שכונת "תשעת הרחובות הקטנים" (De 9 Straatjes)

De Negen Straatjes, Amsterdampois:visit-website

pois:about

מתחם מקסים של תשעה רחובות קטנים בסגנון הולנדי טיפוסי העמוסים בחנויות קטנות, בתי קפה, גלריות ומוזיאונים קטנים. נחמד לקניות וסתם לשוטטות.

pois:also-like

רובע התעלות (Grachtengordel)

רובע התעלות חרכטנחורדל (Grachtengordel) הוא שכונה במרכז אמסטרדם המרושתת לכל אורכה ורוחבה בתעלות המים המפורסמות של אמסטרדם מהמאה ה-17. הרובע ידוע גם בזכות הגשרים הקטנים העוברים מעל התעלות ומובילים מרחוב לרחוב ובבנייני המגורים שבו, רובם נבנו במאה ה-17 אך שופצו או נבנו מחדש לאורך המאות וכעת מהווים תמונה היסטורית מתמשכת של הארכיטקטורה ההולנדית מאז ועד ימינו. השכונה גדושה במוזיאונים מכל הסוגים והגדלים, וביניהם בית אנה פרנק המפורסם, מוזיאון ואן לון (Van Loon) העתיק, מוזיאון וילט הולטהאוסן (Willet-Holthuysen) המציג חדרים היסטוריים ויצירות אומנות למיניהן, מוזיאון הצילום פום (Foam Fotografiemuseum), מוזיאון הפייפ (Pijpenkabinet & Smokiana), מוזיאון בית מרסיי (Huis Marseille), מוזיאון המשקפיים הלאומי, מוזיאון העינויים (!) ועוד. אל תחמיצו את שוק הפרחים הצף Bloemenmarkt היפהפה, את "תשעת הרחובות" (Negen Straatjes) העמוסים בחנויות יחידות במינן, את תעלת הקיסר (Keizersgracht, אולי התעלה האהובה מכולן), את כנסיית הרנסנס וסטרקרק (Westerkerk) המפוארת וכמובן את מוזיאון התעלות, ואל תשכחו להרים עיניים אל מגדל השעון וסטרטורן (Westertoren). הסירות על המים לצד המכוניות והאופניים הרבים ברחובות ההולנדיים גדושי התיירים והמקומיים, אינספור הפעילויות והאטרקציות בשכונה כמו גם ייחודה הארכיטקטוני וההיסטורי הביאו את אונסק"ו להכריז עליה כעל אתר מורשת עולמי.

רובע יורדאן (Jordaan)

יורדאן המוזרה והיפה היא שכונה עתיקה במרכז אמסטרדם הידועה כמרכז שוקק חיים עבור אומנים ושוחרי אומנות, עיצוב ואופנה. השכונה, ביתו של מוזיאון אנה פרנק הידוע, התחילה את דרכה כבית לעובדים שחפרו את התעלות והגשרים שלה, אך היום האזור מאוכלס על-ידי סטודנטים ואמנים שהפיחו בו חיים חדשים והפכו אותו לאחת הנקודות החמות ביותר לתיירים בעיר. רחובותיה הציוריים של יורדאן מלאים בחנויות ספרים, בתי קפה, חנויות עתיקות, גלריות לאומנות, חנויות בוטיק ייחודיות, פאבים אינטימיים, מסעדות ושלל מוסדות מקומיים שונים (ובעיקר משונים). ארבעה שווקים שונים פועלים ביורדאן בימים שונים במהלך השבוע: שוק הפשפשים ושוק הבדים בימי שני ושוק כללי ושוק למזונות אורגניים בימי שבת. שלל הגלריות הקטנות הפזורות לאורך השכונה מתמקדות בעיקר באומנות מודרנית ועכשווית ומרבית המוזיאונים, כיאה לאופי השכונה, מתמקדים בנושאים שוליים יותר, כמו מוזיאון הגבינות, מוזיאון המוסיקה האלקטרונית (הראשון מסוגו בעולם!), מוזיאון בית הסירה, מוזיאון אומנות הפלורסנטים, מוזיאון הצבעונים, מוזיאון הפיאנולה ורבים נוספים. הסמטאות הצרות והשקטות של יורדאן, מנוקדות בצפיפות בחצרות פנימיות מקסימות (מסימני ההיכר הבולטים של השכונה), מובילות אל רחובות ראשיים אותם חוצות תעלות ומעליהן גשרי אבנים עליהם אפשר לעצור ולהתרשם מהסירות החולפות. שימו לב – על רבים מהבתים בשכונה מוצבת לוחית אבן ועליה מוטבע סמל המשפחה שגרה שם או כלי עבודה המסמל את המקצוע בה עסקו לאורך הדורות בני המשפחה החיים באותו בית. אל תשכחו לבקר גם בכנסיית וסטרקרק (Westerkerk) היפהפיה ובכנסיית נורדרקרק (Noorderkerk) המקסימה לא פחות, ואם תחליטו לנהוג כמו רבים מהתיירים ולעשות את הלילה שלכם באמסטרדם דווקא ביורדאן, דעו שאחד מגדולי האומנים בכל הזמנים, רמבראנדט, עשה במשך תקופה ארוכה בחייו את אותה ההחלטה בדיוק.

