חצר בחיינהוף (Begijnhof)

Nieuwezijds Voorburgwal 373, Amsterdamבקרו באתר

אודות

מתחם קטן ומקסים בו שוכן מנזר בחיין - מפלט אידיאלי של שלווה בלב העיר ההומה. למעשה זוהי חצר מגורים ירוקה ועתיקה, שאליה נכנסים דרך פתח מקושת עשוי עץ אלון. החצר מוקפת בתים אלגנטיים, שאחדים מהם נבנו עוד במאה ה-15. הכניסה לחצר המנזר ללא תשלום, אך לאחר השעה 13:00 יהיה קשה יותר להתקבל בשערו שכן הדבר ייחשב להפרעה למנוחת הנשים השוכנות בו. החצר נוסדה ב-1346 למען ה-Beguines , חברות אחוות נשים שאמנם לא נדרו את שבועת הנזירות, אך חיו בבתים נפרדים, שמרו על פרטיותן והקדישו את חייהן לחולים ולנזקקים. עם מהפכת ה...

אתרים נוספים בסביבה

בית אנה פרנק

הבית שבחלקו האחורי הסתתרו אנה פרנק ובני משפחתה במהלך מלחמת העולם השנייה, עד שהוסגרו לידי הנאצים והובלו למחנות הריכוז. בזמן שהותה במסתור כתבה אנה פרנק את יומנה, שהתגלה ופורסם בתום המלחמה. הבית הפך למוזיאון בשנת 1960, והוא אחד ממוקדי התיירות החשובים באמסטרדם, לא רק עבור התיירים היהודים.

תחנת הרכבת המרכזית

מבנה תחנת הרכבת המרכזית של אמסטרדם מזכיר יותר מוזיאון או ארמון. בניית התחנה הושלמה ב-1889 על ידי פייר קאופרס, האדריכל שתכנן את הרייקסמוזיאום. נושאי המוטיבים המעטרים את המבנה קשורים לים ולמסעות ימיים, כמחווה לכך שבעבר שימש המקום נמל פנימי שממנו הפליגו הסירות בכיוון שבו חוצה היום את מרכז העיר רחוב דאמרק. האולם המעניין ביותר הוא אולם ההמתנה של נוסעי המחלקה הראשונה, המעוצב בסגנון אר-נובו. המבנה המרשים של תחנת הרכבת בנוי על שלושה איים מלאכותיים הניצבים על אלפי כלונסאות ששוקעו באדמת הביצה עליה בנויה העיר.

ארמון המלוכה (Koninklijk Paleis)

אחד משלושת הארמונות שנמצאים בשימוש רשמי של משפחת המלוכה. בארמון אוצרות של יצירות אמנות מעשה ידי האמנים המפורסמים ביותר של אמסטרדם במאה ה- 17. מתכנן הבניין, שנבנה במקור כבניין העירייה העניק לו מראה חיצוני שגרתי ומראה פנימי מפואר, עתיר קישוטים, תבליטים ופסלי שיש. בקומת הקרקע מצוי החדר של "חבר השופטים העשויים שיש", ובו ניצבות דמויות מפוסלות לפרטי-פרטים המסמלות את המורשעים בדין. מעל המקום שבו ישבו השופטים קבועים שלושה תבליטים המתארים סיפורי משלים מהתנ"ך ומהמיתולוגיה הקלאסית, שנושאיהם הם הצדק, החוכמה והחוק. החדר נשמר כפי שהיה בעבר והאסירים המורשעים הובלו ממנו לחדר אחר וממנו הוצאו דרך חלון היישר אל הכניסה הראשית לבניין שבו ניצב הגרדום, אל מול ההמונים שנאספו בככר. במעלה המדרגות נמצא אולם העירייה הגדול, טבורה המקושט של כל המערכת הארכיטקטונית הזאת. את האולם הראשי מקיפים חדרים קטנים יותר, שכל אחד מהם הוקדש לפונקציה מינהלית או משפטית. כל חדר מקושט בציורים או בפסלים המייצגים את תפקידי המחלקה שמושבה נקבע בו. יצירות אחרות מתארות תמונות מהמיתולוגיה ומהתנ"ך ומכריזות על כך שאמסטרדם היא ממשיכת הדרך של התרבויות הקלאסיות. התמונות והפסלים הזהירו מפני שוחד ונפוטיזם והדגישו את הצדק. בקומת הקרקע מוצגים מפת תבליט של אמסטרדם בראשיתה ומופע שקופיות גדוש מידע, הנמשך עשר דקות. סיורים מודרכים באנגלית (ובשפות נוספות) לקבוצות של עד עשרים איש מתקיימים כל יום בשעות 16:00-12:00. אורכם שעה, ויש להזמין מקום שבועיים מראש לפחות. לעיתים נערכים בחדרי הארמון קונצרטים. בדקו את מועדיהם בתוכנייה ובחוברות ההדרכה שבאולם העירייה. שימו לב לפסלו של אטלס התומך בכדור הארץ ולמפות העולם המשורטטות על הרצפה. אלה מרמזים על התפקיד החשוב שמילאה אמסטרדם בעולם, כפי שהצטייר בעיני אבות העיר.

כנסיית ניואה קרק (De Nieuwe Kerk)

כנסיית נויה קרק פירושה "הכנסיה החדשה". "החדשה" הוא מושג יחסי, מאחר שהכנסייה נבנתה במאה ה-15 והיא חדשה רק לעומת "הכנסייה העתיקה" (Oude Kerk), שנבנתה מאה שנה קודם לכן. לנויה קרק כבר אין קהילה פעילה. היא משמשת אנדרטה היסטורית של המדינה ונערכים בה קונצרטים, תערוכות וטקסים רבי-משתתפים, ובהם הטקסים המשפחתיים של בית המלוכה. כאן הוכתרו מלכי הולנד מאז 1914, וב-1980 הוכתרה כאן גם המלכה ביאטריקס.