הונגריה

הונגריה היא אחת הארצות היפות והמתויירות באירופה והיא מהווה יעד נחשק ופופולרי בקרב תיירים בכל ימות השנה.   

המדינה שוכנת באגן הקרפטים שבמרכז אירופה, בין אוסטריה (מערב), יוגוסלביה (דרום), רומניה (מזרח), ברית המועצות (צפון מזרח) וצ'כוסלובקיה (צפון). אגן הקרפטים מוקף ברכסי הרים, אך המדינה עצמה היא מישורית ברובה.  

נהר הדנובה (Duna), מחלק את בודפשט לבודה (Buda), השוכנת על הגבעות המוריקות, ופשט (Pest), מרכז העסקים, הקניות והחיים הציבוריים של בירת הונגריה.
הדנובה הוא הנהר השני בגודלו ביבשת והוא חוצה את הארץ מצפון לדרום. בין הגבול הצ'כי לבין בודפשט, צפונית מערבית לבירה, מתעקל הנהר, ועיקול זה יוצר את ברך הדנובה – אחד מחבלי הארץ הקסומים במדינה.


כשישית משטח המדינה מכוסה יערות וחמישה אחוזים משטחיה  הוכרזו כשמורות טבע והחוק מגן בהן על החי והצומח.

אגם באלאטון (Lake Balaton), הגדול באגמי מרכז היבשת ומערבה, משתרע על פני כ- 600 קמ"ר במרכז טראנס-דנוביה ומשמש מרכז נופש הומה עם נופים מרהיבים.                              
 

הונגריה היא תופעה יוצאת דופן בנוף האירופי. זוהי ארץ שנכבשה על-ידי המדיארים ((Magyar לפני למעלה מאלף שנים ומאז דבקים צאצאיהם באדמתם, בתרבותם ובשפתם. הם ידעו מלחמות, מרידות, מהפכות וכיבושים, אך כל אלו לא יכלו לנחישות ההונגרית. צאצאי המאדירים הם למעשה תושבי הונגריה של היום.

מבחינה פוליטית, הונגריה הייתה הראשונה בין מדינות הגוש המזרחי שדחקה את רגלי הקומוניזם והנהיגה דמוקרטיה פרלמנטרית מערבית במהפכה שקטה וללא אלימות. לאורך השנים שאפו המפלגות המתחלפות ששלטו במדינה לצרף את הונגריה לאיחוד האירופי. בשנת 2004 הושגה מטרה זו והונגריה הפכה למדינה דמוקרטית החברה באיחוד האירופי ובברית נאט"ו.
 

הקהילה היהודית בהונגריה הייתה מהחשובות והעשירות שבקהילות אירופה לפני מלחמת העולם השנייה. ביקור בבית הכנסת הגדול בבודפשט ובמוזיאון היהודי שלידו ממחיש ללא מילים את עוצמתה של הקהילה, ששכלה שלושת רבעים מבניה בשואה. כיום מרבית היהודים החיים בהונגריה מתגוררים בבודפשט.


מרבית המבקרים מגיעים להונגריה כדי לטייל בבודפשט, "פריז של מזרח אירופה", אך הונגריה היא ממש לא רק עיר הבירה, היא גם מרחבים פסטורליים אינסופיים ומהממים, היסטוריה עשירה, מטבח יוצא דופן, אתרי אקסטרים ואגמים תכלכלים.

ערים נוספות, כגון סנטאנדרה (Szentendre), השוכנת כ-20 ק"מ בלבד צפונית לבודפשט, ודברצן (Debrecen), השוכנת במרחק נסיעה של כשעתיים מבודפשט, מהוות מוזיאון ארכיטקטוני חי ונושם המשמר זמנים שעברו ואינם.    

סגנון הבניה הבולט במדינה הוא סגנון הבארוק, שפריחתו במאות ה-17 וה-18 הקבילה לתקופת הבניה והשיקום בהונגריה לאחר גירוש התורכים. להונגריה הובא סגנון זה במצוותו של בית הבסבורג (Habsburg) והמבנים הבארוקיים מקנים לעיירות את צביונן המיוחד.
 

אירועי תרבות ואמנות תופסים מקום נכבד בתרבות הונגריה. המבקר בהונגריה אינו יכול שלא להתרשם ממקומה של המוזיקה בחיי החברה. קונצרטים, אופרות, אופרטות ומחזות זמר ברמה גבוהה ביותר מועלים מידי ערב באולמות התרבות המפוארים ההונגרים.

 

הונגריה נהדרת לטיולי משפחות בהיותה כוללת שלל אטרקציות בטבע במחירים סבירים בהחלט, אך היא גם טומנת בחובה המון שכיות חמדה למבוגרים, תרבות, אתרי מרחצאות מפנקים וכאמור אוכל הונגרי משובח.

האקלים בהונגריה הוא יבשתי מתון. ינואר הוא החודש הקר בשנה, אם כי לעיתים הטמפרטורה הממוצעת בחודש זה אינה יורדת אל מתחת לאפס. הגשמים והשלגים במדינה אינם רבים, אך גשמי קיץ ייתכנו גם בחודשים החמים ביותר, יולי ואוגוסט.