מוזיאון השואה (Holokauszt Emlékközpont)

Páva u. 39, Budapestpois:visit-website

pois:about

מוזיאון השואה נפתח ב-2004 בהוראת ממשלת הונגריה, והוא עומד במקום בו עמד בית הכנסת השני בגודלו בעיר. מיקומו נבחר גם בשל העובדה שהרחוב בו הוא ניצב אינו מזוהה עם השכונות שבהן הייתה מרוכזת הקהילה היהודית בשנים שלפני מלחמת העולם השנייה, ובכך ביקשו מתכנניו להקנות לו את צביונו כאתר זיכרון בעל אופי לאומי. תוכלו להבחין בקלות בערבוב המוטיבים הארכיטקטוניים המאפיינים את המבנה, בהעדר הסימטריה ובמראה הפרגמנטי של הקירות החיצוניים - כל אלו נועדו באופן מכוון להדגים את תחושת השבר, את העדר היציבות והארעיות ששלטו...

pois:also-like

גשר אליזבת (Erzsébet híd)

גשר אליזבת שאורכו 29 מטרים, נבנה בשנות השישים של המאה ה-20 במקומו של גשר תלוי שנבנה בתחילת המאה ונהרס כליל במלחמת העולם השנייה. הגשר מוביל ממרכז פשט אל מרגלות גבעת גלרט והסיטדלה. בימי עבר נחשב הגשר לפלא הנדסי ואף היה הגשר התלוי הארוך בעולם עד 1926. כאשר הגרמנים נסוגו מבודפשט ב-1945 הם פוצצו את הגשר; לא ניתן היה לשקם את הגשר ולהשיבו לצורתו המקורית ובשנות ה-60 נבנה במקום גשר בעיצוב שונה לגמרי. מומלץ במיוחד לראות את הגשר בערב ולהתרשם מהתאורה המיוחדת.

בניין הפרלמנט ההונגרי (Orszaghaz)

בניין הפרלמנט ההונגרי הוא מהמבנים הבולטים ביותר בבודפשט ואחד המבנים המרשימים בעולם כולו, והוא מכיל 691 חדרים ואולמות ענק. הפרלמנט נבנה בסגנון ניאו-גותי על ידי הארכיטקט אימרֶה שטיינדל (Imre Steindl) לאחר שזכה בתחרות בינלאומית שנערכה למציאת האדריכל שיעצב את הבניין. אימרה התחיל בעבודה בשנת 1885, בגיל 46, ומת בשנת 1902 לאחר 17 שנות עבודה, חודשים מספר לפני חנוכת המבנה, ביום השנה האלף למדינה. אין ספק שהמבנה מרשים מכל זווית אפשרית, אך הצד המצולם ביותר שלו הוא זה הפונה אל הדנובה שלגדותיה הוא שוכן. מצדו האחר של המבנה משתרעת כיכר קושוט הירוקה ורחבת-הידיים אשר שופצה ועברה מודרניזציה מלאה בשנת 2014, ובה נערכים מדי פעם בפעם טקסים לאומיים. המבנה הוא אחד מבנייני הפרלמנט הגדולים והמפוארים בעולם, שטחו 17,700 מטרים רבועים, אורכו 268 מטרים, רוחבו 118 מטרים וגובה כיפתו 96 מטרים. השטיח האדום שעובר דרך המבנה כולו הוא באורך של כמעט שלושה קילומטרים (לא פלא שהכסף שהושקע בבניית בניין הפרלמנט יכול היה להספיק לבניית עיר קטנה). בבניין מצוי אחד הפריטים החשובים והמוגנים במדינה - הכתר המלכותי מהמאה ה-11, כתרו של אישטוון הראשון. הכתר הועבר מהמוזיאון הלאומי לבית הפרלמנט לרגל חגיגות האלף (באחד בינואר 2000) ליסודה של הונגריה ומוצג כעת תחת הכיפה העצומה, מוגן על-ידי שני שומרים מדוגמים בארון תצוגה שקוף יחד עם החרב והשרביט המלכותיים. למעלה מ-100,000 בני אדם היו מעורבים בבניית בניין הפרלמנט והוא מכיל ארבעים מליון לבנים, חצי מליון אבני חן וארבעים קילוגרמים של זהב טהור. פנים המבנה עוצר נשימה לא פחות ממראהו החיצוני; כל חדר, מסדרון ואולם בבניין הוא יצירת מופת של פאר. שטיחים אדומים, וילונות קטיפה, שיש לבן, חלונות מקושטים, מושבים מוזהבים, פסלים צבעוניים וציורי קיר מדהימים מעטרים את המרחב המואר לעילא בנברשות ענק יוקרתיות. לבניין עשר חצרות פנימיות ובהן פסלים ואנדרטאות המבקשים לחלוק כבוד לגדולי האומה כמו גם 27 שערים מהודרים ו-29 גרמי מדרגות, מעוצבים בהשראת הרנסנס, הגותיקה והבארוק. הבניין, הידוע גם כ"בית המדינה", מוכר כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו ומלא כולו במחוות להיסטוריה העשירה של הונגריה. הוא מושך אליו קרוב ל-700,000 תיירים מדי שנה. יש לציין שהכניסה לבניין מתאפשרת בקבוצות מאורגנות בלבד היוצאות ממרכז המבקרים.