רובע החלונות האדומים (De Wallen)

רובע החלונות האדומים (De Wallen) הוא הרובע העתיק ביותר באמסטרדם ואחד בעל פנים מרובות. ביום, הוא אזור בעל תחושה כפרית, כמעט ביתית, המציע למבקרים בו חוויה משפחתית נעימה ותרבותית: כנסיות בנות מאות שנים כמו האודה קרק (Oude Kerk) המפוארת, כנסייה קלוויניסטית בעלת מגדל מעוטר יפהפה המרכזת בה פעילויות תרבותיות ודתיות וביניהם קונצרטים וטקסים ממלכתיים; שלל מוזיאונים מוזרים ומיוחדים, וביניהם מוזיאון החשיש, המריחואנה והקנביס; מוזיאון האשליות, מוזיאון הקעקועים, מוזיאון לז'ר דס היילס האקלקטי, מוזיאון "תאמינו או לא" של ריפלי, מוזיאון אמסטלקרינג הנסתר והמסתורי, ועוד. קופי שופס מעטרים כל פינה של הרובע, כמו גם מסעדות איכותיות וחנויות אופנה רבות. התעלות הארוכות העוברות ברובע מציעות שיט פסטורלי דרך הרחובות הצבעוניים והתרשמות מהמבנים המגוונים מבחינה ארכיטקטונית. בלילה, רובע החלונות האדומים משנה את פניו. אינספור בורדלים נפתחים ונשים מציגות את עצמן לעוברים והשבים דרך חלונות ראווה, מציעות שירותי מין. כבר מאות שנים שרובע החלונות האדומים הוא מרכז עולמי לתיירות מין, והאווירה רוויית הסמים והאלכוהול, יחד עם האורות האדומים המפורסמים הבוקעים ממאות חלונות על גדות התעלות השונות, מזמינים אל הרובע מבקרים מסוג אחר לגמרי מאלה המבקרים בו בשעות היום. עם זאת, במסגרת מתיחת הפנים שאמסטרדם מבקשת לעבור בשנים האחרונות, נעשה נסיון מתמשך להלחם בתופעת הסחר בנשים, במסגרתו הזנות מוסדה ונעשתה חוקית תחת פיקוח ורגולציה של המדינה בשנת 2000. חשוב לציין שהרובע, על אף היותו בטוח לחלוטין ומנוטר על-ידי עשרות ומאות שוטרים בכל שעה של היממה, עדיין מכיל לעתים סוחרים בסחורה גנובה ואף כייסים. שימו עין על חפציכם האישיים והשתדלו להמנע מקנייה של סמים ופריטים אחרים מסוחרי רחוב נודדים, כמו גם מצילום של נערות הליווי בשעת עבודתן, דבר הנחשב לפסול באזור.

כיכר דאם (De Dam)

כיכר דאם, הלב הפועם של אמסטרדם. מאות אלפי אנשים פוקדים את הכיכר וסביבתה מדי יום והחיוניות והתנועה המתמדת שבה מזכירות מרכזי תיירים עולמיים כמו טוקיו וניו-יורק. לצד בניין העירייה שהפך לארמון מלוכה לכל דבר, בעברה המזרחי של הכיכר ניצבת אנדרטאת הזכרון הידועה ובעברה המערבי של הכיכר תוכלו למצוא את הכנסייה החדשה שנבנתה במאה ה-15 בסגנון הגותי ומשמשת כיום בעיקר לחתונות מלכותיות ורסיטלים של עוגב, כו גם את מוזיאון השעווה – מהמוכרים והיפים שבסניפי רשת המוזיאונים של "מאדאם טוסו". הכיכר ידועה גם באינספור החנויות שסביבה שהופכות אותה למרכז השופינג של אמסטרדם. ממוקמת במרכז העיר העתיקה של בירת המדינה, הכיכר נמצאת במקום בו ניצב בעבר סכר על נהר האמסטל, ועל כן שמה - Dam ("סכר"). אותו הסכר, שנבנה בשנת 1270, נותן את שמו גם לעיר אמסטרדם ("הסכר על האמסטל"). משני צדי הסכר נבנה היישוב הראשון באזור וסביבו הלכה והתרחבה העיר למה שהיא היום. כיכר דאם של היום מורכבת בעצם משתי כיכרות שאוחדו להן – כיכר Middledam ("הסכר האמצעי") וכיכר Plaetse הסמוכה שעמדה ממערב לסכר. שוק הדגים שפעל בסמוך לכיכר שימש כמרכז המסחרי של העיר ומאוחר יותר גם כמרכז ממשלתי שבעקבותיו נבנה בניין העירייה העתיק של אמסטרדם (שמאוחר יותר הוסב לארמון המלוכה של נפוליאון בונפרטה). כיכר דאם מוכרת הלכה למעשה ככיכר הלאומית של הולנד, בית להפגנות פוליטיות רבות כמו גם לימי זכרון, תהלוכות וירידים. הכיכר המרובעת, 200 מטרים אורכה ממזרח למערב ו-100 מטרים מצפון לדרום, מקשרת בין הרחובות הראשיים דאמראק (Damrak) ורוקין (Rokin) לאורך האמסטל ובעצמם מקשרים בין התחנה המרכזית לבין המונטפליין ("כיכר המטבעה" הידועה). הכיכר משמשת גם כמפגש הרחובות ניוונדייק (Nieuwendijk), קאלוורסטראט (Damstraat) ודאמסטראט (Damstraat). אנדרטת הזכרון הלאומית לחללי מלחמת העולם השנייה שהוקמה בשנת 1956 מציגה פסלי אבן גיר של ארבעה גברים כבולים בשלשלאות, שני גברים המייצגים את חברי המחתרת ההולנדית, כלבים מייללים ואישה עם ילד ומעליהם יונים מתעופפות.
pois:referrer-text
create a trip