האי מרגיט (Margit-sziget)

Margit-sziget, Budapest

pois:about

האי נמצא בין גשר ארפאד לגשר מרגיט. האי, שנקראה בעבר "אי הארנבות", נקרא על שמה של הנסיכה מורגין, בתו של המלך בלה ה-4. האגדה מספרת שהמלך נשבע להקדיש את בתו לנזירות, אם יעלה בידו לגבור על הפולשים המונגולים. ואכן, לאחר הניצחון נכנסה הנסיכה בת התשע למנזר שנבנה באי, ובו חייתה עד מותה (1271). ברבות השנים התפתח כאן מרכז שעשועים ונופש לאצילי הונגריה, והוקמו בו מלונות, ארמונות וגנים, במיוחד בתקופת השלטון ההאבסבורגי. כיום תופס את שטח האי הפארק היפה ביותר בעיר, ומהמבקרים יכולים לשוטט בו אופניים או אפילו...

pois:also-like

גשר אליזבת (Erzsébet híd)

גשר אליזבת שאורכו 29 מטרים, נבנה בשנות השישים של המאה ה-20 במקומו של גשר תלוי שנבנה בתחילת המאה ונהרס כליל במלחמת העולם השנייה. הגשר מוביל ממרכז פשט אל מרגלות גבעת גלרט והסיטדלה. בימי עבר נחשב הגשר לפלא הנדסי ואף היה הגשר התלוי הארוך בעולם עד 1926. כאשר הגרמנים נסוגו מבודפשט ב-1945 הם פוצצו את הגשר; לא ניתן היה לשקם את הגשר ולהשיבו לצורתו המקורית ובשנות ה-60 נבנה במקום גשר בעיצוב שונה לגמרי. מומלץ במיוחד לראות את הגשר בערב ולהתרשם מהתאורה המיוחדת.

פארק מילנאריש (Millenáris)

קומפלקס תרבותי מודרני הממוקם בבודה וכולל אולמות המיועדים לתערוכות, פארק גדול לילדים, אולמות למופעים הצגות וקונצרטים, פעילויות לילדים, בתי קפה וחנויות. מקום אולטימטיבי לבילוי משפחתי. שימו לב: הכניסה לפארק ללא תשלום, אך כניסה לחלק מהתערוכות והפעילויות הינן בתשלום.

מוזיאון השואה (Holokauszt Emlékközpont)

מוזיאון השואה נפתח ב-2004 בהוראת ממשלת הונגריה, והוא עומד במקום בו עמד בית הכנסת השני בגודלו בעיר. מיקומו נבחר גם בשל העובדה שהרחוב בו הוא ניצב אינו מזוהה עם השכונות שבהן הייתה מרוכזת הקהילה היהודית בשנים שלפני מלחמת העולם השנייה, ובכך ביקשו מתכנניו להקנות לו את צביונו כאתר זיכרון בעל אופי לאומי. תוכלו להבחין בקלות בערבוב המוטיבים הארכיטקטוניים המאפיינים את המבנה, בהעדר הסימטריה ובמראה הפרגמנטי של הקירות החיצוניים - כל אלו נועדו באופן מכוון להדגים את תחושת השבר, את העדר היציבות והארעיות ששלטו בחיי היהודים בתקופת השואה. במקום תערוכת הקבע המציגה בהרחבה את בתהליך ההתדרדרות של זכויות האזרח של היהודים והצוענים, וההסלמה לכדי רצח עם. התהליך אינו מתואר באופן כרונולוגי אלא נסב סביב נושאים, כמו כבוד וחופש האדם, אחריות ודרכי התנגדות. המיצג המרשים ביותר כאן הוא קיר הזכוכית בגובה 8 מטרים, שעליו חרוטים שמות יהודי הונגריה שנספו בשואה. המקומות הריקים על הקיר מסמלים, כמובן, את הנספים ששמותיהם לא ידועים עד היום. בנוסף מוצב בחצר עמוד זכוכית, ועליו חרוטים שמותיהן של קהילות יהודי הונגריה שחדלו מלהתקיים.

בניין הפרלמנט ההונגרי (Orszaghaz)

בניין הפרלמנט ההונגרי הוא מהמבנים הבולטים ביותר בבודפשט ואחד המבנים המרשימים בעולם כולו, והוא מכיל 691 חדרים ואולמות ענק. הפרלמנט נבנה בסגנון ניאו-גותי על ידי הארכיטקט אימרֶה שטיינדל (Imre Steindl) לאחר שזכה בתחרות בינלאומית שנערכה למציאת האדריכל שיעצב את הבניין. אימרה התחיל בעבודה בשנת 1885, בגיל 46, ומת בשנת 1902 לאחר 17 שנות עבודה, חודשים מספר לפני חנוכת המבנה, ביום השנה האלף למדינה. אין ספק שהמבנה מרשים מכל זווית אפשרית, אך הצד המצולם ביותר שלו הוא זה הפונה אל הדנובה שלגדותיה הוא שוכן. מצדו האחר של המבנה משתרעת כיכר קושוט הירוקה ורחבת-הידיים אשר שופצה ועברה מודרניזציה מלאה בשנת 2014, ובה נערכים מדי פעם בפעם טקסים לאומיים. המבנה הוא אחד מבנייני הפרלמנט הגדולים והמפוארים בעולם, שטחו 17,700 מטרים רבועים, אורכו 268 מטרים, רוחבו 118 מטרים וגובה כיפתו 96 מטרים. השטיח האדום שעובר דרך המבנה כולו הוא באורך של כמעט שלושה קילומטרים (לא פלא שהכסף שהושקע בבניית בניין הפרלמנט יכול היה להספיק לבניית עיר קטנה). בבניין מצוי אחד הפריטים החשובים והמוגנים במדינה - הכתר המלכותי מהמאה ה-11, כתרו של אישטוון הראשון. הכתר הועבר מהמוזיאון הלאומי לבית הפרלמנט לרגל חגיגות האלף (באחד בינואר 2000) ליסודה של הונגריה ומוצג כעת תחת הכיפה העצומה, מוגן על-ידי שני שומרים מדוגמים בארון תצוגה שקוף יחד עם החרב והשרביט המלכותיים. למעלה מ-100,000 בני אדם היו מעורבים בבניית בניין הפרלמנט והוא מכיל ארבעים מליון לבנים, חצי מליון אבני חן וארבעים קילוגרמים של זהב טהור. פנים המבנה עוצר נשימה לא פחות ממראהו החיצוני; כל חדר, מסדרון ואולם בבניין הוא יצירת מופת של פאר. שטיחים אדומים, וילונות קטיפה, שיש לבן, חלונות מקושטים, מושבים מוזהבים, פסלים צבעוניים וציורי קיר מדהימים מעטרים את המרחב המואר לעילא בנברשות ענק יוקרתיות. לבניין עשר חצרות פנימיות ובהן פסלים ואנדרטאות המבקשים לחלוק כבוד לגדולי האומה כמו גם 27 שערים מהודרים ו-29 גרמי מדרגות, מעוצבים בהשראת הרנסנס, הגותיקה והבארוק. הבניין, הידוע גם כ"בית המדינה", מוכר כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו ומלא כולו במחוות להיסטוריה העשירה של הונגריה. הוא מושך אליו קרוב ל-700,000 תיירים מדי שנה. יש לציין שהכניסה לבניין מתאפשרת בקבוצות מאורגנות בלבד היוצאות ממרכז המבקרים.
pois:referrer-text
create a trip