בזיליקת סטפן הקדוש (Szent István Bazilika)

בנייתה של הכנסייה הקתולית הגדולה והמפוארת ביותר בהונגריה (והגבוהה ביותר בבודפשט, בגובה 96 מטרים) החלה בשנת 1851. עם זאת, שרשרת של אסונות והפרעות במהלך הבנייה, כמו מות שניים מהארכיטקטים וקריסת הכיפה בשנת 1867, הביאו לדחיית סיומה עד שנת 1905. הכנסייה בנויה בסגנון נאו-קלאסי ובה אולם המכיל עד כ-8,500 איש ומשמש לעתים קרובות גם לקונצרטים. בזיליקת סטפן הקדוש נחשבת לכנסייה החשובה ביותר בהונגריה ומהווה את אחת האטרקציות התיירותיות המרכזיות במדינה. הכנסייה נקראת על שמו של סטפן הראשון, מלך הונגריה שהמיר את דתם של ההונגרים לנצרות בשנת 1000 ובכך ביצר את מעמדה של הונגריה כמדינה חזקה בין מזרח למערב אירופה. בשנות מלחמת העולם השנייה הוסתרו אוצרות אמנות ומסמכים חשובים רבים במרתפי הכנסייה אך היא ניזוקה במהלך המלחמה ושוקמה בין השנים 1983-2003, אז הכיכר בו היא נמצאת הפך למדרחוב בו ניתן לשבת באחד מבתי הקפה ולהתמוגג מיופיו של האזור. פנים הכנסייה עוצר נשימה ביופיו. הכנסייה מלאה מפה לפה ביצירות מופת מאת אומנים ממאות שונות כגון פסלים, פסיפסים, עיטורים וציורי ענק. לכנסייה שישה פעמונים, הגדול שביניהם הוא הגדול ביותר בהונגריה כולה, במשקל של כמעט עשרה טונות. גולת הכותרת של הכנסייה היא לא אחרת מאשר ידו הימנית של המלך הקדוש, משומרת לתפארה בתיבת תצוגה מעוטרת כבר למעלה מאלף שנה! אם אתם מגיעים לעיר במהלך חודשי האביב והקיץ, אל תתעצלו וטפסו את 364 המדרגות אל כיפת הכנסייה. לא תצטערו על כך כאשר תבחינו בנוף המרהיב של גגות העיר.

הגלריה הלאומית (Magyar Nemzeti Galéria)

באגף המרכזי ובאגף המערבי של ארמון המלך המשוחזר, הנמצא בחלק הדרומי של גבעת המצודה, שוכנת כיום הגלריה הלאומית. הגלריה נפתחה ב-1957 ועברה למיקומה הנוכחי ב-1975. תוכלו לראות כאן את עושרה של האומנות ההונגרית - שרידים מהתקופה הרומית, פסלים מימי הביניים ומתקופת הרנסנס ואף תערוכות מתחלפות של אמנות המאה ה-20. בקומה השנייה מוצגת כאן אומנות המאה ה-19. הבולטים מן האומנים כאן הם ברטלן סקלי, יולה בנצור ומונקאצ'י, שזוכה לאולם תצוגה המוקדש לו. למקום של כבוד זוכה כאן גם הצייר צ'ונטבארי. הקומה העליונה של המוזיאון מוקדשת לאומנות המאה ה-20. המבקרים בקומה זו יוכלו לראות בבירור את הבנייה המודרנית של שיפוץ ארמון המלך, לאחר שנהרס במלחמת העולם השנייה.
pois:referrer-text
create a trip