Jet d'Eau

Quai Gustave-Ador 17, Genevepois:visit-website

pois:about

מזרקת המים Jet d'Eau נמצאת באגם ז'נבה, וניתן לראות אותה מכל גדות האגם. המזרקה המרשימה, שמימיה מגיעים עד לגובה של 140 מטרים, החלה את דרכה כשסתום ביטחון למערכת המים של העיר. בשנת 1891 היא עברה למיקומה הנוכחי, וב-1951 החלה לפעול עם המערכת החדשנית שהפכה אותה לאחד מסמליה המובהקים והמוכרים ביותר של העיר.

pois:also-like

קתדרלת סנט פייר (St-Pierre)

קתדרלת סנט פייר, לבה הדתי של העיר מאז ימי הרפורמציה, היא אחד המבנים המרשימים ביותר בז'נבה. בניית הקתדרלה נמשכה במאות ה-12 וה-13, וב-1536 היא נעשתה לבית תפילה פרוטוסטנטי. כאשר תכנסו לקתדרלה תוכלו להבחין בכיסאו של קאלווין, העומד בפינה השמאלית המרוחקת של האולם הגדול. מכיסא זה ממש ניהל קאלווין את ענייני הרוח של הקהילה במשך כ-25 שנים. למבנה, שהוא גותי במקורו, נוספה במסגרת השיפוצים שנערכו לו במאה ה-18, חזית בסגנון ניאו-קלאסי, האופנה הארכיטקטונית השלטת של אותם ימים. בקתדרלה קבורים בני אצולה פרוטוסטנטים מתקופות שונות, ובהם אמילי מנסאו, בתו של ויליאם השתקן נסיך אורנז', הדוכס של רואן, שהיה מנהיג התנועה הרפורמית בצרפת בימי אנרי הרביעי, ואחרים. בפינה השמאלית המרוחקת של אולם הכנסייה תבחינו בקלות בפתח לעלייה למגדל הצפוני . שנסו מותניים ואזרו כוח רב כדי לטפס ב-157 המדרגות, שבסופן תזכו להשקיף על הנוף הנפלא של העיר והאגם, ובימים יפים - גם את הרי האלפים והיורה. מתחת לקתדרלה תמצאו אתר ארכיאולוגי: במקום נחשפו שרידים של בית תפילה מן המאה הרביעית, וכן אולם קבלות פנים של בישוף העיר, שהיה מצויד במערכת חימום מתחת לרצפתו ומקושט בפסיפסים נאים. אם אתם חובבי מוזיקה כנסייתית, תכננו את הביקור לשעות אחר הצהריים של יום שבת (17:00), אז נערכים במקום קונצרטים סביב העוגב הגדול של הקתדרלה.

המוזיאון לאמנות ולהיסטוריה

זהו המוזיאון המרכזי של ז'נבה או כפי שהוא מכונה בפי המקומיים, "המוזיאון הגדול". הבניין, שהוקם בין השנים 1908-1901, פתח את שעריו לציבור באוקטובר 1910. מלכתחילה נועד הבניין לשמש מוזיאון, ואדריכלו מארק קמולטי תכנן את שלוש קומותיו, על 6,200 המטרים הרבועים שלהן, למטרה זו בלבד. כחצי מליון מוצגים מצויים במוזיאון ומתעדים את הפעילות האנושית, על רבדיה השונים, מן הפרה-היסטוריה ועד למאה ה-20. בקומת הקרקע שלו, באולמות המוקדשים לארכיאולוגיה, אוסף מקיף במיוחד של עתיקות מצרים, מסופוטמיה, יוון ורומי, וכן ממצאים פרה-היסטוריים מאתרים באזור. יש כאן גם אוסף מטבעות מקומיים מעניין ועשיר מאד - מטבעות זהב, כסף ועוד, מתקופות שונות. לצדם גם מידות ומשקלות ששימשו סוחרים בעבר. בקומה הראשונה מוצג אוסף הציורים של המוזיאוןבו יצירת המופת של הצייר קונרד וויץ מהמאה ה-15, "נס הדייג" אשר ברקע שלה נראה נוף ההרים של ז'נבה. באולמות אחרים מוצגים אוספים מרשימים של כל נשק מהמאות ה-12 עד ה-19, בהם רובי קשת בסגנון וילהלם טל, בגדי שריון של חיילים ואצילים. להשלמת התמונה של כיצד חיו במאות ה-12 עד ה-18 תוכלו לסייר בחדרים שרוהטו במלואם ברהיטי הבית ובכליו השונים של התקופות, לחזות בתנורי מטבח בעלי ציפוי קרמיקה צבעוני, במיטות ובשידות שהובאו מטירות אצילים, ועוד.

Parc des Bastions & le Mur des Réformateurs

פארק פרומאנד דה באסטיון הוכשר עוד במאה ה-18 לרגלי חומות העיר העתיקה. זהו פארק פסטורלי וירוק במרכז ז'נבה, שבעבר היה הגן בוטני הראשון של העיר, ומקום מושבה הראשון של האוניברסיטה של העיר. כיום תוכלו למצוא בפארק האהוב טיילת נעימה, מדשאות רחבות ידיים, מזרקות ועוד. בימים יפים כדאי להגיע לקצהו הצפוני של הפארק, ולהצטרף למשחק שחמט על אחד מלוחות השחמט הענקיים, שמושכים אליהם שחקנים מכל הגילאים. בחלק הדרומי של הפארק שוכנת האוניברסיטה הישנה של ז'נבה והספרייה הלאומית. אך האטרקציה האמיתית של הפארק, זו שהוציאה את שמו למרחוק, היא le Mur des Reformateurs - קיר הנצחה למנהיגי הרפורמציה הפרוטסטנטית. בצמוד לקטע חומת מבצר מן המאה ה-16 ניצב קיר ענק, כמאה מטרים אורכו, ובו מפוסלים באבן דמויותיהם של ארבעת מנהיגי הרפורמציה: ג'ון נוקס, תיאודור דה בזה, ז'אן קאלווין וגיום פארל. האתר, שהוקם בשנים 1917-1909 על ידי האמנים בושאר ולנדובסקי, גדוש כתובות חקוקות ודמויות מגולפות, המספרות את ההיסטוריה של הרפורמציה, ואת רדיפות המאמינים שדבקו בה בראשיתה באירופה. בין הסמלים החקוקים באבן מופיע גם סמל ז'נבה: הנשר המלכותי והמפתח האפיסקופלי, ואף הדוב של ברן, בת-הברית, והאריה של סקוטלנד, אחותה של ז'נבה לדת ולמאבק ההיסטורי.

פלאס דו בורג' דה פור

Place du Bourg-de-Four הוא לב העיר העתיקה, מקום התכנסות עם, מוקף בתים יפים וחנויות לממכר עתיקות, גלריות לאומנות, ובתי קפה נעימים שראוי לטעום בהם כמעט כל דבר. במרכז הכיכר, כמו ברבות מכיכרות הערים המרכזיות באירופה, מזרקה מסורתית. לאחר שתנוחו לצד מימי המזרקה, הרימו את ראשכם מעלה - תוכלו להתרשם מחזיתות הבניינים הנאים, שנבנו כאן במאות ה-16, ה-17 וה-18. כמו כן, בסמוך לכיכר מבני ציבור ומוסדות חינוך, כמו היכל הצדק והקולז' של קאלווין, שבניינו המרכזי הוקם במחצית השנייה של המאה ה-16 - על פי הנחיותיו של קאלווין עצמו.
pois:referrer-text
create a trip