5 Pro Tips for a perfect Vacation under Covid19 restrictions

כבר שנים שמגפת הקורונה העולמית מסרבת להניח לנו, ומאלצת אותנו לחיות שגרה מוטרפת של נהלים משתנים ומספרים מפחידים. גם מי שהחליט לברוח קצת לנופש מחיית-נפשות בחו"ל עלול לגלות שהמחלה הפכה לו את הטיול לגיהנום - ואפילו בלי להידבק או לחלות. למעשה, רק מי שיהיה מחובר לדאטבייס המעודכן ביותר של מגבלות הקורונה העולמיות יוכל לחמוק מסיבוכים ובלאגן. מדריך זה שנכתב בסיוע מומחי אתר שיחור יציג לכם כמה טיפים שיהפכו את הטיול שלכם לנעים וזורם, לא משנה לאן אתם נוסעים ומה התקציב שלכם. 

לפני שיוצאים 

1. מתי הכי נכון להגיע לשדה? 

בימים כתיקונם, מומחי אתר שיחור ממליצים למי שלוקח חופשה בפריז, סופ"ש בווינה, קפיצה ללונדון ושאר יעדי אירופה היא להגיע לשדה כשעתיים לפני ההמראה - והנתון דומה בארצות הברית. אך בימי קורונה אלה צריך לקחת בחשבון את הכאוס המתבקש: בביקורת הטרמינל יעמדו הרבה מאוד אנשים שלא יודעים איפה עושים בדיקת PCR או הביאו אחת לא מתאימה בלי לקרוא את האותיות הקטנות; והאנשים האלה מאוד יתעצבנו כשלא יאפשרו להם להיכנס. צוותי השטח של שיחור גילו שהעיכובים הנלווים לכך מזיזים את כל הזמנים לפחות שעה לאחור.


מומלץ להגיע שלוש שעות וחצי לפני הטיסה; במקרה הכי גרוע, יהיה לכם עוד זמן להסתובב בדיוטי פרי. בימינו קורה הרבה שהשדה ממש תקוע בגלל חבר'ה שהגיעו עם בדיקות קורונה לא נכונות או טפסים חסרים, מתווכחים עם הפקידים, שורפים זמן ואז עדיף לצאת אפילו מוקדם יותר.

איך תדעו מה קורה בשטח? צוות מדריכי אתר שיחור ממליץ להיכנס לעמוד הפייסבוק של שדה התעופה הרלוונטי ולחשבון הטוויטר שלו בערך שעה וחצי לפני שתכננתם לצאת מהבית או מהמלון; אם יש איזה עומס חריג, כנראה שהעמודים יהיו מוצפים בתלונות של נוסעים שתקועים שם ברגע זה.  .  

2. איזו בדיקה צריך לעשות כדי לטוס? 

זה תלוי; לכל מדינה ישנן הגדרות משלה, ומפתיע שלא קל למצוא אותן - אפילו באתרים הממשלתיים והרשמיים. ישנם גם נהלים שונים מאוד למחלימים וכמובן - למי שאינם מחוסנים. בדיקת צוות מומחי אתר שיחור גילו שבמקרים רבים, החוקים המקומיים משתנים ממש משבוע לשבוע - ויוכלו לבלבל בקלות גם עורכי דין של תאגידים: יש מדינות בהן יש תנאים שונים למי שמחוסן, למי שחוסן ואז חלה והחלים, למי שחוסן, חלה והחלים לפני פחות מ-90 יום, למי שעונה על כל אלו אבל עובר שם רק לקונקשן וכן הלאה.


 

קונקשנים הם סיפור בפני עצמו: יכול להיות שהבדיקה שעשיתם מכסה את תנאי הכניסה למדינת היעד, אבל לא את תנאי הקונקשן ופשוט תיתקעו בשדה. אבל אל תדאגו - באתר זה תוכלו לקבל תמונה מלאה ומתעדכנת של מגבלות הקורונה, כדי שלא תפספסו את הטיסה בגלל טעות תמימה.

בטיסה עצמה

3. איך מצמצמים סיכוי למחלות? 

