הגלריה הלאומית

Szent György tér 2. Budapest, 1014 בקרו באתר

אודות

באגף המרכזי ובאגף המערבי של ארמון המלך המשוחזר, הנמצא בחלק הדרומי של גבעת המצודה, שוכנת כיום הגלריה הלאומית. הגלריה נפתחה ב-1957 ועברה למיקומה הנוכחי ב-1975. תוכלו לראות כאן את עושרה של האומנות ההונגרית - שרידים מהתקופה הרומית, פסלים מימי הביניים ומתקופת הרנסנס ואף תערוכות מתחלפות של אמנות המאה ה-20. בקומה השנייה מוצגת כאן אומנות המאה ה-19. הבולטים מן האומנים כאן הם ברטלן סקלי, יולה בנצור ומונקאצ'י, שזוכה לאולם תצוגה המוקדש לו. למקום של כבוד זוכה כאן גם הצייר צ'ונטבארי. הקומה העליונה של המוזיאון מוקדשת לאומנות המאה ה-20. המבקרים בקומה זו יוכלו לראות בבירור את הבנייה המודרנית של שיפוץ ארמון המלך, לאחר שנהרס במלחמת העולם השנייה.

אתרים נוספים בסביבה

מוזיאון השואה

מוזיאון השואה נפתח ב-2004 בהוראת ממשלת הונגריה, והוא עומד במקום בו עמד בית הכנסת השני בגודלו בעיר. מיקומו נבחר גם בשל העובדה שהרחוב בו הוא ניצב אינו מזוהה עם השכונות שבהן הייתה מרוכזת הקהילה היהודית בשנים שלפני מלחמת העולם השנייה, ובכך ביקשו מתכנניו להקנות לו את צביונו כאתר זיכרון בעל אופי לאומי. תוכלו להבחין בקלות בערבוב המוטיבים הארכיטקטוניים המאפיינים את המבנה, בהעדר הסימטריה ובמראה הפרגמנטי של הקירות החיצוניים - כל אלו נועדו באופן מכוון להדגים את תחושת השבר, את העדר היציבות והארעיות ששלטו בחיי היהודים בתקופת השואה. במקום תערוכת הקבע המציגה בהרחבה את בתהליך ההתדרדרות של זכויות האזרח של היהודים והצוענים, וההסלמה לכדי רצח עם. התהליך אינו מתואר באופן כרונולוגי אלא נסב סביב נושאים, כמו כבוד וחופש האדם, אחריות ודרכי התנגדות. המיצג המרשים ביותר כאן הוא קיר הזכוכית בגובה 8 מטרים, שעליו חרוטים שמות יהודי הונגריה שנספו בשואה. המקומות הריקים על הקיר מסמלים, כמובן, את הנספים ששמותיהם לא ידועים עד היום. בנוסף מוצב בחצר עמוד זכוכית, ועליו חרוטים שמותיהן של קהילות יהודי הונגריה שחדלו מלהתקיים.

Műcsarnok Kunsthalle Budapest

המתחם הגדול ביותר בעיר המציג אמנות מקומית עכשווית. מטרת המוזיאון היא לחשוף את הציבור לעושר ולהבדלים ביצירותיהם של האמנים העדכניים ביותר הפועלים בשדה האמנות המקומי, ולכן אין כאן תצוגה קבועה, אלא רק תערוכות מתחלפות.

בית הטרור

המוזיאון נפתח לקהל הרחב ב-2002 מתוך אמונה כי יש לחשוף לעולם את הזוועות שהתרחשו בין כתלי בניין זה כדי שההיסטוריה לא תחזור על עצמה. ב-1937 מפלגת צלב החץ, המפלגה הימנית הקיצונית המקומית שכרה כאן משרדים, ועד 1940 כבר השתלטה על הבניין כולו. כאשר גרמניה הנאצית כבשה את הונגריה ב-1944 היה זה אך טבעי כי מרתפי הבניין ישמשו את המפלגה הנאצית ככלא, ושימוש דומה מצאו בו גם חיילי הצבא הסובייטי שב-1945 כבשו את הונגריה. עד 1956 שימש הבניין כאתר חקירה, עינויים וכליאה בידי השלטון הקומוניסטי. לאחר מכן המשטרה החשאית עברה למקום אחר, הבניין שופץ, עקבות הזוועות נמחקו כלא היו, והמשרדים הושכרו לחברות מסחריות. ב-2001 המבנה שופץ כדי לשמש אתר זיכרון ומוזיאון שיהווה עדות חיה לזוועות המשטרים הטוטליטריים של המאה ה-20 וקורבנותיהם. תוכלו להאזין כאן למהדורות החדשות של אותן שנים אפלות, ללמוד על אודות אמצעי התעמולה הסמויים והמתוחכמים שרקמו ראשי המנגנונים החשאיים, להיכנס לחדר עינויים, ולהבין את יסודותיה של ההתקוממות העממית נגד המשטר הקומוניסטי ב-1956.

ארמון גודולו

זהו ארמון שנבנה ע"י 3 דורות של משפחת האצולה גראסלקוביץ' החל מאמצע המאה ה-18. בתום הבניה הארמון היה מופת לאדריכלות הבארוק בהונגריה. באמצע המאה ה-19 נפטר היורש האחרון של המשפחה והארמון נמכר. ב-1867 הוא נקנה ע"י המדינה ושופץ כמתנת הכתרה לקיסר פראנץ יוזף והמלכה אליזבת, הוא שימש אותם כארמון נופש באביב ובסתיו. לאחר מלחמת העולם הראשונה ונפילת המלוכה הארמון נהיה לבית נופש עבור הורטי, שליטה של הונגריה. בזמן מלחמת העולם השניה המבנה לא ניזוק, אך חפצים רבים נבזזו ומשנות ה-50 בבנין שוכנו חיילים סובייטים. בשנות ה-80 החלו עבודות השיקום ובשנות ה-90 נפתח האגף הראשון למבקרים. במקום תוכלו לראות תצוגות קבע של החדרים המלכותיים, חפציהם האישיים של בני המלוכה, התיאטרון שהציג בארמון, גנים מעוצבים ואת הבונקר ששימש את הורטי.