלץ לעצור באגם יוג'ואה (Yojoa) האגם הטבעי הגדול ביותר בהונדורס המוקף הרי געש, מפלים ומערות. באגם ניתן לצפות בציפורים, לגלוש או לשוט בקיאק וגם לטייל במסלולי ההליכה שבפארקים הלאומיים באזור.

 

אתר מושלם עבור חובבי ההיסטוריה והארכיאולוגיה  נמצא בחורבות קופאן שליד העיירה קופאן (Copán)  - עיר מאיה עתיקה שהייתה בעלת חשיבות רבה במהלך התקופה הקלאסית (בערך 250–900 לספירה). בעיר נמצאו אלפי שרידי מבנים, מקדשים, כיכרות, פירמידות, אסטלות, הירוגליפים, מגרש של משחקי כדור ומזבח Q  המהווים עדות לתקופה. גם העיירות הקולוניאליות סנטה רוזה דה-קופאן (Santa Rosa de Copan) וגרסיאס  (Gracias) בעלות המעיינות החמים והמסעדות המשובחות משמשות עדות לעבר.

 

אטרקציה לחובבי הטבע נמצאת באזור אולנצ'ו ((Olancho בו נמצא הפארק הלאומי סיירה דה אגלטה בעל המפלים היפים ויער העננים.

 

במידה ותרצו לרחוץ בים תוכלו ללכת לטלה (Tela) וטרוחיו (Trujillo) שבחוף הקריבי בעלי החופים הנהדרים, או לצאת מלה-סייבה (La Ceiba) לצלילה ושנורקלינג מטורפים .

מקום נוסף לצלילה ושנירקול הם איי המפרץ אוטילה ((Utila ורואטאן (Roatán) מהמובילים באתרי הצלילה במרכז אמריקה. האווירה באיים צעירה, החופים קסומים ויש גם חיי לילה תוססים.

 

הונדורס היא יעד תיירותי אקולוגי וככזאת היא בעלת פארקים לאומיים ושמורות טבע רבות. אחת השמורות היפות היא שמורת הביוספרה ריו פלאנטו הנמצאת במחוז לה מוסקיטיה על חוף הים הקריבי. האזור מקיף את אחת הרצועות היפות ביותר של יערות גשם טרופיים בתוליים שנותרו במרכז אמריקה, המקום ברובו אינו מיושב והביקור בו היא חוויה של ממש.