חבל להתחיל חופשה רומנטית בוונציה אצל הרופא: מטוסי הנוסעים אמנם נקיים ואף עוברים טיפול מיוחד לאחר כל טיסה כדי למנוע הידבקות בקורונה ותחלואים אחרים, אך עדיין ממש לא סטריליים; לפי עדויות של דיילות ברדיט, הכיס שבגב המושב כמעט שאף פעם אינו מנוקה כמו שצריך למרות שנוסעים זורקים לשם זוועות כטישו משומש ושאריות מזון. אנו ממליצים שלא לשים שם בגדים וחפצים (ובטח שלא את האייפון, שאחר כך מוצמד לפרצוף שלכם); זה מתכון למחלות שקורונה היא רק אחת מהן. 

בנוסף, לפי מקורות אתר שיחור גם המגש הנשלף מנוקה בצורה די חפיפניקית וכדאי להצטייד במגבונים עבורו. 

בין אטרקציה לאטרקציה

4. איך לא חוטפים קנס בזמן הטיול?

לכל מדינה יש נהלים משלה בנוגע להסתובבות באזורי תיירות, אך גם דברים פשוטים כמו עטיית מסכה יכולה להפוך לבלאגן אם לא מכירים את הפרטים; למשל, ביוון מי שיצא מבידוד חייב להסתובב עם מסיכת N95 או שתי מסכות זו על זו - וחריגה מכך עלולה תסכן אתכם בקנסות ובידודים חוזרים.  

בנוסף, ישנן מדינות כמו אוקראינה שמחייבות כל תייר לעשות ביטוח אצל חברה מקומית, ומדינות רבות מחייבות הורדה והתקנה של אפליקציה ייעודית שמתפקדת כדרכון ירוק - בו גם אישורי החלמה נדרשים

צוותי השטח של שיחור גילו שבניגוד לישראל, באירופה וארה"ב יש הקפדה יתרה על הדברים האלה, וחשוב להכין מראש כל טופס, אפליקציה וציוד נדרש; חבל שתצטרכו לקצר את השופינג בגלל עיכוב בכניסה לקניון. 

לפני שחוזרים 

5. איך חומקים מסיבוכי בדיקות?

אין סוף לסיבוכים שיכולים ליפול עליכם אם לא תיערכו בהתאם למגבלות הקורונה בכל יעד. לא כל הבדיקות נולדו שוות ומי שהביא תוצאה של PCR שבוצעה לפני 25 שעות ולא 24 פשוט לא יורשה לעלות למטוס.

ואם כבר הזכרנו את הבדיקות, חשוב לדעת שגם לא כל המעבדות נולדו שוות: גם במרכז אירופה המפותחת והמודרנית ישנן ערים בהן אין מעבדה שמספקת תוצאות תוך פחות מ-72 שעות. צריכים תשובה תוך 48 שעות? יהיה עליכם לנסוע לעיר השכנה, אולי אפילו לחצות קו למדינה השכנה. וזה הולך לבוא על חשבון זמן הטיול היקר שלכם, ויסבך עניינים: החזרת הרכב השכור תתעכב, את המלון תצטרכו לעזוב מוקדם יותר, אולי אפילו תפספסו את הטיסה.

לכן, קריטי לדעת מראש היכן נמצאת המעבדה המתאימה, ולהכניס אותה לתכנון הטיול היומי שלכם. מומחי שיחור ממליצים להיכנס לאתר הרשמי שלה וגם לקרוא ביקורות שכתבו עליה תיירים אחרים - כדי לדעת אם יחכה לכם שם תור, מתי שעות הפתיחה וכן הלאה. 

כדי לפתור את המיגרנה הזאת, חברת שיחור השיקה את מערכת TripReady, מאחוריה צוות שחוקר ומעדכן כל הזמן את נהלי הקורונה הכי ספציפיים, גם במדינות פחות פופולריות לתיירים. תוך דקה וחצי אפשר לקבל דו"ח מלא שיראה לכם איך להיערך, ילמד אתכם מה צריך לעשות כדי שהקורונה לא תשבש לכם את הטיול ולא תעלה לכם בזמן, כסף ועצבים.